Zaprawianie cebul roślin ozdobnych. Jak i czym zaprawiać cebulki kwiatowe?

2020-02-19 21:08 Maciej Aleksandrowicz
Zaprawianie cebul
Autor: GettyImages Cebulki kwiatowe zaprawia się, aby zniszczyć patogeny znajdujące się na powierzchni lub wewnątrz cebul

Aby zabezpieczyć cebulki kwiatowe przed chorobami grzybowymi lub bakteryjnymi, warto wykonać zabieg zaprawiania przed ich sadzeniem. Zdrowe cebulki to większa pewność, że posadzone rośliny będą zdrowo rosły i obficie zakwitną. Na czym polega zaprawianie cebul roślin ozdobnych i jak je wykonać?

Jeśli kupujemy cebule roślin ozdobnych u profesjonalnych hodowców lub sprzedawców, materiał ten jest już zwykle zabezpieczony przed chorobami i gotowy do posadzenia czy wysiania. Jednak, gdy pozyskaliśmy cebulki kwiatowe z innego źródła (np. wymieniamy się cebulami z innymi ogrodnikami/działkowcami) lub nie są one najlepszej jakości, nie mamy gwarancji, że będą one zdrowo rosły. Dlatego właśnie zaleca się wykonania zabiegu zaprawiania, czyli moczenia w roztworze specjalnego preparatu (zaprawianie na mokro) lub obsypywania cebul (zaprawianie na sucho), aby zniszczyć patogeny znajdujące się przede wszystkim na powierzchni lub wewnątrz cebul.

Jak uprawiać rośliny cebulowe? >>>

Infekcje grzybowe lub bakteryjne są widoczne na cebulach najczęściej w postaci żółtobrązowych plam lub innych grudkowatych zmian. Najczęściej choroby atakują cebule w czasie przechowywania, kiedy zakażone cebule przenoszą infekcje na zdrowe. Źródłem zakażenia mogą być także patogeny występujące w podłożu, w którym cebule zostały posadzone.

Jak i czym zaprawia się cebulki?

Zaprawianie cebulek ma sens i jest najbardziej skuteczne, kiedy stosowane jest bezpośrednio przed ich sadzeniem. Dlatego też po przygotowaniu i oczyszczeniu cebul (np. po przechowywaniu lub przy przesadzaniu na nowe miejsce) należy wybrać odpowiedni preparat i zaprawić sadzone cebulki (np. lilii, mieczyków, narcyzów, tulipanów).

  • Zaprawianie cebul na mokro – cebule lub bulwy roślin moczy się przez określony czas w roztworze (zawiesinie) preparatu, osusza i sadzi; metoda najskuteczniejsza. Do zaprawiania na mokro używa się różnych preparatów, które najczęściej stosowane są także do oprysków roślin przeciwko chorobom grzybowym. Skutecznie można zaprawić na mokro stosując na przykład znany środek Topsin 500 SC - w 0,5% roztworze (5 ml/1 litr wody) moczymy cebule około 15 minut lub preparat KAPTAN zawiesinowy 50 WP – w 1% roztworze (10 ml/1 litr wody) moczymy cebule około 30 minut.
  • Zaprawianie cebul na sucho – cebule obsypuje się dokładnie preparatem (w formie proszku) na przykład przez umieszczenie cebul w szczelnym pudełku lub torebce z preparatem i lekkie potrząsanie; metoda mniej skuteczna niż moczenie, ale także daje dobre efekty. Tym sposobem zabezpiecza się na przykład cebule tulipana lub innych roślin przed fuzariozą za pomocą preparatu Zaprawa nasienna T 75 DS/WS.
Cebulki kwiatowe
Autor: GettyImages Cebule roślin ozdobnych mogą być porażane przez różne choroby grzybowe

Ekologiczne zaprawianie cebulek

Na potrzeby upraw amatorskich i ekologicznych można zaprawiać cebulki bez stosowania sztucznych preparatów chemicznych. Można sporządzić ekologiczne preparaty w warunkach domowych, wykorzystując powszechnie dostępne składniki, preparaty na bazie surowców naturalnych lub zioła.

Do ekologicznej ochrony cebulek kwiatowych można zastosować między innymi:

  • zaprawianie cebul na mokro przez 20 minut w roztworze nadmanganianu potasu (0,03%), który ma silne własności bakterio- i grzybobójcze,
  • moczenie w naparze z rumianku przez 30 minut (15 g suszu rumianku zalewa się wrzątkiem i po ostudzeniu rozcieńcza się w 1 litrze wody),
  • zaprawianie na mokro w preparatach pochodzenia roślinnego, np. BIOSEPT 33 SL w stężeniu 0,2-0,4%, czyli 2-4 ml/litr wody. Cebule i bulwy moczy się bezpośrednio przed sadzeniem przez 15 minut,
  • zaprawianie na mokro przed sadzeniem 2,5 % roztworem preparatu BIOCHIKOL przez około 30 minut,
  • zaprawianie cebulek kwiatowych środkiem biologicznym POLYVERSUM WP, który zwalcza grzyby chorobotwórcze (w roztworze środka moczy się cebule przez 15 minut),
  • moczenie w preparacie BIOCZOS BR (kostki HIMAL) – preparat w postaci 10 g kostek miazgi czosnkowej w otoczce z parafiny, które rozpuszcza się w 0,4-1 l wody. Cebulki kwiatów zaprawia się bezpośrednio przed sadzeniem, zanurzając je w roztworze tylko na kilka sekund.

>> Przeczytaj też: Naturalne środki ochrony roślin do kupienia w sklepach

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że w celu unikania zainfekowania cebulek z gleby, profilaktycznie można corocznie zmieniać miejsca ich sadzenia, jednak pozbycie się patogenów, które już znajdują się na cebulkach, wymaga właśnie zaprawiania.

Zobacz wideo: Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE