Drzewa do donic na taras i balkon - jakie drzewa nadają się do uprawy w donicach
Drzewa do donic na balkon i taras pozwolą zaaranżować nasz letni salon, tworząc z niego mały sad lub zagajnik. Poznaj drzewa, które nadają się do uprawy w donicach. Jakie gatunki i odmiany drzew można uprawiać na balkonach i tarasach, jak je pielęgnować i jak przygotować do zimowania.
Przyjemnie się relaksować, gdy w donicy na balkonie szumi drzewo, oczywiście w wersji mini. Aby móc się nim długo cieszyć trzeba wybrać odpowiedni okaz i umiejętnie go pielęgnować. Najważniejsza jest ocena tempa jego wzrostu i wielkości osiąganej po kilku latach oraz wybór gatunku odpowiedniego do panujących warunków – zwłaszcza świetlnych.
Do uprawy w donicach wybierajmy drzewa wolno rosnące i osiągające małe rozmiary. Warunki te spełnia wiele pięknych odmian – zarówno liściastych, jak i iglastych: kulistych, płaczących, w formie kolumn czy stożków. W donicach sprawdzą się też miniaturowe drzewka szczepione na pniu, a strzałem w dziesiątkę mogą się okazać ozdobne jabłonki, grusze i inne drzewka owocowe. Do donic można też zaprosić egzotyczne cytrusy, na zimę trzeba je jednak wnieść do domu.
Przeczytaj też: Mini drzewka owocowe na balkon i taras >>>
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Drzewa do donic
Drzewa do donic na balkon i taras
Do uprawy w donicach nadają się drzewa o różnym pokroju.
- Drzewa do donic o pokroju kulistym: klon polny 'Nanum', platan klonolistny 'Alphen's Globe', wiśnia osobliwa 'Umbraculifera', surmia bignoniowa 'Nana', tulipanowiec 'Edward Gursztyn', robinia akacjowa 'Umbraculifera', wierzba 'Hakuro-nishiki', sosna czarna 'Globosa', 'Nana', sosna bośniacka 'Smidtii', jałowiec pospolity 'Anna Maria', świerk pospolity'‘Little Gem', żywotnik zachodni 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri', 'Teddy'.
- Drzewa do donic o pokroju kolumnowym i stożkowym: świdośliwa 'Obelisk', wiśnia piłkowana 'Amanogawa', jarząb pospolity 'Fastigiata', świerk biały 'Conica' i 'Laurin', cis pośredni 'Wojtek', jałowiec pospolity 'Compressa', 'Suecica Nana', żywotnik zachodni 'Smaragd' i 'Holmstrup'.
- Drzewa do donic o pokroju płaczącym: morwa biała 'Pendula', wierzba iwa 'Kilmarnock' i 'Curly Locks', karagana syberyjska 'Pendula' i 'Walker', brzoza brodawkowata 'Youngii', modrzew europejski 'Pendula' i 'Repens'.
- Drzewa do donic – gatunki owocujące: jabłonie 'Bolero', 'Flamenco', 'Polka', 'Golden Hornet', 'John Downie', 'Ola', 'Red Jade', grusze 'Saphira', 'Decora', czereśnie 'Silva', 'Victoria', 'Queen Mary', śliwy 'Imperial', 'Fruca'.
Drzewa do donic – zasady uprawy i pielęgnacja
Drzewo w donicy ma do dyspozycji znacznie mniej podłoża, niż w ogrodzie. Trzeba mu więc stworzyć jak najlepsze warunki do życia. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego pojemnika, regularne podlewanie i nawożenie. Ale uwaga! Groźne jest zarówno przesuszenie, jak i przelanie. Niewskazane jest też przekarmianie (drzewko rośnie za szybko) jak i głodzenie (wcześnie traci liście). Bardzo niebezpieczną porą jest zima, drzewko trzeba więc do niej troskliwie przygotować.
- Pojemnik dla drzew - duży (min. 50 cm wysokości), mrozoodporny, z otworami odpływowymi. Jeśli model nie jest ocieplony przez producenta, przed wsypaniem ziemi wyścielamy jego wnętrze styropianem.
- Podłoże dla drzew - ziemia ogrodnicza z dodatkiem gliny (opóźnia wysychanie), można też dodać nawóz o spowolnionym działaniu i hydrożel, utrzymujący wodę w glebie. Na dno donicy wsypujemy drenaż z keramzytu (warstwę grubości 3-4 cm).
- Nawożenie drzew w donicach - zasilanie nawozami wolno działającymi mineralnymi w formie płynnej lub biohumusem (zwłaszcza w przypadku drzewek owocowych).
- Podlewanie drzew w donicach: często sprawdzamy wilgotność ziemi i w razie potrzeby podlewamy. Praktyczny jest automatyczny system nawadniana, donice samonawadniające i pojemniki ze wskaźnikiem poziomu wody. Rośliny podlewamy też zimą, w czasie odwilży.
Przeczytaj też:
Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem: podlewanie, nawożenie, czyszczenie
- Przycinanie drzew w donicach: lepiej co roku (najlepiej wiosną) regularnie wycinać suche pędy i skracać młode tak, by korona nie osiągnęła zbyt dużych rozmiarów, niż co kilka lat ciąć grube gałęzie, co okalecza i deformuje drzewko.
- Zimowanie drzew w donicach: późną jesienią roślinę obficie podlewamy, a przed mrozami otulamy pędy matami słomianymi. Donicę przesuwamy w zaciszne miejsce, stawiamy na styropianie, owijamy matą słomianą i osłaniamy tekturą (np. wstawiamy do pudła).
Przeczytaj też:
Zabezpieczenie wieloletnich roślin balkonowych przed zimą >>>