Wiosenne kwiaty - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną?

2022-03-15 15:40
Wiosenne kwiaty cebulowe
Autor: GettyImages Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosenne kwiaty na ogrodowych rabatach to m.in. rośliny cebulowe. Czy ktoś może wyobrazić sobie wiosnę w ogrodzie bez tulipanów, narcyzów, krokusów czy hiacyntów? Jakie wiosenne kwiaty pojawiają się w ogrodzie? Jak uprawiać rośliny cebulowe kwitnące wiosną?

Po długim, męczącym dla nas okresie krótkich dni, wcześnie zapadających ciemności, zimna i chlapy, a dla większości roślin czasie spoczynku nadchodzi wreszcie wiosna. Jeszcze przed rozwojem liści pojawią się pierwsze kwiaty, a gdy zrobi się ciepło, nasz ogród będzie zachwycał wspaniałymi barwami i zapachami.

Wiosenne kwiaty to przede wszystkim kwitnące rośliny cebulowe - zwiastun i symbol wiosny. Najwcześniejsze przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym. Zanim stopnieje śnieg, pojawią się pierwsze przebiśniegi, śnieżyce, śnieżniki, ranniki. Po nich wczesne tulipany botaniczne, krokusy, narcyzy i hiacynty, a dalej przyjdzie czas kwitnienia szafirków, szachownic, psizębów i tulipanów (odmian jest tyle, że trudno zdecydować, które są najpiękniejsze), a także mało u nas znanych ifejonów, kamasji, obrazków, śniedków i czosnków ozdobnych.

Wiosenne kwiaty cebulowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło. Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

Przeczytaj też: Co robić z tulipanami, gdy przekwitną? >>>

Wiosenne kwiaty cebulowe - pielęgnacja

  • Wiosenne kwiaty cebulowe - podlewanie. Jeśli wiosna jest sucha, rośliny trzeba regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje słaby wzrost i kwitnienie. Latem – od chwili, gdy zaczną zasychać liście – rośliny potrzebują suszy.
  • Wiosenne kwiaty cebulowe - nawożenie. Co roku wczesną wiosną rośliny warto zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym (zalecaną na opakowaniu dawkę należy podzielić na dwie porcje – pierwszą zastosować, gdy rośliny rozpoczną wzrost, drugą, gdy zaczną kwitnąć).
  • Wiosenne kwiaty cebulowe - ogławianie. Warto obrywać przekwitające kwiaty (ale zostawiać liście) – dzięki temu cebule i bulwy będą dorodne. Jest to wskazane szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich i tulipanów.
  • Wiosenne kwiaty cebulowe - okrywanie. Okrycia wymagają: cebulice, hiacynty, ifejony, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy, psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona, należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu albo położyć świerkowe gałęzie (wcześniejsze okrywanie stwarza dobre warunki dla żerowania gryzoni, które mogą uszkodzić cebule). Podczas silnych mrozów warto położyć dodatkową warstwę okrycia.
  • Wiosenne kwiaty cebulowe - wykopywanie. Co 1-2 lata trzeba wykopywać tulipany i hiacynty, a co 2-4 lata ifejony, lilie, narcyzy i psizęby. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste należy wykopywać dopiero, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy zaczną zasychać liście.
  • Wiosenne kwiaty cebulowe - przechowywanie. Wykopane cebule i bulwy wkłada się do ażurowych skrzynek i przenosi na kilka dni do ciepłego i przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, rozdziela się je, czyści i przechowuje – do momentu sadzenia – w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20 st.C.
warto wiedzieć

Jak chronić wiosenne rośliny cebulowe przed chorobami?

  • Sadź tylko zdrowe cebule i bulwy. Pokryte plamami, pleśnią, gnijące – najlepiej zniszcz. Jeśli uszkodzenia są małe, możesz je wyciąć i ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.
  • Nie sadź tam, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe, ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki lub truskawki, bo wiele chorób tych roślin może niszczyć rośliny cebulowe i bulwiaste.
  • Nie mocz liści podczas podlewania, bo choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z kroplami wody.
  • Oddzielaj od zdrowych roślin i spalaj te, które mają zniekształcone lub plamiste liście albo kwiaty, nalot lub objawy zgnilizny.

Wiosenne kwiaty - sadzenie roślin cebulowych, które kwitną wiosną

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw należy przygotować glebę: przekopać ją, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu (rozłożyć 2-centymetrową warstwę i wymieszać z glebą) lub nawozu wieloskładnikowego (w ilości zalecanej na opakowaniu).

Ogólna zasada, o której należy zawsze pamiętać, zaleca sadzenie cebul i bulw na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.

Rośliny cebulowe zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej – pod koniec sierpnia lub na początku września. Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Dotyczy to szczególnie cebulek wykopywanych z ogródka, ale przyda się także tym kupionym w sklepie.

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE