Rośliny na balkon. Jak sadzić i pielęgnować rośliny w pojemnikach

2020-04-15 13:58

Rośliny na balkon warto tak dobrać, by zdobiły nasz letni salon przez cały sezon. W pojemnikach - skrzynkach i donicach - zwykle sadzimy rośliny sezonowe, ale bardzo atrakcyjne są też kompozycje połączeniem ich z gatunkami wieloletnimi.

Rośliny na balkon należy tak zaplanować, żeby zdobiły go od wiosny aż do jesieni. Najwcześniej, bo już w kwietniu, rozwijają się rośliny cebulowe. W tym okresie, jeśli pogoda sprzyja, możemy też sadzić bratki i stokrotki, które wytrzymują lekkie przymrozki, a po 15 maja pozostałe rośliny sezonowe. Jesienią, gdy większość gatunków kończy wegetację i traci urodę, warto posadzić wrzosy, chryzantemy i mrozy wytrzymujące niewielkie przymrozki.

Rośliny na balkon
Autor: GettyImages Jesienią na balkonie królują rośliny kwitnące o tej porze roku: chryzantemy i wrzosy

Rośliny na balkon - w jakich pojemnikach sadzić

Pojemniki, w których są posadzone rośliny, muszą im stwarzać jak najlepsze warunki rozwoju, a przy tym podkreślać ich urodę i równocześnie same zdobić. Ich kształt, barwę i materiał, z którego są zrobione, powinniśmy dopasować do charakteru balkonu, a także do architektury, której mają towarzyszyć. Te przeznaczone dla roślin wieloletnich zimujących w ogrodzie muszą być mrozoodporne. Wielkość pojemnika powinna być dostosowana do bryły korzeniowej rośliny – jeżeli chcemy, by rosła w nim kilka lat, musi być obszerny.

Urządzanie balkonu i tarasu: zasady doboru pojemników balkonowych >>>

Ponieważ większość roślin nie toleruje zalewania korzeni, w dnie każdego pojemnika musi być kilka otworów odpływowych. Dodatkowo warto nasypać warstwę drenażu z keramzytu lub żwiru granitowego (jej grubość zależy od głębokości pojemnika). Od kilku lat w sprzedaży są donice o podwójnym dnie. Dzięki ich specjalnej konstrukcji nadmiar wody nie wypływa na zewnątrz, lecz jest gromadzony i sukcesywnie wykorzystywany przez rośliny.

Do uprawy roślin w pojemnikach najlepiej kupić gotowe podłoże. Zawiera ono nawozy, a często także hydrożele, które zatrzymują wodę, by potem stopniowo oddawać ją roślinom. Niezbyt natomiast się nadaje ziemia z ogrodu.

Przeczytaj też:

Czy rośliny na balkon potrzebują przesadzania?

Drzew i krzewów lepiej nie przesadzać w kolejnych latach, ale wiosną i jesienią usuwać nieco wierzchniej warstwy gleby i dosypywać żyznej. Byliny dobrze jest wiosną przesadzać ostrożnie do nowych, nieco większych pojemników. Przy tej okazji możemy zmieniać kompozycje. Rośliny sezonowe (jednoroczne i zimujące w pomieszczeniach, np. pelargonie) co roku sadzimy do nowej ziemi. Ubiegłoroczne podłoże najlepiej wykorzystać do kompostowania.

Zobacz film: jak założyć i pielęgnować ogród na balkonie

Jak pielęgnować rośliny na balkonie

  • Podlewamy. Regularnie, w czasie upałów co najmniej raz dziennie, bo ziemia w pojemnikach szybko przesycha. Rośliny wieloletnie muszą być systematycznie podlewane także zimą, gdy temperatura wzrasta powyżej 0 st. C, a nie pada deszcz ani śnieg. To susza, a nie mróz jest często przyczyną ich zamierania.

Iglaki w pojemnikach – jak je pielęgnować zimą? >>>

  • Nawozimy. Rośliny uprawiane w donicach, a więc w niewielkiej ilości ziemi, szybko wykorzystują zawarte w niej minerały i muszą być zasilane. Najwygodniejsze w użyciu są nawozy wolno działające (np. w postaci pałeczek), bo stosuje się je tylko raz, dwa razy w sezonie. Jeśli decydujemy się na preparaty rozpuszczane w wodzie (podlewa się nimi rośliny), warto wybierać te dla konkretnych grup roślin. Roślin wieloletnich nie wolno nawozić zbyt długo - w drugiej połowie lata przygotowują się już do zimy, a nawozy niepotrzebnie stymulują ich wzrost. Dlatego ostatnie zasilanie wykonujemy nie później niż pod koniec lipca. Drzewa i krzewy nawozimy połową zalecanej dawki, żeby zbyt szybko nie rosły, natomiast do zasilania warzyw i ziół wybieramy nawozy organiczne, np. biohumusowe.

Nawożenie roślin balkonowych. Kiedy, czym i jak nawozić kwiaty na balkonie >>>

  • Czyścimy. Usuwamy zwiędłe kwiatostany. Nie tylko poprawia to wygląd rośliny, ale pobudza ją do ciągłego tworzenia nowych pąków i obfitego kwitnienia.

Usuwanie przekwitłych kwiatów i kwiatostanów – kiedy i jak trzeba usuwać kwiaty po przekwitnięciu >>>

  • Zabezpieczamy przed mrozem i przechowywanie. Begonie bulwiaste, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, sundaville, scewole przenosimy do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5 st. C. Możemy przyciąć im pędy około 10-15 cm nad ziemią. Do pierwszych dni marca podlewamy je oszczędnie, a później zwiększamy ilość wody. Gdy wypuszczą nowe pędy, warto z nich zrobić sadzonki.
    W podobny sposób można przechowywać datury i oleandry.
    Rośliny cebulowe i bulwiaste wrażliwe na niską temperaturę wykopujemy we wrześniu lub w październiku (accidantery, mieczyki, dalie, pacioreczniki, tygrysówki, frezje) i po przesuszeniu umieszczamy w chłodnym i przewiewnym miejscu.
    Rośliny wieloletnie zimujące na zewnątrz warto przenieść w zaciszne miejsce i starannie okryć, gdy temperatura spadnie poniżej 1 st. C. To ważne, ponieważ korzenie znajdują się w niedużej bryle ziemi i grozi im przemarznięcie. Należy zatem roślinę wraz z pojemnikiem owinąć matą słomianą, jutą lub pianką polietylenową i ustawić na desce bądź innej podkładce, która nie będzie nasiąkać wodą.

>>> Poznaj rośliny wieloletnie najlepsze na balkon i taras

>>> Dowiedz się jakie drzewa owocowe można uprawiać w pojemnikach

Warto wiedzieć

W pojemnikach na tarasie lub balkonie można uprawiać nawet drzewa, krzewy i pnącza. Niestety, często po pięciu-sześciu latach zaczynają marnieć – to sygnał, że korzenie nie mają już miejsca i najwyższa pora przesadzić je do ogrodu.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają