Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie ogrodowe

2019-07-16 10:40 Anna Skórkowska

Lilie do niedawna zapomniane, powracają triumfalnie do naszych ogrodów. Wszystkie lilie są tak piękne, że trudno wybrać tę jedną jedyną – warto więc tworzyć z nich kolekcje i komponować je z innymi roślinami na rabatach. Podpowiadamy jak sadzić i pielęgnowac lilie. Uprawa lilii w ogrodzie: poradnik.

Lilie mają kwiaty niezwykłej urody prawie we wszystkich możliwych barwach, a ich odmiany trudno zliczyć. Powstają problemy z klasyfikacją, ale to kłopot głównie kolekcjonerów. O wyborze roślin do ogrodu przydomowego decyduje ich uroda – a tę poznajemy zazwyczaj z etykiet i katalogów.

>>Przeczytaj też: Lilie uprawa i odmiany. Podział lilii na grupy

Lilie - wymagania lilii

Lilie mają opinię trudnych w uprawie, ale mogą stać się niekwestionowaną ozdobą naszych rabat, jeżeli poznamy zasady pielęgnacji i będziemy ich przestrzegać. Kwitną od czerwca do sierpnia, ale aby tak się stało, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Potrzebują ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej, zawsze wilgotnej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego lub lekko ocienionego. Warto też wybrać miejsce nieco wyniesione, aby woda opadowa mogła łatwo odpływać.
Większość lilii dobrze rośnie w podłożu lekko kwaśnym o pH 5,5-6,5 – ale lilia biała i wiele mieszańców lilii azjatyckich lepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym o pH 6,5-7,0.

>>Przeczytaj też: Lilie – kwiaty do ogrodu i na balkon. ZDJĘCIA pięknych lilii

Sprawdzone sposoby na piękne lilie
Lilie

Autor: GettyImages

- Przekwitłe kwiaty należy usuwać nie tylko z przyczyn estetycznych. Roślina zużywa na zawiązanie nasion znaczne ilości składników pokarmowych, a to osłabia cebpę.
- Aby nie dopuścić do zaatakowania lilii przez niewidoczne gołym okiem, ale groźne dla roślin nicienie, warto sadzić obok nich aksamitki (stanowią naturalną pułapkę na te szkodniki).
- Skutecznym sposobem chronienia lilii przed myszami i innymi gryzoniami jest sadzenie w ich sąsiedztwie cesarskiej korony, której zapach jest dla gryzoni nieznośny. Innym dobrym sposobem jest sadzenie cebul lilii w plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Sprawdź produkty które wybraliśmy dla Ciebie:

Kiedy sadzić i wykopywać cebule lilii

Najlepszym terminem sadzenia cebul lilii jest przełom września i października, choć można też sadzić je wiosną – zwłaszcza odmiany późno kwitnące. Przed sadzeniem należy starannie przygotować miejsce pod lilie: odchwaścić, spulchnić, wymieszać glebę z dojrzałym kompostem na głębokość około 40 cm i pozostawić na dwa-trzy tygodnie. Dopiero po tym czasie można posadzić cebulki lilii. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli i powinna być równa jej obwodowi. Na glebie zwięzłej sadzimy nieco płycej, na piaszczystej – głębiej. Jeżeli tworzymy z lilii rabatę lub choćby grupę – cebule sadzimy co 25-30 cm, ale bujnie rosnące odmiany (np. lilie trąbkowe) oraz te, które pozostawiamy w ziemi na kilka lat – nawet co 50 cm. Cebule liii wykopujemy na początku września i od razu sadzimy na nowym miejscu lub przechowjemy do wiosny w temperaturze około 2 stopni Celsjusza okryte trocinami lub torfem. Zimujące w gruncie po 2-3 latach uprawy na tym samym miejscu warto wykopać, usunąć martwe korzenie, a najdłuższe skrócić o 1-2 cm i posadzić w nowym miejscu.

>>Przeczytaj też: Lilie: czy cebule lilii trzeba wykopywać?

Lilie w ogrodzie
Autor: GettyImages Podlewać lilie najlepiej bezpośrednio na podłoże, tak, aby nie moczyć liści

Jak pielęgnować lilie

Lilie źle znoszą suszę, ale też nie tolerują zalewania. Dlatego trzeba dbać, aby gleba wokół nich była zawsze wilgotna. Podlewać najlepiej bezpośrednio na podłoże, tak, aby nie moczyć liści. Żeby rośliny obficie kwitły, trzeba je zasilać nawozem wieloskładnikowym. Pierwszy raz nawozimy lilie przed kwitnieniem, zazwyczaj na początku czerwca, a potem jeszcze raz podczas kwitnienia i na koniec tuż po jego zakończeniu w lipcu lub sierpniu.
Przez cały sezon wegetacyjny trzeba starannie usuwać chwasty, które nie tylko intensywnie czerpią z podłoża składniki odżywcze, ale są siedliskiem mszyc i innych szkodników, a także ułatwiają rozwijanie się chorób grzybowych i wirusowych. Przy okazji, wyrywając chwasty z korzeniami, spulchniamy podłoże (nie używajmy narzędzi, aby nie uszkodzić cebul).
Ponieważ lilie są wrażliwe na niską temperaturę, wszystkie pozostawione na zimę w gruncie należy starannie okryć – po pierwszych przymrozkach rozłożyć na grządkach z cebulami lilii warstwę kory lub trocin (10 cm) albo stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Jeżeli nastaną silne mrozy, warto dołożyć drugą warstwę – najlepiej stroisz. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, bo zamiast osłony powstanie znakomite schronienie dla gryzoni. Wiosną, gdy ziemia się ogrzeje, zdejmujemy część okrycia. Po tygodniu usuwamy resztę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Prosimy przeczytać porady w dziale Zapytaj Ogrodnika: http://www.wymarzonyogrod.p... oraz http://www.wymarzonyogrod.p...

magirus
|

Jak się rozmnaża Lilie? Mam taką, która rośnie w doniczce w ogrodzie. Na zimę jest przenoszona do piwnicy.

Anonymous
|

Proponujemy zadać pytanie naszej specjalistce w dziale Zapytaj Ogrodnika, wpisując je do formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

Iwcia
|

Bardzo proszę o radę.!!
Dostałam piękne lilie w donicy,jest prawie połowa pażdziernika a one cudnie kwitną. co mam dalej z nimi zrobić bo zupełnie nie znam się na hodowli lilii. Są pięknę i nie chciałabym ich zmarnować, a okolice Żywca mają już niskie temperatury.

Ewa
|

A co z lodygami lili,kiedy je usuwac i czy wogole sie usuwa.

Anonymous
|

nie wiedziałam o potrzebie okrycia cebul to tegoroczną zimę , mroźną przecież, przebytowały jedynie pod warstwą ziemi.
Były jednak bardzo piękne, kwitły niezwykle obficie w olbrzymich kępach. natura jednak posiada niezwykłą siłę jak się okazuje.

aska
|

proszę napisać jakim preparatem i kiedy mam pryskać lilie żeby pięknie kwitłi i zeby nie żółkły liście

Krysia
|

pierwszy rok mam lilie, już je nawoziłam ale z nie wyjaśnionych powodów żółkną im końce liści, czy mogą mieć za mokro?

Anonymous
|

proponujemy wpisać to pytanie na naszym forum - nasi klubowicze na pewno poradzą

mika
|

czy lilie można sadzić w pojemnikach. ? Posadziłam już mieczyki w dużej doniczce Na razie stoi w domu ale czy to dobry sposób . Chciałbym mieć wszystkie kwiaty cebulowe w pojemnikach, może ktoś z Państwa ma takie doświadczenie , chętnie wysłucham rad.