5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

2016-03-23 11:36 Opracowanie: redakcja serwisu

Jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną? Kwitnące krokusy czy tulipany to symbol wiosny. Poznaj 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodzie.

Kwitnące rośliny cebulowe to jeden z symbolów wiosny. Warto posadzić je w ogrodzie. Pierwsze kwiaty roślin cebulowych pojawiają się wczesną wiosną – zdarza się, że przebijają się przez śnieżną pokrywę, która jeszcze nie znikła. Pamiętajmy, że aby kwiaty te cieszyły nasze oczy wiosną, trzeba je posadzić jesienią (od sierpnia do października). Wybierzmy dla nich miejsce dobrze nasłonecznione i zaciszne. Dobrym towarzystwem na rabacie dla roślin cebulowych kwitnących wiosną są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost (gdy po przekwitnięciu rośliny cebulowe nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, swój rozwój zaczynają byliny, które stają się ozdobą rabaty w ogrodzie).
Poznaj 5 najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną: KROKUS

Krokusy to jedne z najwcześniej kwitnących wiosną roślin – zakwitają w marcu, czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty krokusów, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane). Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Najlepiej rosną na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku.
Bulwy krokusów sadzi się we wrześniu i na początku października.
Krokusy najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Znakomicie nadają się do sadzenia na brzegach rabat, pod drzewami i krzewami oraz na skalniakach i trawnikach.
Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną: TULIPAN

Wybór dostępnych w sprzedaży odmian tulipanów jest ogromny. Różnią się one nie tylko terminem kwitnienia – od marca do maja, ale także kształtem i barwami kwiatów oraz wysokością roślin. Tulipany najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach. Wybierając odmiany różniące się terminem kwitnienia możemy stworzyć unikalną rabatę z tulipanów, która będzie ozdobą ogrodu przez nawet dwa miesiące. Tulipany sadzimy we wrześniu i w październiku, a wykopujemy w lecie, gdy po kwitnieniu zżółkną liście. Najlepiej wykopywać cebule tulipanów co roku. Przekwitłe pędy kwiatowe należy wycinać.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną: NARCYZ

Narcyzy kwitną od marca do maja – w zależności od odmiany. Kwiaty narcyzów mają najróżniejsze odcienie barwy białej, żółtej i pomarańczowej. Kwiat narcyza składa się z sześciu płatków okwiatu i charakterystycznej rurki zwanej przykoronkiem. Płatki mogą być białe lub w różnych odcieniach barwy żółtej, natomiast przykoronek – biały, żółty, intensywnie pomarańczowy, różowy, a czasem czerwony.
Narcyzy nie są zbyt wymagające – rosną praktycznie na każdej glebie, z wyjątkiem bardzo lekkich i jałowych, a także ciężkich i podmokłych. Najlepsze jednak dla nich jest podłoże próchniczne i wilgotne. Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale mogą tez rosnąć w lekkim półcieniu. Mogą pozostawać bez przesadzania na jednym miejscu kilka lat. Narcyzy lubią miejsca słoneczne, ale tolerują także stanowiska lekko ocienione.
Cebule narcyzów sadzi się pod koniec sierpnia i na początku września, a wykopuje pod koniec lipca, po zaschnięciu liści (nie jest to jednak konieczne – cebule można pozostawić w ziemi, ale trzeba zaprzestać podlewania, aby zapewnić im okres spoczynku).
Narcyzy znakomicie nadają się na wiosenne rabaty, można je także sadzić na trawniku i uprawiać w doniczkach (zdobiąc nimi balkony i tarasy, a także wnętrza).

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną: ŚNIEŻYCZKA PRZEBIŚNIEG

Śnieżyczka przebiśnieg rośnie w Polsce dziko i jest pod ochroną. Kwitnie na przełomie lutego i marca. Znakomicie nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Można ją sadzić pod drzewami, na trawnikach, także w ogrodach skalnych. W jednym miejscu śnieżyczka przebiśnieg może rosnąć kilka lat. Cebule wykopuje się po zakończeniu wegetacji (gdy liście zaschną), a sadzi w sierpniu lub na początku września.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną: SZAFIREK

Szafirki kwitną w kwietniu i maju. Kwiaty mogą mieć kolor szafirowy, niebieski, różowy lub biały. Znakomicie nadają się na obwódki, obrzeża ścieżek, do ogródków skalnych. Szafirki mają nieduże wymagania glebowe, rosną praktycznie w każdej glebie, ale preferują gleby przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Należy sadzić je na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Cebulki szafirków wykopuje się w czerwcu i lipcu, a sadzi pod koniec września lub na początku października. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat, ale trzeba je co roku wiosną zasilać nawozami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE