Stokrotki – popularne kwiaty ogrodowe. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie
Stokrotki to popularne kwiaty ogrodowe, które wiosną i wczesnym latem ożywią nasz ogród, balkon czy taras. Uprawa stokrotek na rabatach i w doniczkach. Stokrotki w ogrodzie i na balkonie.
Autor: photos.com
Stokrotki to popularne kwiaty ogrodowe
Stokrotki dorastają do 15–20 cm wysokości. Ich ozdobą są wdzięczne kwiaty w kolorze białym, różowym bądź karminowym. Ogrodowe odmiany stokrotek sadzone są chętnie nie tylko na ogrodowych rabatach, ale również w doniczkach ustawianych na balkonach czy tarasach.
Stokrotka na trawniku i odmiany ozdobne stokrotki
Bardzo popularna jest dziko rosnąca na trawnikach stokrotka trwała (syn. stokrotka pospolita, łac Bellis perennis). Od niej właśnie pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych, które różnią się między sobą wysokością, wielkością kwiatów i ich budową. Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych, zazwyczaj w kolorze białym lub różowym oraz wielu odcieniach karminowego. Na uwagę zasługują wybrane odmiany, m.in.: ‘Pomponette’` – o niedużych pełnych kwiatach, ‘Super Enoma’ – o dużych pełnych kwiatach, ‘Speedstar Red’ – o kwiatach półpełnych z żółtymi środkami oraz ‘Old Strain’ – o kwiatach pojedynczych, białoróżowych.
Stokrotki w ogrodzie i w doniczkach – uprawa i pielęgnacja
Stokrotki z powodzeniem można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach ustawianych na balkonie i tarasie. Rośliny te nie mają wygórowanych wymagań co do podłoża, ale najlepiej będą rosły w glebie żyznej i przepuszczalnej. Stanowisko dla stokrotek powinno być słoneczne, w lekkim półcieniu również sobie poradzą, jednak będą nieco gorzej kwitnąć. Przekwitłe kwiatostany stokrotek należy regularnie obcinać. Rośliny podlewamy regularnie, tak aby gleba stale była lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawozimy umiarkowanie, najlepiej wraz z podlewaniem 2–3 razy w sezonie.
Rozmnażanie stokrotek: z nasion i przez podział roślin
Stokrotki są u nas uprawiane jako rośliny dwuletnie, gdyż najpiękniej kwitną w drugim roku po posadzeniu. Nasiona stokrotek wysiewamy od czerwca do lipca na rozsadniku, a pod koniec sierpnia przesadzamy siewki na miejsce stałe. Rośliny zakwitną dopiero w następnym roku.Dla osób, które nie mają warunków na wysiewanie nasion, pozostaje kupno gotowych sadzonek na wiosnę – te rośliny zakwitną w tym samym roku. Starsze rośliny można rozmnażać przez podział rozrośniętych karp – sprawdza się to doskonale w przypadku stokrotek pospolitych rosnących na trawniku.