Pergola tarasowa - jak osłonić taras przed słońcem i deszczem?

2019-11-01 5:00
Pergola Solid firmy Selt
Autor: Selt Pergola Solid firmy Selt

Zamontowanie pergoli tarasowej to efektywny sposób na zwiększenie funkcjonalności tarasu. Zadaszenie tarasu pozwala na ochronę przed deszczem i słońcem. Przy wyborze konstrukcji pergoli tarasowej trzeba kierować się jej parametrami technicznymi, ale także walorami dekoracyjnymi. Dzięki pergoli zyskasz zielony salon na świeżym powietrzu będący do dyspozycji przez cały rok!

Taras to obiekt wykorzystywany najczęściej od końca wiosny do końca lata. Służy głównie do relaksu, spożywania posiłków i spotkań z rodziną czy znajomymi. Zazwyczaj taras jest budowany na wystawie zachodniej, południowej lub południowo-zachodniej. Z tego względu jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych i popołudniowych. W okresie upałów przebywanie na niezadaszonym tarasie jest przez większość dnia niemożliwe, podobnie jak podczas deszczu. Dlatego wielu właścicieli ogrodów decyduje się na instalację pergoli tarasowej (ewentualnie montaż markizy tarasowej). Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest obniżenie temperatury wewnątrz przylegającego pomieszczenia i pewna ochrona materiału budulcowego tarasu.

>>Przeczytaj też:

Pergola tarasowa – budować samemu czy zlecić profesjonalnej firmie?

Pergolę tarasową można zbudować samemu lub zlecić montaż zewnętrznej firmie. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W pierwszym przypadku zaletą jest oszczędność a przy tym satysfakcja z efektów własnej pracy. Pergole to raczej zaawansowane konstrukcje i potrzeba pewnych zdolności majsterkowania. Czasem lepiej jest więcej wydać, aby praca była wykonana rzetelnie. Dużo zależy od technologii oferowanej przez producenta. Wiele modeli pergoli tarasowych nadaje się do samodzielnego montażu.

Pergola tarasowa dopasowana do stylu ogrodu

Konstrukcję pergoli tarasowej powinno się dopasować do stylu ogrodu oraz architektury budynku, wtedy całość będzie się harmonijnie komponowała.

  • Do ogrodów rustykalnych i angielskich dobrze pasuje pergola tarasowa drewniana, w bardziej naturalnych zakątkach można pokusić się nawet o „okrąglaki” i niekorowane drewno.
  • W ogrodach stylizowanych na śródziemnomorskie warto postawić na pergolę murowaną.
  • Do ogrodów nowoczesnych i miejskich najbardziej pasuje pergola tarasowa metalowa, aluminiowa oraz poliwęglanowa.

Dopasowanie do stylu jest ważne, wciąż jednak na pierwszym planie powinny być aspekty praktyczne. Pergole metalowe i aluminiowe - w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych -  nie wymagają regularnej konserwacji. Mogą być rozsuwane, z ruchomą osłoną lub zasłonami.Kolor pergoli dopasowuje się do wyglądu tarasu i elewacji – stawiając na zrównoważenie lub kontrast. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się stonowane, niekrzykliwe barwy: biel, różne odcienie szarości i grafit.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie pergoli tarasowej?

Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę wybierając pergolę tarasową są:

  • materiał konstrukcyjny pergoli,
  • materiał pokryciowy pergoli,
  • wielkość pergoli (musi być dopasowana do powierzchni tarasu),
  • kształt pergoli.

Na tarasach o wystawie południowej zaleca się montować jak najszersze pergole - to zapewni skuteczną osłonę przed słońcem. Warto używać także przesłony bocznej od strony zachodniej dla komfortu korzystania w godzinach popołudniowych. Dobrym rozwiązaniem są systemy modułowe dające możliwość dowolnej rozbudowy. Pergolę tarasową można zamówić na wymiar, np. z rozsuwanym dachem. Ponadto pergola musi być dopasowana do elewacji budynku. Przed zakupem pergoli trzeba też wziąć pod uwagę wszystkie elementy wystające, teki jak orynnowanie czy anteny.

Jeśli chcesz korzystać z tarasu niezależnie od warunków atmosferycznych, warto zamontować na nim pergole tarasowe. Dzięki nim pogoda nigdy nie popsuje Twoich planów - deszcz, wiatr i ostre słońce przestaną być problemem! Dzięki pergoli zyskasz zielony salon na świeżym powietrzu będący do dyspozycji Twojej i Twoich gości przez cały rok!

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE