Na co chorują tulipany? Poznaj 3 groźne choroby tulipanów. Jak je rozpoznać i zwalczać?

2025-04-16 12:39

Cebulki tulipanów sadzimy jesienią, by wiosną i w kolejnych latach cieszyć się ich różnobarwnymi kwiatami. Zwykle nie sprawiają większych problemów w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale mogą padać ofiarą infekcji grzybowych i wirusowych, negatywnie wpływających na ich wygląd i kondycję. Jakie choroby atakują tulipany najczęściej? Oto 3 groźne choroby tulipanów.

Choroby tulipanów

i

Autor: GettyImages / Helin Loik-Tomson Jakie choroby mogą porażać tulipany?

Spis treści

  1. Choroby tulipanów: szara pleśń tulipanów
  2. Jak zapobiegać porażeniu tulipanów przez szarą pleśń?
  3. Choroby tulipanów: fuzarioza tulipanów
  4. Jak zapobiegać porażeniu tulipanów przez fuzariozę?
  5. Choroby tulipanów: pstrość tulipana – wirus o „dekoracyjnych” objawach
  6. Jak ograniczyć porażanie tulipanów przez pstrość tulipana?

Choroby tulipanów: szara pleśń tulipanów

Jedną z najbardziej powszechnych chorób grzybowych, dotykających wiele roślin ogrodowych w tym także tulipany jest szara pleśń. Atakuje ona zarówno nadziemne części tulipanów, jak i cebule, szczególnie podczas wilgotnej, mokrej pogody oraz w warunkach dużego zagęszczenia roślin i w słabo przepuszczalnej glebie.

  • Najbardziej widoczne objawy porażenia tulipanów szarą pleśnią można zauważyć na liściach, gdzie powstają lekko zagłębione plamy, pokryte szarym nalotem. Z czasem powoduje to żółknięcie, więdnięcie i zamieranie liści.
  • Choroba rozwija się także na kwiatach – na ich płatkach powstają podobne plamy i niszczą główny dekoracyjny walor tulipanów.
  • Objawy szarej pleśni na cebulkach widać po ich wykopaniu – na łuskach powstają brunatne plamy z szarym nalotem, które zaczynają gnić. Prowadzi to do gnicia całych cebul, które należy jak najszybciej usunąć.

Jak zapobiegać porażeniu tulipanów przez szarą pleśń?

Choroba ta bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego, jeśli wystąpi, należy niestety jak najszybciej wykopać i spalić wszystkie zainfekowane rośliny, wraz z cebulami. Jeżeli pozbędziemy się tylko części nadziemnych, w przyszłym roku z zainfekowanych cebul wyrosną rośliny chore i zniekształcone, porażając nam dodatkowo pozostałe, zdrowe okazy.

Aby unikać porażenia tulipanów przez szarą pleśń, warto przede wszystkim dbać o jak najlepszą jakość i kondycję sadzonych cebulek tulipanów. Najlepiej więc już przy zakupie i sadzeniu wybierać tylko zdrowe cebulki, bez żadnych oznak chorób. Ponadto, podczas uprawy należy zadbać, by wykopywane po przekwitnięciu cebulki tulipanów były dobrze wysuszone i właściwie przechowywane.

Bardzo dobrą metodą na zabezpieczenie cebul przed chorobami grzybowymi jest zaprawianie ich specjalistycznymi środkami przeciwgrzybowymi. Mogą to być np. preparaty Kaptan, Rovral Aquaflo lub inne tzw. zaprawy nasienne. Preparatem Rovral Aquaflo można też wykonywać opryski profilaktyczne lub interwencyjne po sporządzeniu roztworu, zgodnie z zaleceniami producenta.

W zapobieganiu szarej pleśni ważne jest zapewnienie tulipanom jak najlepszych warunków, w tym np. przygotowanie dobrze przepuszczalnej gleby. Jeśli podłoże jest zbyt zbite i ciężkie (z długo zalegającą wodą po opadach i roztopach), warto je rozluźnić (np. przez zmieszanie z piaskiem, drobnym żwirem lub torfem) przed sadzeniem cebulek.

Zapobiegać tej chorobie pomaga również regularne odchwaszczanie oraz sadzenie tulipanów co roku w innym miejscu ogrodu. Warto również ograniczyć nawożenie nawozami z zawartością azotu.

Przeczytaj też: Jak przygotować miejsce do sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną? Jak sadzić cebulki?

Choroby tulipanów

i

Autor: GettyImages / matunka Objawy szarej pleśni na liściach tulipanów

Choroby tulipanów: fuzarioza tulipanów

Powszechną i częstą chorobą grzybową tulipanów jest fuzarioza, często nazywana też zgnilizną cebul. Może infekować rośliny niemal przez cały okres wegetacji (także podczas kwitnienia) i bardzo szybko postępuje. Fuzarioza rozwija się zwykle na cebulkach tulipanów (i innych roślin cebulowych) podczas przechowywania. W wyniku infekcji powstają na nich duże, brązowe plamy, po czym cebule stają się miękkie (z galaretowatą wydzieliną) i gniją.

W wyniku posadzenia zakażonych cebul (lub zakażenia zdrowych), żółkną, deformują się i więdną też nadziemne organy roślin – liście, łodygi, pąki kwiatowe. Wzrost tulipanów jest zahamowany i często zasychają one nawet przed zawiązaniem pąków kwiatowych. Zgniłe cebule należy od razu usuwać z uprawy i zniszczyć! Fuzarioza może porażać rośliny niemal przez cały sezon - od marca aż do połowy października.

Jak zapobiegać porażeniu tulipanów przez fuzariozę?

Najlepszą metodą unikania fuzariozy tulipanów jest dbałość o wybór i sadzenie tylko zdrowych, twardych cebulek bez żadnych niepokojących zmian czy plam. Ponadto, przed lub podczas sadzenia cebulek tulipanów (od sierpnia do połowy października) należy zabezpieczyć cebulki zaprawami nasiennymi lub fungicydami (np. Rovral Aquaflo). Warto też dezynfekować skrzynki do przechowywania cebulek, a w trakcie przechowywania często cebulki przeglądać i usuwać te z objawami choroby. Trzeba również pamiętać, aby po wykopaniu cebulek dobrze przygotować je do przechowywania - przede wszystkim dobrze osuszyć.

#MuratorOgroduje: Rośliny cebulowe
Choroby tulipanów

i

Autor: GettyImages / pticelov Tulipan zainfekowany wirusem mozaiki

Choroby tulipanów: pstrość tulipana – wirus o „dekoracyjnych” objawach

Oprócz chorób grzybowych, zagrożeniem dla tulipanów są też choroby wirusowe, z których najczęstszą jest pstrość tulipana, nazywana też mozaiką. Wirus powoduje zaburzenia syntezy barwników w tkankach roślin, co objawia się powstawaniem smugowatych odbarwień (przebarwień) na płatkach kwiatów, a także chlorotyczne (jasne), mozaikowate smugi lub plamy na liściach. Objawy najbardziej widoczne są na odmianach tulipanów o kwiatach w odcieniach różu lub czerwieni, gdzie zaburzenia tworzą nieregularne jasne lub różnokolorowe smugi (uważane niegdyś za dekorację). Objawy te, choć mogą wyglądać efektownie, świadczą o infekcji, która znacznie osłabia rośliny i może się rozprzestrzeniać. Wirus przenosi się zwykle za pośrednictwem mszyc (w czasie ich żerowania - nakłuwania tkanek roślin) i może występować też na innych kwiatach cebulowych – głównie z rodziny liliowatych.

Jak ograniczyć porażanie tulipanów przez pstrość tulipana?

Ze względu na to, iż trudno wyleczyć choroby wirusowe, w celu ograniczania mozaiki tulipana stosuje się głównie profilaktykę. W uniknięciu choroby pomoże zaopatrywanie się w cebulki tylko u pewnych, sprawdzonych sprzedawców. Ponadto, konieczne jest szybkie usuwanie z uprawy roślin z objawami pstrości oraz dbanie o optymalne warunki uprawy (gleba, nawadnianie, nawożenie), by wspierać odporność roślin. Nie mniej ważne jest też systematyczne zwalczanie mszyc, jak najszybciej po zauważeniu ich żerowania, by unikać przenoszenia wirusa.

Przeczytaj też: Szkodniki lilii ogrodowych. Poznaj poskrzypkę liliową i dowiedz się, jak ją zwalczać

Murator Google News
Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?
Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE