Jak i kiedy rozmnażać liliowce?

Liliowce to byliny często sadzone w ogrodach, cenne przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiaty. Podpowiadamy jak i kiedy rozmnażać liliowce. Samodzielne rozmnażanie liliowców.

Liliowce rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Karpy po wykopaniu lekko otrząsa się z ziemi i ostrożnie rozrywa na mniejsze części. Jeżeli karpa jest bardzo duża, możemy posłużyć się widłami amerykańskimi: dwoje wideł wbijamy w karpę wypukłymi stronami do siebie i rozginamy trzonki na zewnątrz - oddzielimy w ten sposób odpowiednią część karpy. Delikatne korzenie liliowców tworzą bulwkowate zgrubienia.

>>Przeczytaj też:

Kiedy rozmnażamy liliowce?

Kępy liliowców najlepiej dzielić wczesną wiosną (marzec-kwiecień) zanim rozpoczną wzrost lub jesienią pod koniec wegetacji. Trzeba uważać, żeby ich nie połamać. Liliowce łatwo przyjmują się w nowym miejscu i nie są wybredne co do stanowiska. Dobrze rosną w każdej ziemi, na słońcu i w półcieniu (wtedy jednak słabiej kwitną), blisko wody i w kompozycjach z innymi roślinami na mieszanych rabatach.
Liliowce są długowieczne - w jednym miejscu mogą pozostawać 20 i więcej lat. Aby dobrze się rozwijały, sadzimy je co 40-50 cm.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE