Skrzynki balkonowe - jakie wybrać skrzynki na balkon
Kwiaty balkonowe sadzimy w różnego rodzaju pojemnikach, najczęściej w niezwykle popularnych skrzynkach balkonowych. Do wyboru mamy skrzynki na balkon z różnych materiałów. Jakie wybrać skrzynki na balkon?
Autor: GettyImages
Wybór skrzynek balkonowych jest ogromny - możemy je dobrać kolorystycznie do wybranych kwiatów balkonowych
Każdy balkon przy odrobinie wysiłku może stać się pięknym, wiszącym ogrodem i wspaniałym miejscem wypoczynku. Pragnąc przekształcić go w taki zewnętrzny, ogrodowy salon, oprócz mebli będziemy potrzebować roślin balkonowych oraz skrzynek balkonowych do ich uprawy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów skrzynek, nie wszystkie jednak nadają się na każdy balkon, gdyż mają różne właściwości i są wykonane z różnych materiałów.
>>Przeczytaj też:
Skrzynki balkonowe plastikowe
Najbardziej popularne są plastikowe skrzynki balkonowe. Mają różne kształty, faktury i kolory, więc dają duże możliwości aranżacji. Te najprostsze i najtańsze, ale też najmniej trwałe i eleganckie, wykonane są z niskiej jakości plastiku, który pod wpływem gorąca i słońca, może się odbarwić lub zdeformować, a pod wpływem mrozu pękać. Jeśli jednak planujemy uprawę roślin wyłącznie sezonowo, takie skrzynki mogą się sprawdzić. Kiedy się zniszczą, można je łatwo wymieniać na nowe, gdyż nie są zbyt drogie.
Bardziej wytrzymałe, a przy tym efektowne i ciekawe są skrzynki balkonowe z tworzyw wysokiej jakości. Wprawdzie ich cena jest wyższa niż zwykłych skrzynek, ale też wzornictwo jest dużo bardziej atrakcyjne. Wśród nich możemy znaleźć skrzynki w różnych kolorach, imitujące rattan, wiklinę, drewno czy terakotę. W niektórych instalowany jest też system nawadniający, pomagający utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i pozwalający zadbać o rośliny w czasie naszej nieobecności.
>>Przeczytaj też:
Meble rattanowe: dlaczego warto wybrać meble z rattanu na taras
Jeśli skrzynka balkonowa jest długa, zwykle ma też elementy wzmacniające (listewki mocowane na ściankach), które zapobiegają jej deformacji i rozszerzaniu się na boki. Zdarzają się też skrzynki wyposażone w kółka, co bardzo ułatwia ich przestawianie. Wiele z takich skrzynek pozwala też na całoroczną uprawę roślin, gdyż są odporne na mróz i warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, deszcz). Bez problemu można je umieszczać zarówno na parapecie czy balustradzie jak i bezpośrednio na podłodze.
Wszystkie skrzynki balkonowe powinny mieć odpływ wody (z wyjątkiem skrzynek z systemem nawadniającym) oraz podstawkę, zbierającą jej nadmiar. Jeśli ustawione są na parapecie lub zawieszone na barierce, muszą być też zabezpieczone przez wiatrem, aby nie spadły i nie zrobiły komuś krzywdy.
Skrzynki balkonowe drewniane
Alternatywą dla skrzynek plastikowych są tradycyjne skrzynki balkonowe drewniane. Zwykle są solidne i mocne, a przy tym latem się nie przegrzewają, a zimą utrzymują ciepło, dzięki czemu nadają się do całorocznej uprawy roślin. Ich ścianki umożliwiają wymianę gazową miedzy glebą a otoczeniem, dlatego pozwalają oddychać korzeniom. Zatrzymują też wilgoć, więc ziemia wysycha w nich wolniej.
Niestety, drewniane skrzynki nie są idealne. Jeśli mają być trwałe, przed użytkowaniem należy je zaimpregnować preparatami zapobiegającymi butwieniu i rozwojowi grzybów. Trzeba też systematycznie je konserwować, inaczej już po 2-3 sezonach mogą zacząć gnić lub się rozpadać, szczególnie jeśli stoją w miejscu chłodnym, wilgotnym i zacienionym.
Skrzynki balkonowe ceramiczne
Innym rozwiązaniem są skrzynki z mrozoodpornej, nieszkliwionej terakoty (ceramiczne). Na zewnątrz mogą pozostawać przez cały rok, gdyż nie pękają od mrozu, a użyte do ich zdobienia barwniki, nie blakną na słońcu. Porowate ścianki dobrze utrzymują wilgoć i podobnie jak drewno, pozwalają na wymianę gazową. Wadą takich skrzynek jest ich duży ciężar oraz wysoka cena. Z czasem ceramiczne skrzynki mogą się też pokryć mchami i porostami, co nie każdemu się spodoba.
Skrzynki balkonowe kamienne i betonowe
Bardzo trwałe i solidne są też skrzynki kamienne i modne ostatnio skrzynki z betonu, które poradzą sobie z wiatrem, upałem, mrozem, deszczem i słońcem. Ziemia w nich wysycha wolno, a podłoże łatwo nie przemarza ani się nie przegrzewa. Ze względu na duży ciężar, trudno jest je jednak przestawiać i ryzykowne jest umieszczanie ich na małych balkonach, gdyż konstrukcja balkonu może nie wytrzymać ich ciężaru, szczególnie, kiedy zostaną wypełnione ziemią.
Skrzynki balkonowe kompozytowe
Bardzo efektowne, nowoczesne, kolorowe i lekkie, a także odporne na warunki atmosferyczne i niskie temperatury są skrzynki kompozytowe (wykonane np. z mieszanki tworzyw sztucznych, mączki drzewnej, pyłu kamiennego i innych materiałów). Do złudzenia przypominają drewno, kamień lub beton, zachowując przy tym lekkość skrzynek plastikowych. Takie skrzynki na słońcu nie tracą koloru i kształtu, są antykorozyjne oraz odporne na mróz, warunki atmosferyczne i uszkodzenia (np. uderzenia, pęknięcia, deformacje). Nie pokrywają się też mchami i porostami.
Jakie skrzynki balkonowe wybrać?
Wybierając skrzynki na balkon, musimy się jeszcze zastanowić, czy będziemy trzymać w nich rośliny cały rok czy tylko sezonowo. Jeśli zdecydujemy się na uprawę roślin sezonowych, mamy większy wybór skrzynek, gdyż nie musimy przywiązywać wagi do ich właściwości termicznych. Jeśli jednak nasze rośliny mają pozostać na balkonie przez cały rok, muszą być dobrze chronione, dlatego skrzynki do ich uprawy powinny być mrozoodporne i dobrze utrzymujące ciepło (np. drewniane). Przed ustawieniem na balkonie, skrzynki powinny być też zabezpieczone od spodu warstwą izolacyjną, np. w postaci styropianu. Przed zimą dobrze jest też owinąć je słomianymi matami, dzięki czemu korzenie roślin będą lepiej chronione przed mrozem.