Mieszkanie dla studenta. Jak optymalnie urządzić?
Projektując mieszkanie dla studenta - na wynajem lub prywatne - należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ułatwią funkcjonowanie w przestrzeni osobie, która większość czasu spędza na uczelni i ma specyficzne potrzeby. Co jest kluczowe i o czym należy pamiętać aranżując przestrzeń dla żaka?
Pierwszy typ klientów to rodzice decydujący się na zakup mieszkania dla swojej latorośli, która rozpoczyna życie studenckie w odległej miejscowości, najczęściej dużym mieście. Szczególnie podkreślam słowo “rodzice”, bo w takich sytuacjach to oni są głównymi inwestorami i z nimi współpracujemy przy aranżacji. Najczęściej wybierają kawalerki lub małe mieszkania dwupokojowe.
Drugi typ klientów to właściciele dużych mieszkań, zazwyczaj zlokalizowanych w centrum miasta, blisko największych uczelni, którzy planują wynajem lokalu dla studentów. Nasza praca projektowa polega wtedy na najbardziej efektywnym podziale przestrzeni tak, aby dało się uzyskać jak najwięcej niezależnych pokoi, najlepiej z dostępem do prywatnej łazienki (lub 1-2 dużych).
Zobacz galerię: Mieszkanie dla studenta - inspiracje
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza
Mieszkanie dla studenta: must have
Niezależnie od typu inwestora koniecznie trzeba uwzględnić w projekcie mieszkania dla studenta następujące elementy:
- Wygodną, ergonomiczną przestrzeń do pracy i nauki
- Dobre oświetlenie
- Odseparowaną strefę snu i relaksu
- Przestrzeń do przygotowywania posiłków, aneks kuchenny
- Łazienkę - najlepiej z prysznicem
- Dużo miejsca do przechowywania
Polecany artykuł:
Wielofunkcyjna przestrzeń do pracy
Jeżeli pozwala na to miejsce, postarajmy się uwzględnić niezależne duże biurko. Blat musi być na odpowiedniej wysokości, najlepiej więc sprawdzą się regulowane nogi. Do tego koniecznie wygodne krzesło z podłokietnikami. Im większy obszar roboczy tym lepiej. Często musi pomieścić komputer lub laptop, drukarkę, książki i notatniki. Jeżeli w mieszkaniu zamieszka student architektury lub innego wydziału projektowego czy artystycznego miejsca do prac manualnych będzie potrzeba jeszcze więcej. W okolicach biurka powinny znaleźć się regały czy półki na książki oraz szufladki lub mobilny kontener na przybory.
Kilka porad przy urządzaniu mieszkania dla studenta
- Aranżując wnętrze dla studenta warto postawić na materiały trwałe, łatwo zmywalne i odporne na brud. Zmywalne farby o podwyższonej odporności na ścieranie (da się usunąć nawet czerwone wino!), panele laminowane minimum klasy AC5 lub dobrej jakości wykładziny PCV i gresy.
- Meble powinny być solidne i trwałe, o dobrej konstrukcji i ergonomii, proste w formie, bez ozdobników i elementów, które łatwo można oderwać, uszkodzić. Świetnie sprawdzają się systemowe rozwiązanie z Ikea i BRW. W razie zniszczenia, bezproblemowo można je wymienić na taki sam model.
- Urządzając mieszkanie dla studenta wybierajmy kolory neutralne: biele, szarości, naturalne drewno. Sprzyjają koncentracji, nie rozpraszają uwagi.
- Jeżeli chcemy jakoś urozmaicić przestrzeń wizualnie dodajmy dodatki, które w prosty i tani sposób można samodzielnie wymienić: dywaniki i poduszki (najlepiej z tkanin syntetycznych, łatwych do prania), plakaty na ścianach, rośliny doniczkowe lub sztuczne.
- W mieszkaniu dla studenta powinien być Internet i dostateczna ilość gniazd elektrycznych aby można było wygodnie podłączać sprzęty typu komputer, laptop, ładowarka do telefonu, drukarkę.
- Drzwi wewnętrzne warto wybrać pełne, proste o dobrych parametrach tłumiących hałas, bez szybek i trudnych do czyszczenia ramek.
Dobre oświetlenie
Przestrzeń do nauki powinna być dobrze oświetlona. Jeśli to możliwe zadbajmy o dostęp do światła dziennego. W oknach warto zainstalować rozpraszające światło plisy lub firany oraz mocniejszy element wyciemniający, np. zasłony czy rolety rzymskie.
Przeczytaj też:
Rewelacyjna metamorfoza kawalerki >>>
Wiadomo, że życie większości studentów toczy się późnym wieczorem i nocą, dlatego warto przewidzieć mocne oświetlenie główne, jak i mniej intensywne oświetlenie boczne i typowo robocze doświetlające blat.
Strefa snu i relaksu: wnętrze dla studenta
Powinna to być wydzielona przestrzeń, niezależna od reszty mieszkania, wyposażona w łóżko lub wygodną, rozkładaną sofę. Zadbajmy w niej o komfort wypoczynku. Wybierając mebel do spania warto zaopatrzyć go w dobry materac i pokrowce, które łatwo można zdjąć i uprać. Łóżko studenta dużo musi znieść, dlatego wybierajmy solidne konstrukcje.
Przestrzeń do przygotowywania posiłków
Wszystko zależy od przestrzeni jaką dysponujemy, czy w mieszkaniu jest niezależna kuchnia czy niewielki aneks kuchenny. Zazwyczaj wystarczą 2-3 szafki, lodówka, niewielki zlew, płyta grzewcza (wystarczy dwupalnikowa). Kluczowa jest mikrofalówka i czajnik elektryczny. Jeżeli budżet i przestrzeń nam na to pozwalają warto zainstalować też zmywarkę.
Przeczytaj też:
Wynajem mieszkania (pokojów) – jaki podatek trzeba zapłacić >>>
Spożywanie posiłków przy biurku nie jest dobrym pomysłem, dlatego przestrzeń kuchenną warto wyposażyć choćby w niewielki stół lub blat jadalny.
Łazienka
Kto by wynajął mieszkanie bez łazienki? Oczywiście, że musi być. Zadbajmy jednak o ergonomiczny rozkład wyposażenia i trwałe, łatwo zmywalne okładziny ścian i posadzek. Najlepiej sprawdza się prysznic i duża umywalka. Konieczna będzie też pralka. Warto przewidzieć wygodne miejsca na przechowywanie: zamykane szafki, wieszaki na ręczniki, półeczki na kosmetyki.
Dużo miejsca do przechowywania
Bez szafy ani rusz! Potrzebne będzie miejsce na ubrania, buty oraz wszelkie materiały “studenckie”, takie jak: torby, plecaki i stosy podręczników. Mieszkanie dla studenta powinno być więc bardzo funkcjonalne - zwłaszcza, że najczęściej ma ono niewielką powierzchnię.
Przeczytaj też:
- Projekt wnętrz online. Jak współpracować z architektem zdalnie?
- Remont w weekend
- Remont czy lifting wnętrz? Inwestycje z rynku wtórnego
- Wykończenie wnętrz: jak dopilnować realizacji projektu?
- Projekt wnętrz domu krok po kroku
- Kosztorysy wykończenia wnętrz, wybór materiałów i ekipy wykonawczej
Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.