Markizy tarasowe - jak wybrać najlepszą markizę na balkon i taras. Rodzaje markiz

2019-06-06 12:39 Grzegorz Cendrowski | Judyta Żur

Markizy na balkonie czy tarasie to przydatne wyposażenie. Jeśli słońce albo deszcz przeszkadzają w wypoczynku na tarasie czy balkonie, zamontuj na nim markizę. Przy dobrze dobranych markizach można zapomnieć o złej pogodzie i w sezonie bez ograniczeń korzystać ze świeżego powietrza na balkonie bądź tarasie.

Jeszcze parę lat temu markizy były kojarzone raczej ze sklepami albo z letnimi ogródkami. Od kilkunastu już lat pojawiają się w mieszkaniach i w domach jednorodzinnych, ponieważ doskonale chronią przed słońcem oraz deszczem. Są też bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym.

Rodzaje markiz tarasowych

Firmy produkujące i instalujące markizy mają w ofercie trzy ich typy polecane do różnych miejsc:

  • markizy balkonowe – przeznaczone do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii, małych tarasów;

  • markizy tarasowe – od balkonowych różnią się głównie większymi rozmiarami. Ich wysięg dochodzi nawet do 3,5 m. Stosowane są więc do osłaniania dużych tarasów i ogródków letnich. Mają składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia. Te przeznaczone do montażu na ostatnich kondygnacjach budynków powinny być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany. Uchroni je to przed silnymi wiatrami;

  • markizy koszowe – mają charakterystyczny półokrągły kształt i najczęściej są stosowane do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do lokali użyteczności publicznej, choć mogą wisieć również na przykład nad drzwiami balkonowymi.

Od niedawna kupić też można markizę z dwustopniowym kątem nachylenia. Jest to pierwszy tego typu produkt w Polsce. Dzięki oryginalnej konstrukcji doskonale sprawdza się jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca oraz nie koliduje z okiennicami oraz drzwiami.

Markizy różnią się też pod względem sposobu zwijania. Jedne są chowane całkowicie w pełnej kasecie, inne zaś chowane częściowo do półkasety, która jest zabudowana tylko od góry. Są też i takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte.

>>Przeczytaj też: Rośliny balkonowe: najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon

Markiza tarasowa
Autor: GettyImages Niestety markizy nie są odporne na silny wiatr, który może porwać poszycie i połamać konstrukcję

Tkanina na markizy musi być szczelna i trwała

Przy wyborze osłony zwracamy zazwyczaj uwagę na jej kolor, ale aby utrzymywał się przez długie lata, markiza musi być z materiału wysokiej jakości. Tkanina, z której wykonana jest markiza, powinna być odporna na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza, siłę wiatru. Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką. Dzięki temu nie straszna jej woda. Niektóre osłony, głównie koszowe, wykonywane są nie z tkaniny, tylko z tworzywa sztucznego.

Jak rozwija się markizę: taśmą, korbą lub pilotem

Markizę rozwija się i zwija za pomocą taśmy, korby ręcznej lub elektrycznego silniczka. Sterowanie elektryczne może być uruchamiane klawiszami lub pilotem. Jeżeli mamy osłonę sterowaną ręcznie, musimy zwracać uwagę na warunki pogodowe i w przypadku gwałtownego deszczu czy burzy zwinąć ją, aby uniknąć uszkodzenia. Przy sterowaniu elektrycznym możemy wyposażyć markizę w czujnik pogodowy, dzięki któremu przy silnym deszczu czy wietrze złoży się automatycznie i w ten sam sposób rozłoży się wraz z pojawieniem słońca.

Markiza tarasowa
Autor: GettyImages Jeśli zajdzie taka potrzeba, tkaninę markizy można wymienić na nową

Gwarancja trwałości markizy

Markizy z reguły mają dwuletnią gwarancję (choć można trafić i na takie, których gwarancja obowiązuje aż siedem lat). Dotyczy ona zwłaszcza ich mechanizmów.
To, co może się zepsuć, zazwyczaj psuje się już w pierwszym sezonie używania. Im więcej automatyki, tym większe ryzyko, ale bez przesady – to nie statki kosmiczne.
Dobrze, fachowo zamontowana markiza może być użytkowana nawet przez 20 lat. Warto czasami przyjrzeć się im we Francji i Włoszech. Trąca myszką? Za to niektóre z nich zostały zamontowane nawet 30 lat temu.

>>Przeczytaj też: Parasol ogrodowy na taras. Rodzaje parasoli ogrodowych, sposób montażu, konserwacja

Jak konserwować markizy tarasowe

Najlepiej nie dopuszczać do zabrudzenia tkaniny markizy, ale jeżeli już do tego doszło, należy zmywać je delikatnymi płynami myjącymi, detergenty łatwo wybielają materiał (z wyjątkiem osłon foliowych). Markiza w okresie zimowym powinna być zabezpieczona przed deszczem i mrozem. Trzeba ją zakryć szczelnie folią lub nałożyć odpowiedni nieprzemakalny worek. Osłonięty powinien być też mechanizm markizy.

Markiza tarasowa
Autor: GettyImages Przed zakupem markizy należy ustalić jej wysięg i szerokość na podstawie pozycji słońca – nie musi ona przecież ocieniać całego tarasu

Zobacz wideo: Markizy zewnętrzne - jakie wybrać?

Markizy zewnętrzne - jakie wybrać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dopler
|

Markizy są świetnym rozwiązaniem dla mocno nasłonecznionych tarasów i balkonów. Ich zaletą jest możliwość wyboru rozmiaru, koloru materiału, a nawet koloru konstrukcji aluminiowej. Bez problemu możemy więc dopasować ją do kolorystyki elewacji, czy naszych upodobań. Jeśli materiał jest dobrze zaimpregnowany, a stelaże wykonane z dobrej jakości stopów aluminium to będzie spełniała swoją funkcję i zachowa dobry wygląd przez wiele lat.

TomekGruszka
|

Dobra markiza na tarasie to nie tylko świetna ozdoba. Chroni przed słońcem, czasem też przed deszczem. Moja ma już 3 lata i jest w świetnym stanie.

LeszekP
|

Zdecydowałem się na markizę rok temu i nie żałuję zakupu. Znakomicie prezentuje się na zewnątrz. Teraz ze względu na przeprowadzkę zakupiłem markizę 5-cio metrową

lilia7777
|

Ja mam markizę i mogę szczerze ją polecić - po prostu rewelacja ! w końcu mogę zrobić grilla nawet w deszczowy dzień bo mam materiał wodoodporny. Pomiary, wycena były darmowe, profesjonalnie mi doradzono i czas oczekiwania na zamówiony produkt nie był długi, montaż bardzo profesjonalny. Mam sterowanie elektryczne i czujnik pogody więc nawet gdy zapomnę złożyć markizę a zacznie padać mocny deszcz i wiać silny wiatr sama się złoży i nic jej się nie stanie. Polecam Wam serdecznie

ritta
|

Zgadzam się, to fajna sprawa, u mnie tez się sprawdza.