PNĄCZA. Najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

2013-05-20 15:25 Katarzyna Józefowicz

Pnącza to grupa roślin, nadająca się zarówno do ogrodu jak i na balkon. Pnącza są dekoracyjne, uniwersalne, szybko rosną i dają wiele możliwości aranżacji ogrodu czy balkonu. Poznaj najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon.

Pnącza pozwalają stworzyć w ogrodzie romantyczny kącik wypoczynkowy, przysłonić niezbyt reprezentacyjne fragmenty ogrodu lub stworzyć żywą ścianę, zapewniającą prywatność. Wybór gatunków pnączy do ogrodu dostępnych na rynku jest naprawdę imponujący, więc z pewnością jest w czym wybierać. Można zdecydować się na pnącza wieloletnie, rosnące wiele lat w jednym miejscu, ale znacznie ciekawsze są pnącza jednoroczne. Dzięki jednorocznym roślinom pnącym w każdym sezonie można nieco inaczej aranżować przestrzeń w ogrodzie czy na balkonie i nie martwić się, czy rośliny dobrze zniosą najbliższą zimę. Pnącza jednoroczne, najprościej uzyskać z nasion, ale można też kupić wiosną gotowe sadzonki.

Pnącza jednoroczne: gatunki

Jeśli bardziej zależy nam na żywym zielonym parawanie niż na kwiatach, wybierzmy gatunki pnączy jednorocznych szybko rosnące i tworzące gęstą zasłonę z liści, takie jak: chmiel japoński, asarina pnąca, fasolnik egipski, kardiospermum zielone (o bardzo oryginalnych, pękatych owocach, w kształcie zielonych baloników) oraz fasola ozdobna (które również ładnie kwitną). Jeśli natomiast chcielibyśmy cieszyć się urokiem barwnych kwiatów, lepiej wybrać pnącza jednoroczne obficie kwitnące, na przykład:

  • tunbergię oskrzydloną,
  • wilce (wilec purpurowy o kielichowatych, dość dużych kwiatach w kolorach od różowego do fioletowego lub wilec klapowany - o drobnych, wielobarwnych kwiatach, zebranych w niewielkie, wiechowate kwiatostany, wilec pierzasty – o ciekawych liściach),
  • kobeę pnącą lub kufeę ognistą (w naszym klimacie uprawiane jako rośliny jednoroczne),
  • groszek pachnący,
  • nasturcję (większą i pnącą),
  • pałczatkę szorstkawą (o pomarańczowych, rurkowatych kwiatach),
  • rodochiton (o oryginalnych, egzotycznie wyglądających kwiatach).

Pnącza jednoroczne w ogrodzie: pielęgnacja

Pnącza jednoroczne zwykle kwitną cały sezon, ale należy zapewnić im odpowiednie warunki, w zależności od indywidualnych wymagań danego gatunku. Warto znać wcześniej siłę wzrostu i docelową wysokość każdego z wybranych pnączy, aby dopasować do nich odpowiednią podporę ( niektórym pnączom wystarcza niewielka drabinka lub palik, inne potrzebują solidniejszych i bardziej wytrzymałych podpór). Część z pnączy jednorocznych lepiej rośnie w gruncie (np. fasola ozdobna) inne preferują uprawę w pojemniku (np. tunbergia oskrzydlona), ale przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu właściwych warunków wzrostu, będą pięknie rosły bez względu na sposób uprawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE