#zostanwdomu Jak stworzyć przytulny balkon? Inspiracje i aranżacje

2020-04-27 9:46 Julia Wiśniewska
balkonowe inspiracje
Autor: gettyimages Kilka roślin, trochę ziół, ciekawe oświetlenie oraz meble i balkon staje się wizytówka twojego domu

Balkon, taras, patio czy nawet dach, są w dzisiejszych trudnych czasach towarem deficytowym. Jeśli chcemy stworzyć tam przytulną oazę zieleni, to naprawdę nic trudnego. Przeszukaliśmy też Internet i znaleźliśmy kilka ciekawych inspiracji!

Mały czy duży – każdy balkon możemy urządzić zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami. Wystarczy trochę pomysłu i inspiracji. Jeśli już go posiadamy, to spokojnie możemy wyhodować w pojemnikach warzywa, zioła, kwiaty czy byliny. Gdy zaaranżujemy sobie takie miejsce do odpoczynku – będzie można tam napić się kawy o poranku, coś zjeść, czy nawet popracować, by zmienić otoczenie i pooddychać świeżym powietrzem!

Spis treści

  1. Aranżacja balkonu: od czego zacząć?
  2. Balkon: wszystko zależy od stron świata
  3. Wybór podłogi na balkon
  4. Balkonowa przestrzeń: wybór mebli i oświetlenia

Aranżacja balkonu: od czego zacząć?

Przede wszystkim jeśli chcesz stworzyć zielony i przytulny zakątek, powinien on być prosty w utrzymaniu. Najlepiej postawić na rośliny niewymagające zbyt dużo pielęgnacji oraz meble i dodatki, które są łatwe w czyszczeniu.

Przygotuj sobie niewielki szkic z wymiarami balkonu i z tym, co chcesz na nim umieścić. To pomoże w rozsądnym rozplanowaniu wszystkiego.

Zaplanuj także budżet, który ułatwi realizację całego projektu i nie sprawi, że wydasz na urządzanie balkonu kroci.

balkonowe inspiracje 4
Autor: gettyimages Osłona przed słońcem czy deszczem jest dobrym pomysłem, bo chroni rośliny, nas i np. meble przed wyblaknięciem

Balkon: wszystko zależy od stron świata

To, w jaki sposób urządzimy nasz balkon i jak urosną na nim rośliny, zależy od jego usytuowania. Pod tym kątem starajmy się wybierać rośliny i meble, a nawet rodzaj podłogi. Wpływ ma również to, czy przestrzeń jest zadaszona, czy mamy markizy lub inne osłony albo, czy mieszkamy na ostatnim piętrze. Warto rozważyć osłonę od słońca i wiatru, jeśli jej nie mamy, bo wiosna i lato bywają kapryśne (np. parasole ogrodowe – na balkon możemy wybrać odpowiedni, tzw. żagle, itp.).

Zostań w domu i już teraz wybierz rośliny balkonowe [WIDEO] >>>

balkonowe inspiracje 3
Autor: gettyimages Aranżując balkon pod kątem roślin, ziół, czy warzyw bierzmy pod uwagę takie czynniki jak np. strony świata

Również kierunek, na jaki wychodzi balkon jest kluczowy pod kątem doboru roślin. Im wyżej znajduje się mieszkanie, tym bardziej zmieniają się na nim warunki. Jest bardziej wietrznie, a suchy i gorący wiatr nie wpłynie dobrze na rośliny. W takim przypadku warto osłonić trochę balkon i zastanowić się nad tym, jak regularnie dostarczyć wody roślinom podczas ewentualnych wyjazdów. Sam ich dobór warto rozważyć pod kątem tego, jak bardzo chcemy być zaangażowani w ich utrzymanie. Czy będziemy robić to regularnie, czy raczej „z doskoku”.

Uprawa ziół w domu. Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej? >>>

Wybór podłogi na balkon

Płytki gresowe to najlepsze rozwiązanie na balkon. Musimy wybrać gres antypoślizgowy i mrozoodporny, żeby był odporny na ścieranie i warunki pogodowe. Ładnie wyglądają jaśniejsze kolory płytek lub imitujący drewno, ale oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i aranżacji.

Czasem nie mamy wyboru i gres jest jaki jest. Aby go przykryć lub urozmaicić wygląd balkonu można zdecydować się na drewnianą podłogę na balkonie. Jeśli nie mamy osłoniętej przestrzeni lub loggii, to trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie co roku impregnować takie drewienka, a z nastaniem jesieni najlepiej je zdejmować, by były z nami dłużej. Rozwiązaniem jest także sztuczna trawa, która jest przyjemna w dotyku, wyglądem przypomina prawdziwą trawę i jest mało kłopotliwa w czyszczeniu.

Podłoga na balkon: płytki, deski tarasowe i inne materiały - przegląd >>>

Balkonowa przestrzeń: wybór mebli i oświetlenia

Wybór mebli na balkon w sklepach jest duży. Niewielki balkon nie jest tu ograniczeniem. Większość mebli ogrodowych jest składana, więc będą pasowały na każdy metraż.

Wybór stołu, niewielkiej ławy, foteli czy krzeseł to podstawa. Na małych balkonach sprawdzą się składane stoliki, które można przymocować na przykład do balustrady. Oprócz tego warto mieć komódkę, czy szafkę albo skrzynię ogrodową, która jednocześnie stanie się siedziskiem (możemy w niej przechowywać doniczki i inne balkonowe gadżety, a na zewnątrz ozdobić ładną narzutą i poduszkami). Dobór oświetlenia jest też tu bardzo ważny. Oprócz np. kinkietów, które często znajdują się na balkonach warto ozdobić tą przestrzeń girlandą świetlną, świecami w ozdobnych latarenkach, lampionami czy lampkami solarnymi.

balkonowe inspiracje 4
Autor: gettyimages A po wszystkim przyjemnie usiąść w takich warunkach, prawda?

To, jak urządzimy balkon zależy od naszych preferencji i gustu. Powinniśmy mieć na względzie, jakie są jego wymiary i czy utrzymanie pewnych gatunków roślin będzie dla nas przyjemnością, czy może obciążeniem. Nie każdy przecież musi być ogrodnikiem!

Przeczytaj też:

Rośliny na balkon. Jak sadzić i pielęgnować rośliny w pojemnikach >>>

Najładniejsze byliny na balkon i taras. Wybieramy wieloletnie rośliny na balkon >>>

Nawożenie roślin balkonowych. Kiedy, czym i jak nawozić kwiaty na balkonie >>>

Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE