Rodzaje materacy. Jaki kupić materac i jak go dopasować do indywidualnych potrzeb

2019-06-27 16:12

Jaki kupić materac? Każdy z materiałów stosowanych do produkcji materacy ma określone właściwości zdrowotne. Warto je wcześniej poznać, gdyż wtedy łatwiej będzie dobrać materac do własnych upodobań. 

Materace dla dzieci
Autor: gettyimages

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, na czym nam zależy i jakie mamy potrzeby względem wyboru materaca. Dostępne są np. materace dla dzieci, materace dla alergików czy materace przeciwodleżynowe. Materiały z jakich są zrobione też różnią się od siebie.

  • Lateks – to mleczko drzewa kauczukowego, przetworzone do postaci stałej. Jest to materiał, który wykazuje wiele zalet: ma właściwości antybakteryjne – nadaje się więc dla alergików; jest elastyczny i doskonale dopasowuje się do kształtu ciała.
  • Wełna owcza – wchłaniając pot, wydzielany podczas snu, pozwala uniknąć tzw. zimnego potu, który jest konsekwencją przegrzania ciała. Naturalna wełna strzyżona jest ponadto elastyczna – nawet przy zmianie temperatury i wilgotności zachowuje naturalną puszystość.
  • Włókno kokosowe – pozyskuje się je z łupin orzecha kokosowego. Polecane jest przede wszystkim tym, którzy lubią spać na materacach o podwyższonej twardości. Poza tym, jego konsystencja umożliwia swobodny przepływ powietrza w materacu i – jak żaden inny składnik – zapewnia miłe poczucie chłodu i świeżości, szybko odprowadzając wilgoć na zewnątrz. Jak twierdzą biolodzy i radiesteci, włókno kokosowe ma, podobnie jak torf i słoma, kojący i łagodzący wpływ na system nerwowy odpoczywających na nim osób.
  • Włosie końskie – to materiał wypełniający o najlepszej elastyczności. Polecane dla osób ciężkich (pod osobami lekkimi może się zbyt słabo uginać).

Wybór materaca jest sprawą pierwszorzędną, zwłaszcza dla naszego kręgosłupa. Podłoże, na którym śpimy, nie powinno być ani za miękkie, ani zbyt twarde. Innego potrzebuje osoba szczupła, innego - ktoś z nadwagą.

Spory wpływ na decyzję o tym, jaki materac kupić, mają też indywidualne preferencje co do twardości oraz sposób spania (na boku lub na wznak). Idealnie byłoby zrobić na zamówienie materac, uwzględniający naszą wagę, wiek, stan zdrowia, upodobania itd., ale wiąże się to z pewnymi kosztami. Dobry materac można na szczęście wybrać również w sklepie.

Trzeba go tylko sprawdzić, kładąc się i przemieszczając kilka razy.

Wybór materaca
Autor: gettyimages Materace wybieramy według własnych potrzeb. Każdy detal się liczy
Warto wiedzieć
Maria Tyniec
Maria Tyniec

Jak dobrze dobrać materac do spania?

Materac często wybieramy zbyt twardy, który nie reaguje na ciężar naszego ciała i nie dopasowuje się do jego linii, a tym samym nie zapewnia właściwego wsparcia dolnej części pleców, wywierając jednocześnie duży nacisk na ramiona i biodra. Kręgosłup nie może przyjąć właściwej pozycji. Zbyt miękki materac też nie zapewnia właściwego wsparcia kręgosłupa, zwłaszcza w okolicach bioder i ramion. Kręgosłup nie może utrzymać naturalnej, przypominającej literę S, krzywizny. Śpiący się zapada, a zmiana pozycji wymaga wysiłku. Komfort snu podnosi też mata na materac. Tak jak materace, maty mają różne wypełnienie. A jeśli zawierają wełnę owczą czy lyocell (materiał z celulozy drzewnej), to poza wygodą i poprawą krążenia krwi gwarantują też odpowiedni mikroklimat. Mata dodatkowo ochroni materac przed kurzem i zabrudzeniami.

Materac dla dzieci
Autor: gettyimages Wybierając materac dla dzieci bierzmy pod uwagę aspekt jak ten, czy nasz maluch jest alergkiem.

Materac dla alergików

Dla alergików najlepsze są materace lateksowe lub piankowe. Pokrowce – uszyte są z tkaniny, którą można prać w temperaturze 90°C. W tej temperaturze kurz i roztocza giną.

Materac dla dziecka

Wybierzmy materac z pianki poliuretanowej o podwyższonej elastyczności i jednolitej budowie, z krawędziami z twardszej pianki. Dzięki temu maluch siadając na brzegu łóżka nie będzie się zsuwał. Najlepiej, jeżeli jest dwustronny, “sezonowy” ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać w pralce.

Materac dla osób ciężkich

Najbardziej wskazane są materace sprężynowe (bonellowe) lub materace lateksowe z włóknem kokosowym – nie odkształcają się tak łatwo i nie zapadają się. Bardzo twarde są również materace sprężynowo-kokosowe. Po jednej albo po obu stronach sprężyn umieszczone są maty z włókna kokosowego.

Materace dla osób z bólami kręgosłupa

Dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa sprawdzą się materace lateksowe, z pianki poliuretanowej, z wkładką z masy kokosowej lub sprężynowe kieszonkowe. Są sprężyste i dopasowują się do kształtu ciała.

Materac przeciwodleżynowy

Materace przeciwodleżynowe stworzone są dla osób obłożnie lub przewlekle chorych. Kupmy materace z pianki termoelastycznej lub materace modułowe (pianka poliuretanowa zbudowana jest z modułów w kształcie sześcianów, pomiędzy którymi krąży powietrze). Te rodzaje materaców skutecznie zapobiegają odleżynom.

Cechy dobrego materaca

  • Przewiewność materaca

Materac powinien wchłaniać wilgoć, ale też musi ona z niego odparowywać. Dlatego istotne jest pokrycie, najlepiej z naturalnego lub "oddychającego" włókna. Najczęściej robione jest z bawełny, bawełny z wełną, poliestru oraz mieszanek, także z wiskozą. Niektóre firmy oferują specjalne pokrycia - antygrzybiczne i antyalergiczne. Dużym udogodnieniem są pokrowce z zamkiem błyskawicznym, które można zdejmować i prać.

Prawidłową wentylację zapewni także odpowiedni stelaż, na którym będzie leżał materac (dobre są zrobione z połączonych ze sobą drewnianych listewek sprężynujących).

  • Rozmiar materaca

Pojedynczy materac dla osoby dorosłej powinien mieć minimum 80 cm szerokości i być około 20 cm dłuższy, niż wynosi wzrost osoby śpiącej.

  • Sprężystość i twardość materaca

Te dwie cechy uważane są za najważniejsze przy wyborze materaca. I tak powierzchnia materaca musi być równa, a on sam na tyle elastyczny, by nasz kręgosłup miał linię prostą, gdy leżymy na boku i układał się w literę "S", kiedy położymy się na wznak.

Dobry materac powinien być odpowiednio miękki na wysokości barków i łydek, średnio twardy w miejscach gdzie znajduje się głowa, miednica oraz stopy oraz najtwardszy w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i ud.

Sonda
Co sądzisz o telewizorze w sypialni?
Pozostałe podkategorie