Jak dobrać pojemniki do roślin balkonowych - zasady doboru pojemników balkonowych

2020-05-15 8:03
Rośliny na balkon i taras
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Podstawą tarasowych aranżacji są piękne rośliny posadzone w ciekawych pojemnikach

Gdy urządzamy balkon bądź taras, przede wszystkim wybieramy rośliny, które chcemy tam posadzić. Do roślin tych musimy dobrać odpowiednie pojemniki: donice, skrzynki czy kosze. Poznaj zasady doboru pojemników balkonowych i zastosuj je przy urządzaniu balkonu.

Maj to czas na urządzanie balkonu czy tarasu - to znakomita pora na wybór i sadzenie kwiatów balkonowych. Ogromna różnorodność gatunków i odmian, pozwala stworzyć na niewielkiej przestrzeni balkonu bądź tarasu wspaniały miniogródek, ale jeśli chcemy się nim cieszyć przez cały sezon, musimy już na samym początku dobrze go zaplanować.

>>Przeczytaj też:Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Jak dobrać pojemniki do roślin balkonowych - zasady

Podstawą balkonowych aranżacji są oczywiście piękne kwiaty, ale jeśli będą rosły w nieodpowiednich pojemnikach, szybko zaczną chorować i tracić urodę. Wybór donic i skrzynek balkonowych jest obecnie ogromny, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

  • Bez względu na to, jaki pojemnik wybierzemy, musi on posiadać na dnie otwór, pozwalający na odpływ nadmiaru wody. Jeśli zdecydujemy się na pojemnik bez otworu (np. wiklinowy kosz, wyłożony folią), musimy ułożyć na jego dnie grubą warstwę drenażu (np. kulek keramzytu lub tłuczonych, ceramicznych doniczek), która ochroni korzenie roślin przed zalaniem.
  • Do uprawy roślin balkonowych najodpowiedniejsze będą drewniane, impregnowane, duże skrzynie, które pomieszczą sporo ziemi, umożliwią korzeniom oddychanie, ochronią rośliny przed chłodem i gorącem, a także zatrzymają w podłożu więcej wilgoci. Skrzynie należy jednak systematycznie konserwować, aby zachowały właściwości wodoodporne i ładny wygląd.

Skrzynki balkonowe - jakie wybrać skrzynki na balkon >>>

  • Pod uprawę roślin balkonowych dobrym wyborem będą też samonawadniające się donice i skrzynki, które dostarczą roślinom odpowiednią ilość wody i zabezpieczą je przed wysychaniem. Funkcjonalność takiego rozwiązania docenimy szczególnie wtedy, gdy będziemy musieli na kilka dni wyjechać, pozostawiając nasze kwiaty bez opieki.
  • Na balkonie przez cały rok znakomicie sprawdzą się też donice mrozoodporne, wykonane z włókna szklanego, specjalnej ceramiki lub z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Do niedawna prawie nieosiągalne, obecnie dostępne w dużym wyborze kształtów i kolorów, dlatego warto się nimi zainteresować i wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Zabezpieczenie wieloletnich roślin balkonowych przed zimą >>>

  • Kwiaty balkonowe możemy również uprawiać w donicach ceramicznych lub niedrogich doniczkach plastikowych. Musimy jednak liczyć się z tym, że pierwsze nich będą ciężkie, kruche i nietrwałe, drugie natomiast będą łatwo pękać, słabo chronić korzenie roślin przed chłodem i gorącem, a także źle zniosą słońce i mróz.
  • Najgorszym rozwiązaniem będą jednak naczynia metalowe oraz donice w ciemnych kolorach (bez względu na materiał), gdyż znajdujące się w nich podłoże będzie szybko się nagrzewało i wysychało. Poza tym pojemniki metalowe nie ochronią korzeni przed mrozem, dlatego posadzone w nich rośliny, zimą łatwo będą przemarzały.

Przeczytaj też:

10 sposobów na mały balkon, czyli jak urządzić ogród na małym balkonie >>>

Aranżacja balkonu: wybieramy meble i dodatki na balkon [BALKONOWE INSPIRACJE] >>>

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.