Czy jesienią można wysiewać nawozy zielone? Jakie będą najlepsze? Jak wysiewać?

2024-10-28 14:19

Nawozy zielone zwykle są wykorzystywane w ogrodach rzadziej niż pozostałe nawozy naturalne, gdyż ich stosowanie wymaga nieco wysiłku. Jednak ze względu na liczne zalety nawozów zielonych, warto częściej wysiewać rośliny na nawóz zielony, także jesienią. Podpowiadamy, kiedy i jak siać nawozy zielone jesienią i jak to robić.

Spis treści

  1. Zalety nawozów zielonych
  2. Terminy siewu nasion roślin na zielony nawóz
  3. Jesienny siew nasion roślin na nawóz zielony - ile nasion wysiewać?
  4. Rośliny na nawóz zielony na poplon ozimy
  5. Żyto ozime na nawóz zielony
  6. Wyka ozima na nawóz zielony
  7. Rzepik ozimy na nawóz zielony

Zalety nawozów zielonych

Uprawa nawozów zielonych jest dość pracochłonna, jednak pozwala wzbogacić glebę w cenną materię organiczną, sprzyjającą tworzeniu się próchnicy, poprawia żyzność i strukturę gleby, a także zapobiega jej erozji i nadmiernemu wysychaniu. Poprawia również stan fitosanitarny podłoża, ogranicza zachwaszczenie, a także sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Wykorzystywane na zielony nawóz rośliny motylkowe (bobowate) mogą też wzbogacić glebę w azot, który wiążą z powietrza za pomocą bakterii brodawkowych obecnych na korzeniach. Nawozy zielone stanowią też cenny element płodozmianu, tak ważnego w uprawie warzyw i owoców.

Terminy siewu nasion roślin na zielony nawóz

Nasiona roślin przeznaczonych na zielony nawóz można wysiewać w różnych terminach, traktując je jako przedplon, śródplon lub poplon, jednak nie wszystkie sieje się o dowolnej porze roku i na każdą glebę. Jeśli mają dobrze spełnić swoje zadanie, muszą być dobrane do typu gleby, gdyż inne polecane są na gleby lekkie (np. gorczyca biała, łubin żółty, seradela, wyka kosmata), a inne na ciężkie (wyka siewna, rzepak jary i ozimy, bobik, peluszka).

Ważny jest też termin siewu nasion roślin na zielony nawóz, który także musi być dostosowany do wymagań konkretnych roślin.

  • Na przykład facelia błękitna na poplon powinna być wysiewana późnym latem (od połowy lipca do połowy sierpnia), gdyż wysiana zbyt wcześnie szybko zakwitnie i nie zdąży wytworzyć odpowiednio dużej masy zielonej.
  • Z kolei większość roślin motylkowych przeznaczonych na zielony nawóz poleca się stosować jako poplon letni (siew w lipcu), przeznaczony do przekopania jesienią, bo tylko wtedy zdążą wytworzyć dużą ilość zielonej biomasy.
  • Jest też jednak grupa roślin, których nasiona można siać także jesienią na poplon ozimy, przekopywany wiosną następnego roku (należy przekopywać je dość płytko na głębokość 10-20 cm, gdyż do prawidłowego rozkładu zielona biomasa potrzebuje dostępu powietrza). Należą do nich głównie te gatunki roślin, które łatwo kiełkują i szybko rosną, a przy tym są odporne na niskie temperatury jak np. rzepik ozimy, wyka ozima (kosmata) czy żyto ozime. Jeśli zostaną wysiane w odpowiednim terminie (od końca września do końca października), przed zimą zdążą wykiełkować i przykryć glebę zielonym dywanem liści, który nie tylko ograniczy rozwój chwastów, ale też dłużej zatrzyma zimowy śnieg i ograniczy nadmierne parowanie wody z podłoża, zapobiegając wysychaniu gleby na wiosnę.

Zobacz galerię zdjęć: Najlepsze rośliny na nawozy zielone

Jesienny siew nasion roślin na nawóz zielony - ile nasion wysiewać?

Normy wysiewu nasion roślin przeznaczonych na zielony nawóz w poplonie ozimym są różne i uzależnione od gatunku rośliny, rodzaju gleby oraz sposobu uprawy (inne normy przewidziane są dla roślin uprawianych w czystym siewie, a inne dla mieszanek ozimych), dlatego przed ich zakupem należy zapoznać się z zaleceniami producenta, tym bardziej, że różnice w ilości wysiewanych nasion mogą być bardzo duże.

Przykładowo norma siewu:

  • dla żyta ozimego w czystym siewie wynosi 90-180 kg/ha,
  • dla rzepiku ok. 10-20 kg/ha,
  • dla mieszanki żyta ozimego z wyką kosmatą: 60-80 kg/ha żyta i 40-60 kg/ha wyki.

Przeczytaj też: Rośliny wskaźnikowe – dzięki nim sprawdzisz, jaką glebę masz w ogrodzie

Rośliny na nawóz zielony na poplon ozimy

Poszczególne gatunki roślin przeznaczone na zielony nawóz w polonie ozimym mają też nieco inne właściwości, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej i wybrać takie, które będą dla nas najlepsze.

Żyto ozime na nawóz zielony

Żyto ozime jest jednym z cenniejszych nawozów zielonych na poplon ozimy, gdyż dobrze znosi niskie temperatury, ma niewielkie wymagania glebowe, szybko kiełkuje, w krótkim czasie tworzy dużą masę zieloną i rozwija długie korzenie, dzięki którym transportuje składniki odżywcze z głębszych warstw podłoża na powierzchnię. Ponieważ wschody nasion są gęste, rośliny znacząco ograniczają rozwój chwastów oraz chronią glebę przed nadmiernym parowaniem i erozją.

Żyto może być uprawiane w czystym siewie, jednak częściej wykorzystywane jest w mieszance z wyką kosmatą. Wiosną należy przekopać je z glebą zanim zakwitnie i wyda nasiona.

Wyka ozima na nawóz zielony

Wyka ozima, nazywana też wyką kosmatą, także dobrze zimuje i potrafi wytworzyć duży plon masy zielonej, a dodatkowo dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi wiążącymi azot z powietrza, wzbogaca glebę w ten pierwiastek. Wytwarza też długi system korzeniowy, dzięki czemu zapobiega erozji gleby. Zwykle siana jest w mieszankach z żytem ozimym, gdyż obie rośliny lepiej się wtedy rozwijają i plonują. Żyto stanowi podporę dla wiotkich pędów wyki, a wyka dostarcza do podłoża azot, odżywiający żyto. W przypadku stosowania obu roślin na poplon, wykę należy wysiewać ok. dwa tygodnie przed żytem, gdyż jej nasiona dłużej kiełkują.

Rzepik ozimy na nawóz zielony

Rzepik ozimy, podobnie jak wyżej wymienione gatunki, także dobrze znosi niskie temperatury i potrafi w krótkim czasie wytworzyć dużą masę zieloną. Ma też małe wymagania glebowe i może rosnąć nawet na słabszych podłożach. Wykazuje również właściwości fitosanitarne, gdyż pomaga zahamować rozwój nicieni i drutowców, a także utrudnia kiełkowanie chwastów.

Przeczytaj też: Jesienne nawożenie ogrodu - jakie nawozy jesienne do trawnika, roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych, warzyw?

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają