Jaki materac wybrać do spania, by spełniał nasze potrzeby?

2019-06-28 10:12

Materac, na którym śpisz, w dużej mierze wpływa na komfort snu. Jaki materac wybrać, by zapewnił wygodny wypoczynek? Podpowiadamy!

Dobrze dobrany materac
Autor: Photo by Christopher Jolly on Unsplash Jeżeli śpisz przeważnie na plecach, potrzebujesz materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa.

Gdy źle dobierzem materac możemy mieć problemy z wstawaniem, nie wysypiać się, a nawet nabawić się schorzeń kręgosłupa. Szukając materaca dla siebie, pamiętaj, że jest to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że powinno się go wymieniać co 8 lat, dobrze dobrany materac może służyć o wiele dłużej. Niektóre sklepy obejmują swoje materace aż 25-letnią bezpłatną gwarancją. Tym bardziej decyzja o zakupie materaca powinna być przemyślana, a wybór warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą lub fizjoterapeutą.

Jaki wybrać materac? Przetestuj go przed zakupem!

Pomocna przy podjęciu decyzji o wyborze konkretnego materaca jest też możliwość wcześniejszego przetestowania go. Lepiej wybrać się do sklepu, który daje możliwość położenia się na materacu w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, niż dokonywać zakupu przez Internet. Niektóre sklepy umożliwiają też przetestowanie materaca w domu.

- Nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania. Dlatego w IKEA dajemy klientom 90 dni na przetestowanie kupionego materaca – mówi Monika Sobocińska, specjalista w Dziale Sypialni w IKEA Kraków. – Jeżeli okaże się, że jest on np. zbyt twardy, można go bezpłatnie wymienić na inny – dodaje.

Przeczytaj też:

Jak dopasować materac do swojej wagi

Trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i ten sam model materaca nie będzie idealny dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do indywidualnych cech.

Wybierając materac, powinno się najpierw zwrócić uwagę na jego twardość. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na materac piankowy, lateksowy, czy sprężynowy, do wyboru masz kilka poziomów twardości. Najważniejszym kryterium jej doboru jest waga. Osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, które nie będą się zapadać.

- Gdy ktoś szuka materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która zniweluje odstęp pomiędzy materacami i zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – radzi Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

Jaki wybrać materac dla dziecka?

Dla dzieci polecane są materace miękkie, z np. pianki poliuretanowej. Maluchy często są alergikami - dlatego taki materiał jest dla nich najlepszy. Naturalna wełna czy końskie włosie nie jest tu wskazane. Pianka jest gęsta i zbiera mniej kurzu, niż materac sprężynowy, więc odchodzi tu problem dużej ilości roztoczy.

Jeden czy dwa?
Autor: gettyimages Do podwójnego łóżka powinniśmy kupić dwa pojedyncze materace. Tak, żeby każdy spał na odpowiednim dla siebie posłaniu.
Architekt radzi
Maria Tyniec
Maria Tyniec

Jaki wybrać materac do podwójnego łóżka: jeden czy dwa?

Podstawową zasadą, którą trzeba się kierować przy wyborze materaca, jest ta, by materac był jak najlepiej dopasowany do potrzeb tego, kto będzie na nim spał. A co jeśli w łóżku śpi nie jedna, ale dwie osoby? Do podwójnego łóżka powinniśmy kupić dwa pojedyncze materace. Tak żeby każdy spał na odpowiednim dla siebie posłaniu. Oddzielne materace gwarantują również, że przewracanie się z boku na bok jednej śpiącej osoby nie zakłóci odpoczynku drugiej, co jest szczególnie odczuwalne w wypadku materacy sprężynowych, typu bonnell. Jedynie wtedy, gdy śpiące razem osoby nie różnią się znacząco wagą i preferują materac do spania takiej samej twardości, ma szanse sprawdzić się materac podwójny.

Pozostaje jedno ale. Specjaliści zalecają, by dla higieny i trwałości materacy często je przewracać na drugą stronę (niektórzy mówią, że nawet raz w tygodniu). A że z przewróceniem podwójnego materaca nie poradzi sobie jedna osoba, pojawia się pytanie, jaki wobec tego powinien być materac. Decydując się na jeden materac do łóżka, w którym śpią dwie osoby, najlepiej wybrać model ze sprężynami kieszeniowymi. Dzięki odpowiedniej konstrukcji reaguje na nacisk punktowo, dostosowuje się do różnej wagi śpiących, a oprócz tego zmiana pozycji jednej osoby nie zakłóca komfortu drugiej. Nie ma też problemu z jego przewracaniem. Tego typu materace po prostu tego nie wymagają.

Dwa materace są rozwiązaniem stosowanym do łóżek z regulowanym dnem z listew sterowanym mechanicznie lub elektrycznie za pomocą pilota. Zagłówek takiego łóżka można regulować, co pozwala na wygodne siedzenie podczas czytania czy oglądania telewizji. Jeśli tylko zagłówek jest regulowany, oba materace można przykryć jednym prześcieradłem. Jeśli regulowany jest także podnóżek – prześcieradła powinny być dwa.

Źle dobrany materac
Autor: gettyimages Jeżeli częściej śpisz na boku, pomyśl o materacu do spania bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, a tym samym zapewnia wsparcie dla innych partii ciała.

Jaki wybrać materac: pozycja w jakiej śpisz

Przy wyborze twardości materaca ważna jest pozycja, w jakiej śpisz i wzrost. Większość materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu. Oznacza to, że twardość materaca jest zróżnicowana na jego powierzchni, np. pod ramionami i biodrem powinien być bardziej miękki, w odcinku lędźwiowym - twardszy. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet w najbardziej nietypowych pozycjach.

Materace do spania piankowe i lateksowe są plastyczne, a sprężyny niestety łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Jeśli jesteśmy już przy wyborze materaca w sklepie, to najlepiej położyć się na nim w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj śpimy.

  • Jeżeli śpisz przeważnie na plecach, potrzebujesz materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Nieco twardszy chroni przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże.
  • Jeżeli częściej śpisz na boku, pomyśl o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała.
  • A spanie na brzuchu? Generalnie nie jest zalecane, ponieważ nacisk na żołądek uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeżeli jednak lubisz spać w tej pozycji, pamiętaj o wsparciu w okolicy karku i u podstawy kręgosłupa. Zbyt miękki materac zwiększy nacisk na kręgosłup, powodując jego nienaturalne wyprostowanie.

Przeczytaj też:

Dopasuj materac do łóżka

Decydując się na zakup lub wymianę materaca, zastanów się, gdzie będzie on leżał. Nie powinna to być podłoga, zarówno ze względów komfortowych, jak i higienicznych.

- Dno łóżka z listewek zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiada za 25% komfortu spania. - tłumaczy mówi Monika Sobocińska z IKEA Kraków. - Współpracuje z materacem, zapewniając wsparcie i dostosowując się do konturów ciała. Jeżeli dół łóżka ma więcej listewek, może ściślej dopasować się do kształtu i ruchów ciała. Dodatkowe funkcje, takie jak regulacja twardości w różnych strefach, zwiększają poczucie komfortu –

Dno z listewek zapewnia właściwy „przewiew”, ale nie może należycie spełniać swojej funkcji, jeżeli materac nie będzie przepuszczał powietrza. Zarówno materace sprężynowe, lateksowe, jak i piankowe gwarantują dobrą wentylację i prawidłowe środowisko snu. Jednak przed zakupem należy również sprawdzić, z czego wykonany jest jego pokrowiec. Dobrze, by pokrowce i maty były wykonane z bawełny i watoliny poliestrowej, która odprowadza wilgoć.

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Pozostałe podkategorie