Hiacynt w doniczce - uprawa w domu - jak dbać o hiacynty doniczkowe, by kwitły jak najdłużej?

2024-01-24 15:40

Hiacynt w doniczce to popularna wiosenna dekoracja domów. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować hiacynty w doniczkach. Co zrobić z hiacyntem doniczkowym po przekwitnięciu?

Spis treści

  1. Jak kupować hiacynty w doniczkach? Na co zwracać uwagę?
  2. Hiacynty w doniczkach - galeria zdjęć
  3. Jak dbać o hiacynty w doniczkach?
  4. Pamiętajmy, że kwiat hiacynta silnie pachnie!
  5. Co zrobić z hiacyntem w doniczce po przekwitnięciu?
  6. Hiacynty w doniczkach - jak uprawiać?

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) to jeden z piękniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Zakwita w kwietniu lub maju, zachwycając nas swoimi dużymi, barwnymi kwiatami i niezwykle intensywnym, wyczuwalnym z daleka zapachem. Kiedy jednak hiacynty kwitnące w ogrodzie nam nie wystarczają i chcemy cieszyć się ich urodą także w mieszkaniu, możemy spróbować domowej uprawy hiacyntów w doniczce.

Jak kupować hiacynty w doniczkach? Na co zwracać uwagę?

Kwitnące hiacynty w doniczkach możemy kupić w centrach ogrodniczych lub kwiaciarniach już zimą (w grudniu lub styczniu), ale największa ich oferta jest wczesną wiosną. Aby po zakupie hiacyntów w doniczce nie spotkało nas rozczarowanie, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin i jak się nimi zaopiekować.

Warto zacząć od tego, że pomimo wielkiej pokusy powinniśmy unikać kupowania już kwitnących hiacyntów w doniczkach, a wybierać rośliny, których kwiaty są jeszcze w pąkach. W mieszkaniu szybko się rozwiną, a my będziemy mogli dłużej cieszyć się ich urodą.

Jeśli jednak kwiaty w ogóle mają się pojawić, musimy zwrócić uwagę, czy pąki na pędach są jędrne, zwarte i zielone, a cebula twarda, duża i mięsista. Jeśli pąki kwiatowe są luźne, małe, podwiędnięte lub co gorsza pożółkłe, a cebule zapadnięte, miękkie lub pomarszczone, zostawmy taką roślinę w sklepie, bo prawdopodobnie została zalana lub zasuszona, bądź padła ofiarą choroby i pożytku już z niej nie będzie.

Również nadmiernie wyciągnięte, wiotkie pędy hiacynta w doniczce nie wróżą nic dobrego, gdyż oznacza to, ze roślina miała zbyt mało światła, co negatywnie wpłynęło na jej rozwój.

Gdy już znajdziemy dorodną, zdrową roślinę i przyniesiemy ją do domu, musimy odpowiednio się nią zaopiekować.

Hiacynty w doniczkach - galeria zdjęć

Jak dbać o hiacynty w doniczkach?

Hiacynty uprawiane w ogrodzie w gruncie nie są szczególnie wymagające i radzą sobie na różnych stanowiskach i w różnych podłożach. W domu powinniśmy jednak zadbać o to, aby miały dużo światła, a jednocześnie niebyt wysoką temperaturę (najlepiej 16-18°C). O takie warunki w mieszkaniu może być trudno, dlatego albo postawmy hiacynty w doniczkach na parapecie w pobliżu rozszczelnionego okna albo umieśćmy ją w ogrodzie zimowym lub na oszklonej, chłodnej werandzie. Przez cały czas też systematycznie, ale umiarkowanie podlewajmy hiacynty w doniczkach, unikając jednak moczenia cebuli (nawożenie roślin nie jest konieczne).

Kiedy hiacynt w doniczce już rozkwitnie, możemy przenieść go w inne miejsce, np. na komodę lub stół w salonie, ale pamiętajmy, że w słabszym oświetleniu i w cieple nie tylko zacznie wyciągać pędy kwiatowe, ale też szybciej przekwitnie.

Pamiętajmy, że kwiat hiacynta silnie pachnie!

Warto też mieć na uwadze intensywny aromat kwiatów hiacynta (wystarczy jeden hiacynt, aby w całym mieszkaniu był wyczuwalny jego zapach), który nie wszystkim domownikom może przypaść do gustu. Dlatego też dobrze upewnić się, że nikt nie ucierpi z powodu hiacynta kwitnącego w mieszkaniu, bo w przeciwnym razie lepiej będzie pozostawić go na werandzie. Unikamy także stawiania hiacynta w sypialni, gdyż jego silny zapach utrudni nam zasypianie.

Co zrobić z hiacyntem w doniczce po przekwitnięciu?

Kwitnienie hiacynta w doniczce nawet w najlepszych warunkach nie trwa jednak wiecznie, dlatego kiedy roślina przekwitnie, ścinamy pęd kwiatowy i nadal delikatnie go podlewamy, a gdy zasuszy liście, wyjmujemy cebulę z doniczki i do jesieni przechowujemy ją w chłodnym, przewiewnym, ciemnym miejscu. Cebulka wprawdzie nie będzie się już nadawała do ponownej uprawy w doniczce, ale z powodzeniem można ją posadzić jesienią w ogrodzie.

Przeczytaj też:

Hiacynty doniczkowe
Autor: GettyImages Hiacynty w doniczkach należy w domu postawić w widnym miejcu

Hiacynty w doniczkach - jak uprawiać?

Kiedy dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, możemy też spróbować samodzielnie uprawiać hiacynty w doniczkach - podpędzić hiacynty i przygotować je do wcześniejszego kwitnienia, trzeba jednak pamiętać, że zajmie nam to trochę czasu (4-5 miesięcy), wiec musimy uzbroić się w cierpliwość i wcześnie rozpocząć przygotowania.

  • W tym celu jesienią powinniśmy kupić dorodne, jędrne, zdrowe cebule i posadzić je w doniczkach (koniec września - październik), wypełnionych lekkim, przepuszczalnym, żyznym podłożem w taki sposób, aby ich wierzchołek znalazł się tuż nad ziemią.
  • Musimy też koniecznie pamiętać o wyłożeniu dna doniczki warstwą drenażu (np. keramzytem), który utrzyma nadmiar wody z dala od korzeni.
  • Następnie umieszczamy doniczkę z cebulą na 8-10/12 tygodni w chłodnym (5-10°C), ciemnym pomieszczeniu (np. w piwnicy), od czasu do czasu lekko nawadniając, gdyż roślina do wydania kwiatów potrzebuje przechłodzenia, zastępującego jej naturalne warunki zimowe.
  • Po tym czasie doniczkę z hiacyntem przenosimy do cieplejszego (16-18°C), jasnego pomieszczenia i zaczynamy systematycznie podlewać.
  • Pojawiające się zielone kiełki przykrywamy początkowo stożkiem z ciemnego papieru, który usuwamy, gdy tylko pędy się nieco wydłużą.
  • Tak podpędzony hiacynt powinien nam zakwitnąć w ciągu 2-3 tygodni.

Nie przegap:

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy
Nasi Partnerzy polecają