Osłony na balkon - jak i czym osłonić balkon?

2023-04-28 11:13

Osłony na balkon są chętnie instalowane, gdyż pełnią ważne funkcje: zwiększają walory dekoracyjne, zapewniają nam większą prywatność i w pewnym stopniu stanowią osłonę przed słońcem. Dzięki osłonom nawet na słonecznym, południowym balkonie uda się uprawiać rośliny bez ryzyka poparzenia. Pytanie tylko: jaką osłonę na balkon zastosować?

Osłony balkonowe
Autor: GettyImages Jako osłona barierek balkonu doskonale nadaje się mata rattanowa

Spis treści

  1. Jak wybierać osłony na balkon?
  2. Osłony na balkon - popularne rozwiązania na osłonięcie barierek
  3. Kratownice z pnączami - ciekawa osłona na balkon
  4. Osłona balkonu przed opadami
  5. Jaka osłona przed słońcem na balkon?

Zastosowanie osłon na balkon bywa konieczne z różnych powodów. Często mają kolosalny wpływ na uprawę roślin balkonowych. Co prawda rośliny mają duże potrzeby świetlne, jednak bezpośrednie nasłonecznienie może im szkodzić. Prywatność jest także nie bez znaczenia – w końcu balkon to taki zminiaturyzowany ogród. Można w nim cieszyć się zielenią, a przy okazji odpocząć.

Jak wybierać osłony na balkon?

Przy wyborze osłon balkonowych zwykle główną uwagę (poza ceną) zwraca się na ich wygląd. Poszczególne materiały dopasowuje się tak, by harmonijnie komponowały się z pozostałymi elementami balkonu, pasowały do otoczenia, a jednocześnie podkreślały jego styl. Warto przy tym sugerować się rodzajem materiału – jego wytrzymałością na zniszczenia mechaniczne, podatnością na promieniowanie UV i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Przemyślany wybór zwiększy szanse, że osłony balkonowe będą nie tylko atrakcyjne wizualnie, funkcjonalne, ale także przetrwają przez lata.

Osłony na balkon - popularne rozwiązania na osłonięcie barierek

Jednym z tańszych i tym samym najpopularniejszych rozwiązań są maty balkonowe. Można przekładać je przez poręcze lub instalować przy nich. Wybór jest ogromny. Najprostsze (ale czasem niezbyt trwałe) są maty z polietylenu oraz tkanin.

Czasem na balkonach stosowana jest sztuczna trawa (nie tylko jako podłoga), a nawet sztuczny winobluszcz. Większą trwałością charakteryzują się maty z PCV. Na nowoczesnych balkonach warto wprowadzić maty z technorattanu (zwłaszcza, gdy kupiliśmy meble z tego materiału). Tworzywo imitujące drewno rattanowe wygląda efektownie, a przy tym jest dość wytrzymałe na zmienność pogody i promieniowanie UV.

Pewnym nawiązaniem do nich (ale gorszej jakości) są maty otoczkowane z włókien poliestrowych. Niezwykły klimat uda się uzyskać wykorzystując maty bambusowe bądź maty wiklinowe - dodają one nieco egzotyki aranżacji balkonu, efektownie kontrastując z roślinnością. Najlepiej byłoby je traktować jako osłony sezonowe i zdejmować przed nadejściem zimy.

Bardziej zabudowane i kameralne będą panele ogrodzeniowe mające m.in. formę płotów lamelowych. Mogą mieć prześwity na całej powierzchni, na jej części (zwykle u góry) lub być całkowicie szczelne. Sprawdzą się raczej na średnich i dużych balkonach. Pozwolą wprowadzić pewną namiastkę ogrodu i są dość skuteczną ochroną przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów oraz przechodniów.

Osłony balkonowe
Autor: GettyImages Pnącza rozpięte na podporach chronią balkon przed palącym słońcem

Kratownice z pnączami - ciekawa osłona na balkon

Cenione na balkonach są także kratownice, które umożliwiają uprawę pnączy. Najczęściej instaluje się je po bokach, na przykład by odgrodzić się od sąsiednich balkonów. Można je od razu kupić w zestawie – zamontowane do donic. Obok pnączy wieloletnich, które wymagają osłony na zimę lub przechowywania w zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach, możemy na balkonie uprawiać pnącza jednoroczne. To m.in. asarina, chmiel japoński, fasola ozdobna, groszek pachnący, fasolnik egipski, kobea pnąca, rodochiton, wilec purpurowy i tunbergia.

Jako pewną osłonę balkonu można traktować także wieloletnie krzewy i drzewka. W okresie upałów zapewnią trochę cienia gatunkom wrażliwym na bezpośrednie nasłonecznienie. Funkcję osłony na balkon może pełnić również ogród wertykalny, np. zbudowany z palet.

Osłony balkonowe
Autor: GettyImages Dobrym sposobem ochrony odsłoniętego balkonu przed słońcem i opadami jest zamontowanie dachu

Osłona balkonu przed opadami

Skutecznym sposobem, by osłonić balkon przed opadami jest zamontowanie dachu. Dzięki temu można korzystać z balkonu w czasie umiarkowanych deszczów, chroni się rośliny przed przelaniem i ewentualnymi opadami gradu. Natomiast rośliny są już wtedy całkowicie uzależnione od dobrej woli i systematyczności człowieka.

Od opadów chronić też mogą parasole ogrodowe i markizy.

Jaka osłona przed słońcem na balkon?

  • Parasole. Chronią balkon przed nadmiernym nasłonecznieniem. Nie warto nadmiernie oszczędzać, te najtańsze parasole dobrze służą zaledwie 1-2 sezony.
  • Markizy. Coraz większym uznaniem na balkonach cieszą się markizy. Wyglądają efektownie – mogą nadać obiektom kameralny lub nowoczesny charakter. Mają różnorodny design i kolorystykę. Ich zaletą jest to, że są używane jedynie w razie potrzeby. Można je zwijać i rozwijać. Wysokiej jakości markizy są zautomatyzowane.

Przeczytaj też:

Markiza na balkonie
Autor: GettyImages Markiza zamontowana na balkonie chroni jego wnętrze przed słońcem i opadami
Odnawiamy balustradę na balkonie. Jak malować?