Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie

2015-09-07 12:56 Katarzyna Józefowicz

Liliowce to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych bylin ogrodowych. Podpowiadamy, jakie warunki należy zapewnić liliowcom w ogrodzie i jak uprawiać te pięknie kwitnące buliny. Uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie.

Liliowce swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom, niewielkim wymaganiom uprawowym oraz imponującej długowieczności. Liliowce na jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez 20–30 lat i nie wymagają przy tym odmładzania.

Liliowce – uprawa: stanowisko

Najlepszym stanowiskiem do uprawy liliowców jest miejsce słoneczne lub lekko półcieniste. Takie warunki już po kilku latach uprawy pozwalają uzyskać dorodne kępy wspaniale kwitnących roślin i to niemal bez żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Liliowce są jednak roślinami mało wymagającymi i posiadającymi duże zdolności przystosowawcze, dlatego mogą być uprawiane także na innych stanowiskach – rośliny poradzą sobie także w cieniu, choć wtedy jednak ich kwitnienie będzie krótsze i mniej obfite.

Liliowce – uprawa: podłoże

Najlepsza dla liliowców jest umiarkowanie wilgotna, żyzna i głęboko uprawiona gleba. Liliowce dość dobrze znoszą suszę, co pozwala sadzić je na glebach lekkich i przepuszczalnych. Nie przeszkadza im również podmokłe podłoże, dlatego dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych.

Liliowce – uprawa: odporność na mróz, choroby i szkodniki

Większość liliowców dobrze też znosi niską temperaturę, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Liliowce nie są też szczególnie podatne na choroby i szkodniki, choć na suchych stanowiskach mogą im zagrażać przędziorki, a zimą nornice zjadające mięsiste korzenie.

>>Przeczytaj też: Liliowce – odmiany. Poznaj piękne odmiany liliowców

Liliowce – uprawa: rozmnażanie

Dodatkową zaletą liliowców jest też łatwość ich rozmnażania. Młode rośliny bez większego problemu można pozyskać przez podział karp (wiosną lub jesienią), gdyż już po roku lub dwóch latach uprawy tworzą pierwsze przyrosty, gotowe do samodzielnej wegetacji.

Liliowce – zastosowanie w ogrodzie

Liliowce to rośliny uniwersalne. Doskonale nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych (przez cały sezon zielone kępy liści stanowią ciekawy akcent dekoracyjny), obsadzania skarp, a także uprawy w pobliżu oczek wodnych lub stawów. Niższe odmiany liliowców znakomicie sprawdzają się jako obwódki i nadają się do uprawy w pojemnikach. Liliowce zakwitają głównie w czerwcu i lipcu, jednak niektóre gatunki rozwijają swoje kwiaty już w maju (np. liliowiec Dumortiera), a inne powtarzają kwitnienie pod koniec lata i jesienią. Niestety, mimo swojej niezwykłej urody, kwiaty liliowców nie nadają się do wazonu, gdyż pozostają otwarte zaledwie przez jeden dzień. Na rabacie nie stanowi to jednak dużego problemu, ponieważ na pędzie znajduje wiele pąków, które rozwijają się sukcesywnie, a w jednej, dużej kępie może znajdować się nawet kilkanaście pędów kwiatostanowych, co zapewnia ciągłość kwitnienia nawet przez 4–8 tygodni.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE