Jak zabezpieczyć przed zimą rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach

2021-11-02 14:31
Zabezpieczenie roślin na balkonie przed zimą
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Rośliny balkonowe uprawiane w pojemnikach mają szansę przezimować, pod warunkiem że donice czy skrzynie, w których rosną, owiniemy matami słomianymi, tkaniną jutową lub tekturą falistą

Rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach koniecznie trzeba zabezpieczyć przed zimą. Podpowiadamy, zabezpieczyć wieloletnie rośliny balkonowe przed zimą. Osłona roślin pozostających na zimę na balkonie i tarasie przed mrozem.

Na balkonach i tarasach uprawiamy w pojemnikach obok roślin sezonowych, także rośliny wieloletnie: byliny, pnącza, krzewy, a nawet drzewa. Aby przetrwały zimę, należy je odpowiednio zabezpieczyć przez mrozem. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przemarzną.

Rośliny w pojemnikach są bowiem bardziej narażone na przemarznięcie niż te rosnące w gruncie, ponieważ bryła ziemi w pojemniku jest niewielka i w mroźne zimy łatwo przemarza i wysycha – a wtedy przemarzają i wysychają także korzenie rośliny.

Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny wieloletnie rosnące na balkonie czy tarasie?

Późną jesienią, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 st. Celsjusza, trzeba rośliny balkonowe odpowiednio zabezpieczyć.

  • Przede wszystkim trzeba osłonić (zaizolować) pojemnik, w którym rośnie roślina – w ten sposób zabezpieczymy jej korzenie.
  • Najlepiej pojemnik wstawić do kartonowego pudełka, na dnie którego ułożono warstwę izolacyjną ze styropianu, słomy, pianki poliuretanowej czy drewna – ważne by pojemnik nie stał bezpośrednio na zimnej posadzce tarasu czy balkonu. Przestrzeń między bokami pojemnika a ściankami kartonu wypełniamy styropianem, słomą, tekturą, wiórami, suchymi liśćmi albo zgniecionymi gazetami. w zależności od wielkości pudełka i pojemników z roślinami możemy do jednego pudełka wstawić kilka roślin.
  • Pojemniki (donice czy skrzynie) można też owinąć matami słomianymi, tkaniną jutową, tekturą falistą lub folią bąbelkową.
  • Ziemię na wierzchu pojemnika dobrze wyłożyć suchymi liśćmi, korą, stroiszem (gałęziami drzew iglastych) bądź trocinami, w ten sposób, aby był dostęp powietrza.
  • Nadziemne pędy rośliny owijamy matą słomianą, tkaniną jutową, stroiszem jutą bądź włókniną. Nie wolno roślin owijać folią!

Tak zabezpieczone rośliny najlepiej przenieść w zaciszne miejsce balkonu czy tarasu, osłonięte od mroźnych wiatrów (mogą być one równie groźne, jak długotrwały mróz). Dobrze jest postawić pojemniki z roślinami jeden przy drugim, pamiętając by były odizolowane od podłoża (np. ustawione na deskach, płycie styropianu czy podstawce z kółkami).

Zimą rośliny balkonowe mogą ucierpieć nie tylko od mrozu, ale także od suszy. Trzeba dbać o to, aby podłoże w pojemniku nigdy całkowicie nie wyschło (konieczne jest sprawdzanie co jakiś czas wilgotności podłoża w pojemnikach). Jeśli temperatura zimą na zewnątrz wynosi powyżej 0 st. Celsjusza, należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny balkonowe w pojemnikach. Podlewanie jest szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu i transpiracji.

Susza fizjologiczna - dlaczego jest groźna dla roślin? >>>

 

Zabezpieczenie roślin na balkonie przed zimą
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Aby rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonach bądź tarasach przetrwały zimę, należy je odpowiednio zabezpieczyć przez mrozem
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE