Liliowce - uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie

2024-05-17 10:52

Liliowce to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych bylin ogrodowych. Podpowiadamy, jakie warunki należy zapewnić liliowcom w ogrodzie i jak uprawiać te pięknie kwitnące byliny. Uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie.

Liliowce
Autor: www.thinkstockphotos.com Liliowce doskonale nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych

Spis treści

  1. Liliowce - jakie maja zalety?
  2. Kwiaty liliowców - największa ozdoba rośliny
  3. Liliowce w galerii zdjęć
  4. Uprawa liliowców w ogrodzie
  5. Zastosowanie liliowców w ogrodzie

Liliowce - jakie maja zalety?

Liliowce (Hemerocallis) swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom, niewielkim wymaganiom uprawowym oraz imponującej długowieczności. To efektownie kwitnące byliny, które znakomicie nadają się na ogrodowe rabaty i do obsadzania oczek wodnych. Liliowce na jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez 20–30 lat i nie wymagają przy tym odmładzania.

Dodatkową zaletą liliowców jest to, że nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a do tego rzadko chorują. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Lubią miejsca wilgotne, ale równie dobrze poradzą sobie na suchych stanowiskach. Liście liliowców są długie, równowąskie lub trawiaste, tworzą kępy, nad którymi wyrastają pozbawione liści pędy kwiatowe (na każdym pędzie może być kilkadziesiąt kwiatów).

Rozrośnięte kępy liliowców dobrze okrywają powierzchnie ziemi, nie dopuszczając do wzrostu chwastów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian liliowców, różniących się m.in. wysokością rośliny oraz barwą i kształtem kwiatów.

Kwiaty liliowców - największa ozdoba rośliny

Główną ozdobą liliowców są duże kwiaty, które wyglądem przypominają kwiaty lilii. Kwiaty poszczególnych odmian liliowców różnią się zarówno kształtem – mogą być trójkątne, okrągłe, lejkowate, pająkowate, jak i kolorem – od białego i kremowego przez rozmaite odcienie żółtego, pomarańczowego, miedzianego, różowego, liliowego, czerwonego po fioletowy i brązowy, a nawet tak mocno czerwony, że aż wpadający w czerń. Kwiaty mogą też być dwu- lub wielokolorowe. Kwiaty niektórych odmian ładnie pachną.

>>Przeczytaj też:

Liliowce w zależności od odmiany kwitną od maja do września. Pojedyncze kwiaty liliowca kwitną tylko jeden dzień, ale ponieważ na pędach rośliny jest ich dużo i rozwijają się sukcesywnie, to kwitnienie trwa długo.

Liliowce znakomicie nadają się do posadzenia w ogrodzie na rabatach bylinowych bądź w grupach na trawniku oraz do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Niestety, nie nadają się na kwiat cięty.

Liliowce w galerii zdjęć

Uprawa liliowców w ogrodzie

  • Stanowisko dla liliowców. Najlepszym stanowiskiem do uprawy liliowców jest miejsce słoneczne lub lekko półcieniste. Takie warunki już po kilku latach uprawy pozwalają uzyskać dorodne kępy wspaniale kwitnących roślin i to niemal bez żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Liliowce są jednak roślinami mało wymagającymi i posiadającymi duże zdolności przystosowawcze, dlatego mogą być uprawiane także na innych stanowiskach – rośliny poradzą sobie także w cieniu, choć wtedy jednak ich kwitnienie będzie krótsze i mniej obfite.
  • Podłoże dla liliowców. Najlepsza dla liliowców jest umiarkowanie wilgotna, żyzna i głęboko uprawiona gleba. Liliowce dość dobrze znoszą suszę, co pozwala sadzić je na glebach lekkich i przepuszczalnych. Nie przeszkadza im również podmokłe podłoże, dlatego dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych.
  • Odporność liliowców na mróz, szkodniki i choroby. Większość liliowców dobrze też znosi niską temperaturę, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Liliowce nie są też szczególnie podatne na choroby i szkodniki, choć na suchych stanowiskach mogą im zagrażać przędziorki, a zimą nornice zjadające mięsiste korzenie.
  • Rozmnażanie liliowców. Dodatkową zaletą liliowców jest też łatwość ich rozmnażania. Młode rośliny bez większego problemu można pozyskać przez podział karp (wiosną lub jesienią), gdyż już po roku lub dwóch latach uprawy tworzą pierwsze przyrosty, gotowe do samodzielnej wegetacji.

Przeczytaj też:

Zastosowanie liliowców w ogrodzie

Liliowce to rośliny uniwersalne.

  • Doskonale nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych (przez cały sezon zielone kępy liści stanowią ciekawy akcent dekoracyjny), obsadzania skarp, a także uprawy w pobliżu oczek wodnych lub stawów.
  • Niższe odmiany liliowców znakomicie sprawdzają się jako obwódki i nadają się do uprawy w pojemnikach.

Liliowce zakwitają głównie w czerwcu i lipcu, jednak niektóre gatunki rozwijają swoje kwiaty już w maju (np. liliowiec Dumortiera), a inne powtarzają kwitnienie pod koniec lata i jesienią.

Niestety, mimo swojej niezwykłej urody, kwiaty liliowców nie nadają się do wazonu, gdyż pozostają otwarte zaledwie przez jeden dzień. Na rabacie nie stanowi to jednak dużego problemu, ponieważ na pędzie znajduje wiele pąków, które rozwijają się sukcesywnie, a w jednej, dużej kępie może znajdować się nawet kilkanaście pędów kwiatostanowych, co zapewnia ciągłość kwitnienia nawet przez 4–8 tygodni.

Nie przegap:

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Nasi Partnerzy polecają