Fuzarioza tulipana - choroba grzybowa atakująca kwiaty cebulowe

2016-08-16 8:00

Fuzarioza tulipana to choroba grzybowa występująca na kwiatach cebulowych. Objawy fuzariozy tulipana to zahamowanie wzrostu, przebarwianie się liści, zasychanie pąków kwiatowych. Jak zwalczać fuzariozę tulipana?

tulipan
Autor: www.thinkstockphotos.com

Fuzarioza tulipana, zwana też suchą zgnilizną roślin cebulowych, to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Fusarium oxysporum f. sp. tulipae. Fuzarioza atakuje kwitnące rośliny cebulowe, głównie tulipany, narcyzy, lilie, szafirki. Ale może pojawić się również na kłączach i bulwach.

Fuzarioza tulipana: objawy i szkodliwość

Fuzarioza tulipana poraża całe rośliny. Objawy choroby widoczne są przez cały sezon wegetacyjny, a szczególnie latem  nasilają się na nadziemnych organach rośliny. Zwykle dochodzi do zahamowania wzrostu, przebarwiania się liści na żółto, brązowo. Pąki kwiatowe zasychają i opadają. Podczas wykopywania cebul lub ich przechowywania można zauważyć, że ich tkanki są miękkie i ulegają gniciu. Jednak właściwy rozwój fuzariozy następuje w czasie przechowywania cebul. Chore miejsca pojawiają się głównie przy piętkach i rozszerza się na cały organ. Przy procesie gnicia może tworzyć się galaretowata wydzielina. Grzyb ma zdolność wytwarzania etylenu (hormon starzenia się), na który cebula tulipana jest wrażliwa - powoduje u niej gumowacenie. W efekcie cebule zasychają, stają się twarde i obumierają. Najlepiej je zniszczyć przez spalenie.

Fuzarioza tulipana: pochodzenie choroby i cykl rozwojowy

Źródło zakażenia stanowi zainfekowany materiał przeznaczony do sadzenia oraz porażona gleba. Nieprawidłowa uprawa i przechowywanie cebul pomaga w rozprzestrzenianiu choroby. Ponieważ zarodniki konidialne patogena znajdują się na resztkach roślinnych, w przechowalniach unoszą się w powietrzu i zimują w podłożu, zachowując  przez 3-4 lata aktywność. Gdy sezon jest deszczowy, podłoże zbyt wilgotne i wysokie temperatury powietrza, dochodzi do infekcji. Choroba nasila się gdy temperatura wzrasta do 24-30 st. C, przy nadmiernym podlewaniu lub opadach. Szczególnie groźny jest w uprawach pod osłonami.

Tulipany po przekwitnięciu - ogławianie tulipanów

Fuzarioza tulipana: zwalczanie chemiczne

W ochronie przed fuzariozą warto stosować fungicydy benzamidazolowe. Przed wysadzeniem, należy zaprawiać cebule w specjalnych środkach chroniących przed grzybem.

Fuzarioza tulipana: zwalczanie naturalne

Bardzo ważna jest profilaktyka. Polegająca na szybkim usunięciu z przechowalni i uprawy chorej rośliny i jej zniszczenie. Podłoże, w którym rosła roślina najlepiej też usunąć, ponieważ często pozostają w nim zainfekowane części korzeni i łuski cebuli. Należy prowadzić w uprawie zmianowanie. Na to samo pole rośliny cebulowe wysadzać dopiero po upływie 3-5 lat. W tym czasie patogen nie mając żywiciela obumrze i przestanie być groźny dla roślin cebulowych.

tulipan
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.