Chryzantemy na balkonie: jak dbać o chryzantemy, by długo zdobiły balkon

2020-11-02 14:54
Chryzantemy
Autor: GettyImages Chryzantemy uprawiane w doniczkach to wyjątkowa ozdoba jesiennego balkonu

Chryzantemy na balkonie to doskonały sposób na jesienną aranżację balkonu. Na początku jesieni, gdy wiele kwiatów balkonowych przekwita, chryzantemy mogą być ozdobą balkonu. Jak uprawiać chryzantemy na balkonie?

Chryzantemy (łac. Dendranthema), należące do rodziny astrowatych, to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Chryzantemy należą do roślin dnia krótkiego – zawiązują pąki kwiatowe, gdy długość dnia wynosi 10–12 godzin.Walory ozdobne chryzantem są niezaprzeczalne, warto więc użyć chryzantemy w donicach do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy – jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu. ZDJĘCIA

Chryzantemy na balkonie

Jeśli zdecydujemy się uprawiać chryzantemy na balkonie, najlepiej kupić rośliny już kwitnące, gdyż uzyskanie ładnych krzaczków z uprawy amatorskiej jest dość kłopotliwe. Najlepsze chryzantemy na balkon, to odmiany doniczkowe (drobno- lub wielkokwiatowe), o zwartym, krzaczastym pokroju i dużej liczbie kwiatów, w rozmaitych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, liliowym, brązowym, czerwonym (poza niebieskim).

Galeria: Chryzantemy w doniczkach

Większość chryzantem kwitnie od sierpnia–września do pierwszych przymrozków, o ile mają zapewnione odpowiednie warunki uprawowe. Pamiętajmy, że usuwanie przekwitniętych kwiatów, pobudza powstawanie nowych paków i wydłuża okres kwitnienia. Chryzantemy wymagają stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Podłoże dla chryzantem powinno być żyzne i próchnicze. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, chociaż nigdy mokra. Na przesuszenie rośliny natychmiast reagują więdnięciem liści, natomiast zalanie powoduje u nich wystąpienie chorób grzybowych i gnicie korzeni.

Czy chryzantemy przezimują na balkonie?

Chryzantemy z natury są bylinami, ale większość odmian doniczkowych nie przetrwa zimy w naszym klimacie. Dlatego, jeśli chcemy przechować je do następnego roku, późną jesienią należy przenieść doniczki z roślinami do widnego, ale chłodnego pomieszczenia (o temperaturze około 5 st.C) i ograniczyć podlewanie. Po zauważeniu wiosną (zazwyczaj w marcu) żywych pączków liściowych, trzeba przenieść roślinę w cieplejsze miejsce, a po 15. maja wystawić na balkon bądź zadołować w ogrodzie.

>>Przeczytaj też:

Chryzantemy z Bydgoszczy. To właśnie tu powstają nowe gatunki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE