Remont w weekend - poradnik architekta

2020-05-06 13:56

Chętniej wykorzystujemy czas lockdownu na generalne porządki lub remont. Kilkadziesiąt dni życia w zamknięciu pokazało, czego najczęściej brakuje nam w mieszkaniu. Wreszcie mamy czas, aby sprawdzić czy jest nam wygodnie, a co wymaga zmiany w naszych wnętrzach.

remont diy
Autor: gettyimages Jeśli planujemy głównie zmiany wizualne można je wykonać samodzielnie. Trzy dni wystarczą na przeprowadzenie metamorfozy wnętrza - malowanie, wymiana dekoracji, naprawa drobnych usterek

Rynek szybko się dostosował. Większość firm i dostawców przestawiła się tak, aby móc działać mimo ograniczeń związanych z epidemią. Markety budowlane, sklepy ogrodnicze i z wyposażeniem wnętrz ułatwiają dostosowanie mieszkania do pracy zdalnej, bez wychodzenia z domu. Zakupy można zrealizować online z dostawą pod drzwi lub wybrać i opłacić przez Internet, a odebrać we wskazanym miejscu.

Wykonawcy również pracują - wprowadzili tylko pewne ograniczenia, np. na czas prac montażowych lub pomiarów może przebywać w lokalu tylko jedna osoba.

Ze względu na zamknięcie granic i epidemię pojawiają się problemy z dostępnością niektórych produktów. W związku z tym, przy wyborze wyposażenia warto postawić na produkty polskich producentów, o które jest zdecydowanie łatwiej.

remont diy2
Autor: Pracownia ABU Wnętrza Zabezpieczmy wszelkie powierzchnie przed samodzielnym remontem - wtedy nie będziemy mieć tyle sprzątania

Koronawirus a zmiany w naszych domach?

Sytuacja wymusiła przemeblowania w strefach gdzie musieliśmy zlokalizować miejsca do pracy zawodowej i nauki dzieci. Część z nas ma możliwość, by pracować z domu, a aranżacja miejsca pracy najczęściej udaje się bez nakładu większych kosztów. Wystarczy przemeblowanie, kreatywnie zagospodarowanie tego co już mamy w domu, a ewentualne brakujące elementy łatwo kupić przez Internet. Jeżeli coś nam zagraca, ogranicza przestrzeń - teraz jest dobry moment, żeby to oddać, sprzedać lub w ostateczności wyrzucić.

Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu remontowanej przestrzeni. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na oklejenie okien czy szaf folią niż później tracić wiele godzin na doczyszczanie z kropek farby. Warto zaopatrzyć się więc w folię malarską, kartony i rolki taśmy papierowej.

home office
Autor: kaboompics.com Warto zorganizować sobie przestrzeń do pracy, bo na dłuższy okres czasu kanapa czy łóżko nie są dobrym pomysłem

Home office - parę wskazówek

Jeśli nie chcesz ponosić większych wydatków, spróbuj zorganizować przestrzeń domową, korzystając z tego, co masz. Kreatywne podejście bardzo się przydaje. Przy planowaniu warto też rozrysować przestrzeń i zastanowić się, ile miejsce faktycznie nam potrzeba i gdzie jesteśmy w stanie znaleźć miejsce, w którym choćby czasowo możemy się odizolować. Przydałyby się drzwi, dlatego warto rozważyć pokój gościnny, sypialnię czy nawet korytarz lub kuchnię. Jeżeli nie mamy możliwości zamknąć się w osobnym pokoju - spróbujmy oddzielić się wysokim meblem lub kotarą. Idealnie, aby miejsce pracy miało dostęp do światła naturalnego. Jeżeli nie jest to możliwe, dodatkowe źródła światła bardzo się przydają. Warto dokupić lampkę stołową.

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home office >>>

Ergonomia przede wszystkim - musi nam być wygodnie. Praca z kanapy czy łóżka to nie najlepszy pomysł na dłuższą metę - dlatego wygospodarujmy wygodną przestrzeń z biurkiem/blatem na odpowiedniej wysokości oraz fotelem biurowym lub stabilnym krzesłem (najlepiej z podłokietnikami). Zorganizujmy osobne biurko, wydzielony fragment blatu kuchennego czy w ostateczności stołu jadalnego.

Warto oczyścić wizualnie przestrzeń, aby podczas pracy zdalnej się nie rozpraszać. Jeżeli chcemy się czymś otaczać to idealna będzie zieleń. Żywe rośliny mają kojący wpływ na człowieka!

remont diy3
Autor: Pracownia ABU Wnętrza Z niektórymi pracami remontowymi nie podołamy sami - wtedy warto skorzystać z pomocy fachowców. W trakcie pandemii pracują w trochę innym trybie. Na ten czas warto gdzieś wyjechać - jeśli jest taka możliwość

A może mały remont mieszkania?

W kolejnym etapie, kiedy udało nam się już zaaranżować podstawową przestrzeń pracy i relaksu, często zastanawiamy się nad zaległymi remontami wymagającymi pomocy specjalisty, projektanta czy wykonawcy. Obecnie zgłaszają się do nas klienci głównie z projektami odnowienia pokoi dziecięcych oraz kuchni i łazienek.

REMONTOWE TIPY ANI BETLEY-UCHAŃSKIEJ
remont

Autor: gettyimages

1. Zawsze czytaj instrukcję przed rozpoczęciem wszelkich prac. Produkt produktowi nierówny i producenci bardzo dokładnie opisują sposób użytkowania, wydajność i efekt końcowy.

2. Jeżeli nigdy nie malowaliśmy ścian, nie kleiliśmy tapet czy nie układaliśmy wykładziny lub paneli warto obejrzeć tutorial. Znajdziecie je w sieci, na stronach sklepów z artykułami z wyposażeniem wnętrz, na forum i stronie Muratora lub Youtubie.

3. Nie warto oszczędzać na materiałach pomocniczych: narzędziach do nakładania, cięcia lub materiałach, którymi będziemy zabezpieczać przestrzeń w koło. Źle dobrany wałek malarski potrafi zepsuć cały efekt.

4. Wybierając taśmę malarską dokładnie przeczytaj do jakiego jest podłoża i po jakim czasie należy ją zerwać. Zbyt długo przetrzymana potrafi odejść ze ściany razem z farbą, a nawet gładzią.

5. Każdy kolor, który wybieramy z próbnika lub na bazie małej próbki warto sprawdzić w naturze. Kupić niewielką ilość i zrobić próbę na naszej ścianie. Zobaczymy, czy o taki efekt nam chodziło i czy farba nie wchodzi w reakcję z poprzednio nałożoną farbą, zwłaszcza jeżeli nie wiemy czym poprzednio były malowane ściany.

6. Przed malowaniem każdą powierzchnię warto odkurzyć, odtłuścić, zmyć i zagruntować. Warto postępować zgodnie z instrukcją producenta, unikniemy wtedy przykrych efektów takich jak: odłażenie farby wraz z poprzednią warstwą lub gładzią, konieczności wielokrotnego nakładania kolejnych warstw.

7. Zawsze przestrzegajmy czasu po jakim producent zaleca nakładanie kolejnej warstwy farby. Czasem to 4, a czasem nawet 12 godzin. To, że "na oko" jest sucha nie wystarczy.

8. Jeżeli w instrukcji mebla jest napisane: do montażu potrzebne 2 osoby, nie próbujmy tego składać samodzielnie!

9. Jeżeli robimy domalowania farbą pozostałą z remontu zawsze trzeba sprawdzić datę przydatności, a po otwarciu puszki zweryfikować jej stan. Jeżeli brzydko pachnie, ma grudki i barwniki nie chcą się połączyć mimo mieszania - farba nie jest do użycia.

10. Przed każdą pracą należy odpowiedni zabezpieczyć przestrzeń wkoło. Unikniemy czasochłonnego sprzątania lub nieodwracalnych zniszczeń.

11. Przy obliczaniu zużycia farby na dane wnętrze warto skonsultować się ze sprzedawcą i założyć, że potrzeba więcej niż wychodzi z wyliczeń. Nie mamy pewności jak farba przyjmie się na naszej ścianie. Jasne kolory zazwyczaj kryją po 2 warstwach nałożenia, ciemne po 3, a nawet 4.

Pracownia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Przy remoncie pokoju dziecięcego warto zaangażować dzieci - starszaki chętnie pomagają w takich czynnościach

Remont pokoju dziecięcego

Jak się okazuje to dobry czas aby spróbować "wyprowadzić" młodsze dziecko z sypialni rodziców lub rozdzielić rodzeństwo albo wymienić meble na wyposażenie dla "starszaka". Oświetlenie, dekoracje i same meble dziecięce łatwo kupić przez Internet. Odmalować, wytapetować ściany jesteśmy w stanie zrobić sami. Starsze dzieci bardzo chętnie pomagają przy remoncie i warto je zaangażować do domalowywania ścian czy mebla, oklejania taśmą malarską lub skręcania elementów zabudowy.

balkon
Autor: gettyimages Balkon stał się teraz miejscem, na którym chętniej przebywamy. Można urządzić go tak, by przyjemnie nam się na nim przebywało. Przede wszystkim zainwestować w rośliny!

Miejsce relaksu: balkon i taras

Zieleń w mieszkaniu i na balkonie jest ważnym elementem związanym z naszym samopoczuciem, a zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy od niej odcięci. Media społecznościowe zapełniły się relacjami z zakładania balkonowych warzywników. Pełno jest inspiracji, a warunki pogodowe sprzyjają sianiu i sadzeniu. Stosunkowo łatwo można wykreować przestrzeń do relaksu na balkonie.

Przeczytaj też:

Jak stworzyć przytulny balkon? Inspiracje i aranżacje >>>

Oprócz roślin balkonowych warto pomyśleć o wygodnym miejscu do siedzenia (i leżenia, jeśli to możliwe) oraz oświetleniu. Na rynku dostępny jest wiele niedrogich i łatwych w użyciu elementów do aranżacji, takich jak okładziny posadzek nie wymagające fachowej zmiany nawierzchni, tj. podesty tarasowe drewniane lub drewnopodobne, sztuczna trawa, grube wykładziny PCV lub dywanowe.

Istnieje wiele sposobów, aby samodzielnie i dość tanio odmienić wizualnie pomieszczenia, o tym więcej dowiecie się w artykule remont czy lifting wnętrz.

Przeczytaj też:

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Sonda
Czy zniesienie części obostrzeń wpłynęło na Twoją codzienność?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.