Sztuczna trawa na balkon i taras. Wygodny sposób na zieleń wokół domu

Sztuczna trawa na taras i do ogrodu
Autor: GettyImages Podłoga wyłożona sztuczną trawą sprawdzi się zarówno na bardzo zacienionym, jak i mocno nasłonecznionym balkonie lub tarasie

Sztuczna trawa na podłodze balkonu czy tarasu zieleni się przez cały rok – i to bez strzyżenia, nawożenia ani podlewania. Zobacz, jaką sztuczną trawę wybrać na balkon i taras i jak o nią dbać, by jak najdłużej była ładną dekoracją!

Nie straszne jej mrozy, wilgoć, promienie UV i mało żyzna gleba. Sztuczna trawa jest wiecznie zielona, nigdy nie choruje ani nie więdnie. Do tego doskonale izoluje przed zimnem i wilgocią dzięki zastosowaniu gumy lub lateksu w warstwie podkładowej. Same „źdźbła” wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego, które - mimo deptania - wygląda dobrze przez wiele lat. A przy tym posadzka wyłożona wykładziną ze sztucznej trawy potrafi być bardzo efektowna.

W sklepach jest duży wybór różnorodnych pokryć trawiastych do użytku zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Sztuczna trawa – zastosowanie

Podłoga wyłożona sztuczną trawą sprawdzi się zarówno na bardzo zacienionym, jak i mocno nasłonecznionym balkonie lub tarasie, gdyż nie traci barwy pod wpływem promieni UV. Ponieważ trawo podobna wykładzina doskonale izoluje przed zimnem, wilgocią, jest ciepła w dotyku i miło po niej stąpać bosą stopą, świetnie sprawdzi się na balkonach i tarasach, na których często bawią się dzieci.

Sztuczna trawa – trudny wybór

O trwałości i urodzie sztucznej trawy decyduje w dużej mierze jakość tworzywa, z którego została wykonana, grubość wykładziny i jej prawidłowy montaż – ściśle według wskazań producenta. Najważniejszy jest jednak materiał, z którego wyprodukowano sztuczną trawę – zarówno jej warstwę podkładową, jak i same „źdźbła”.

Na podłogę balkonu czy tarasu najlepiej wybierać sztuczną trawę z polipropylenu, z podkładem z gumy lub lateksu. Powinien on być perforowany, by dobrze przepuszczał wodę, co zapewni dobry wygląd i trwałość „trawnika”.

Sztuczną trawę najczęściej kupujemy w rolkach, ale dostępne są też trawo podobne wykładziny w płytkach. Grubość i gęstość takiej „murawy” na balkonach i tarasach ma mniejsze znaczenie, niż w ogrodzie. Na balkonowej lub tarasowej posadzce wystarczy wykładzina o grubości ok. 7 mm, którą można kupić już od około 10 zł/rolkę (najczęściej 2 x 0,5 m). Połacie sztucznej trawy łatwo docinać na wymiar.

Jak dbać o sztuczną trawę?

Sztuczna trawa nie wymaga strzyżenia, nawożenia ani podlewania – aby utrzymać ją w czystości, wystarczy mokra gąbka lub myjka. Odpowiednio ułożona będzie nam służyć przez lata. Aby wilgoć nie gromadziła się w niedostępnych zakamarkach pod gumowymi płytami, a elementy sztucznej trawy nie przesuwały się w trakcie chodzenia, konieczne może okazać się wcześniejsze przygotowanie podłoża.

Na twardej posadzce balkonu lub tarasu wystarczy użyć kołków i wkrętów, żeby trawnik leżał stabilnie. Jeśli jednak układamy sztuczną trawę na tarasie ziemnym, zadanie jest nieco trudniejsze. Grunt należy wyrównać, a następnie zapewnić odpowiedni drenaż - ułożenie rur i zasypanie ich kruszywem to podstawa! Przed rozłożeniem sztucznej trawy ziemię należy dokładnie wyrównać specjalnym walcem. 

Sztuczna trawa
Autor: GettyImages Możemy dopasować odcienie trawy do naszych mebli i wykończenia tarasu lub balkonu - asortyment kolorów jest bardzo bogaty
Sztuczna trawa
Autor: GettyImages Sztuczna trawa dobrze sprawdzi się też na nowoczesnych schodach tarasowych, ciekawie komponując się z betonem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.