PNĄCZA. Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

2013-05-20 15:25

Pnącza to grupa roślin, nadająca się zarówno do ogrodu jak i na balkon. Pnącza są dekoracyjne, uniwersalne, szybko rosną i dają wiele możliwości aranżacji ogrodu czy balkonu. Poznaj najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon.

Pnącza pozwalają stworzyć w ogrodzie romantyczny kącik wypoczynkowy, przysłonić niezbyt reprezentacyjne fragmenty ogrodu lub stworzyć żywą ścianę, zapewniającą prywatność. Wybór gatunków pnączy do ogrodu dostępnych na rynku jest naprawdę imponujący, więc z pewnością jest w czym wybierać. Można zdecydować się na pnącza wieloletnie, rosnące wiele lat w jednym miejscu, ale znacznie ciekawsze są pnącza jednoroczne. Dzięki jednorocznym roślinom pnącym w każdym sezonie można nieco inaczej aranżować przestrzeń w ogrodzie czy na balkonie i nie martwić się, czy rośliny dobrze zniosą najbliższą zimę. Pnącza jednoroczne, najprościej uzyskać z nasion, ale można też kupić wiosną gotowe sadzonki.

Pnącza jednoroczne: gatunki

Jeśli bardziej zależy nam na żywym zielonym parawanie niż na kwiatach, wybierzmy gatunki pnączy jednorocznych szybko rosnące i tworzące gęstą zasłonę z liści, takie jak: chmiel japoński, asarina pnąca, fasolnik egipski, kardiospermum zielone (o bardzo oryginalnych, pękatych owocach, w kształcie zielonych baloników) oraz fasola ozdobna (które również ładnie kwitną). Jeśli natomiast chcielibyśmy cieszyć się urokiem barwnych kwiatów, lepiej wybrać pnącza jednoroczne obficie kwitnące, na przykład:

  • tunbergię oskrzydloną,
  • wilce (wilec purpurowy o kielichowatych, dość dużych kwiatach w kolorach od różowego do fioletowego lub wilec klapowany - o drobnych, wielobarwnych kwiatach, zebranych w niewielkie, wiechowate kwiatostany, wilec pierzasty – o ciekawych liściach),
  • kobeę pnącą lub kufeę ognistą (w naszym klimacie uprawiane jako rośliny jednoroczne),
  • groszek pachnący,
  • nasturcję (większą i pnącą),
  • pałczatkę szorstkawą (o pomarańczowych, rurkowatych kwiatach),
  • rodochiton (o oryginalnych, egzotycznie wyglądających kwiatach).

Pnącza jednoroczne w ogrodzie: pielęgnacja

Pnącza jednoroczne zwykle kwitną cały sezon, ale należy zapewnić im odpowiednie warunki, w zależności od indywidualnych wymagań danego gatunku. Warto znać wcześniej siłę wzrostu i docelową wysokość każdego z wybranych pnączy, aby dopasować do nich odpowiednią podporę ( niektórym pnączom wystarcza niewielka drabinka lub palik, inne potrzebują solidniejszych i bardziej wytrzymałych podpór). Część z pnączy jednorocznych lepiej rośnie w gruncie (np. fasola ozdobna) inne preferują uprawę w pojemniku (np. tunbergia oskrzydlona), ale przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu właściwych warunków wzrostu, będą pięknie rosły bez względu na sposób uprawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE