Geowłóknina do drenażu, na podjazd i ścieżki, na skarpę i dach zielony. Jakie są jej zadania?

2018-12-05 9:38

Geowłóknina to bardzo cienka mata z włókien syntetycznych, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza np. piasku, kamieni, korzeni roślin. Pełni funkcję separacyjną lub stabilizującą w konstrukcjach ziemnych, a także  zabezpieczającą przed zniszczeniem inne warstwy, np. w dachach zielonych, czy oczkach wodnych.

Geowłóknina
Autor: Zapora Arkusz geowłókniny osłania rury drenarskie wokól domu, żeby nie uległy zamuleniu

Geowłókniny to stosunkowo mocne, ale lekkie i cienkie tkaniny wykorzystywane w budownictwie i ogrodach, wszędzie tam gdzie ważna jest przepuszczalność cieczy w obu kierunkach - w poziomie i pionie. Geowłókninę stosuje się przy budowie nawierzchni, podjazdów, parkingów, ścieżek ogrodowych, a także do ochrony skarp i nasypów. Geowłóknina jest niezbędna w pracach drenarskich, np. podczas wykonywania drenażu opaskowego wokół fundamentów domu, także piwnicy. Używa się jej również przy budowie oczyszczalni ścieków wyposażonych w drenaż rozsączający. Jeśli chcemy długo cieszyć się urodą oczka wodnego, powinniśmy wykorzystać przy jego budowie geowłókninę. Jest ona niezbędna w konstrukcjach dachów zielonych.

Geowłóknina
Autor: Geosystem Równo ułozona warstwa geowłókniny jest niezbędna w konstrukcji podjazdu

Najważniejsze zastosowania geowłókniny:

  • zapobiega przemieszaniu się różnych frakcji gruntu w konstrukcjach ziemnych,
  • zapobiega rozpadowi konstrukcji ziemnej w formie nasypu lub skarpy,
  • zapobiega zatykaniu się rur drenarskich przez bardzo drobny piasek i muł,
  • zabezpiecza przed przebiciem folię na dnie oczka wodnego,
  • w dachach zielonych ochrania izolację stropu i oddziela humus od warstwy drenującej.

Rodzaje geowłókniny

Geowłóknina jest produkowana z różnych tworzyw sztucznych metodą igłowania mechanicznego, przeszywania lub zgrzewania termicznego. Na rynku znajdziemy geowłókniny poliestrowe i geowłókniny polipropylenowe. Tkaniny mogą mieć różną gramaturę, czyli różnić się gęstością włókien, wielkością oczek, grubością włókien. Możemy kupić geowłókniny o gramaturze od 120 do 600 g/m2. Rolki materiału mają szerokość od 0,5 do 6 m. Najwęższe zwykle różnią się o 50 cm (0,5, 1 i 1,5 m), kolejne szerokości rosną o 1 m. Maty geowłókniny układa się równymi pasami z co najmniej 10-centymetrowym zakładem.

Geowłóknina
Autor: Icopal Geowłóknina składa się z gęsto splątanych i sprasowanych włókien syntetycznych

Geowłóknina w podbudowie ziemnej

Gdy chcemy wykonać nawierzchnię i ścieżki w ogrodzie, podjazd do garażu, trzeba przygotować podbudowę, często składającą się z kilku warstw kruszywa o różnej granulacji. Warstwy powinny być porządnie zagęszczone, ubite. Zapobiega to opadaniu nawierzchni. Żeby zachować stabilność konstrukcji powinno zastosować się geowłókninę jako warstwę separacyjną między materiałem o różnej granulacji. To zapobiega wymieszaniu się warstw podłoża, wiec będzie ono trwalsze. Geowłóknina przejmuje naprężenia dynamiczne powstające podczas eksploatacji podjazdu. Dobrze wykonany podjazd zabezpieczony geowłókniną nie powinien ulec koleinowaniu. 

Geowłóknina powinna być położona pod warstwa żwiru na ścieżce ogrodowej wykonanej bezpośrednio na gruncie. W przeciwnym wypadku ziarna żwiru z czasem zostaną wciśnięte w piasek i ścieżka będzie wymagała nasypania nowej warstwy grubego kruszywa.

Geowłóknina
Autor: Geosystem Podjazd do garażu powinien być wyłożony pod spodem geowłókniną

Geowłóknina na skarpę lub nasyp

Skarpa w ogrodzie jest bardzo malownicza, ale są tereny gdzie grunty mają małą spójność i w razie deszczu mogą się osuwać. W takim miejscu zadaniem geowłókniny jest stabilizacja podłoża. Przez geowłókninę przecieka woda, więc podczas deszczu jej kropelki zostaną przefiltrowane przez siatkę włókien i spłyną w głąb gruntu. Dzięki temu nie będzie dochodzić do osuwania się gruntu na pochyłym stoku. Geowłókniną możemy zabezpieczyć nasyp wykonany z gruntu przywiezionego na działkę albo pozostałego po robieniu wykopów na fundamenty. Będzie on stabilny, a grunt nie będzie się osuwał. Tak zabezpieczone miejsca w ogrodzie można przeznaczyć na nasadzenia.

Geowłóknina
Autor: Andrzej Szandomirski Żwirowa plaża przy oczku wodnym albo rabata żwirowa w ogrodzie wymaga wyłożenia od spodu geowłókniną

Geowłóknina do drenażu

Drenaż służy do powolnego odprowadzania (rozsączania) wody, która napływa w dużych ilościach i może być wtedy niebezpieczna. Drenaż wykonuje się wokół fundamentów domu na działkach, o których wiadomo, że może nastąpić tam okresowe podniesienie się poziomu wód gruntowych. Także w domach na skarpie, gdzie podczas deszczu budynek zostanie zalany ściekającą po zboczu wodą. Instalacja drenażowa jest uzupełnieniem instalacji niektórych przydomowych oczyszczalni ścieków. Podczas rozsączania w gruncie wstępnie oczyszczonego ścieku dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń.

W gruncie trzeba ułożyć rury drenarskie z licznymi otworkami, przez które powoli sączy się woda. Żeby drenaż był skuteczny, otwory w rurach nie mogą ulec zatkaniu. Dlatego rury w instalacjach drenażowych osłania się geowłókniną, która nie pozwala na to, żeby drobiny błota i mułu zatkały otwory.

Geowłóknina
Autor: Zapora Rura drenarska osłonięta geowłókniną

Geowłóknina w oczku wodnym

Na dnie oczka wodnego sadzimy rośliny. Mają one różny system korzeniowy. Są rośliny o delikatnych, krótkich i splątanych korzeniach, które nie zaszkodzą całości dna oczka. Ale są też takie, których korzenie są długie, mocne i intensywnie poszukują miejsca do rozrastania się. Jeśli dno oczka wodnego jest wyłożone folią, mogą ją przebić, bo siła wzrostu roślin jest nieokiełznana. Jeśli wyłożymy na dnie warstwę geowłókniny, korzenie będą mogły się w niej rozrastać i zostać w niej zakotwiczone.

Geowłóknina
Autor: Andrzej Szandomirski W tej aranżacji ogrodu geowłóknina może być ułożona na dnie oczka wodnego oraz na skarpie wokół niego

Geowłóknina w dachu zielonym

Dachy zielone cieszą się wielkim powodzeniem, ale ich budowa wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad, żeby nie doszło do awarii, czyli zalania domu lub uszkodzenia dachu. W zależności od konstrukcji dachu i przewidywanych nasadzeń stosuje się odpowiednie rozwiązania. Producenci mają rozwiązania systemowe składające się z określonych liczby i układu warstw. Geowłókninę (czasem kilka warstw) umieszcza się pomiędzy substratem (podłożem roślin) a warstwą drenażową. Ma ona za zadanie niedopuszczenie, żeby substrat zapchał drenaż. W bardzo lekkich dachach zielonych zamiast substratu stosuje się kilka warstw geowłókniny, które nie tylko odprowadzają wodę, ale ją też magazynują.

Geowłóknina
Autor: Andrzej Szandomirski Pod warstwą podłoża z roślinami jest geowłóknina pozwalająca na to, żeby woda przesączała się do drenażu

Fundamenty – co wiesz o ich budowie i izolacji

Pytanie 1 z 14
Czy wytyczanie obrysu fundamentów powierzysz:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie