Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych

2013-09-10 13:13 Anna Skórkowska

Warto mieć w ogrodzie rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Wiele roślin cebulowych rozrasta się, tworząc w ogrodzie barwne plamy. Poradnik: sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Kwitnące rośliny cebulowe są zwiastunem i symbolem wiosny. Najwcześniejsze przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym. Najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło. Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają. Rośliny cebulowe najlepiej rosną w żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej glebie. Około 2-3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw należy przygotować glebę: przekopać ją, usunąć chwasty, a następnie dodać kompostu (rozłożyć 2-centymetrową warstwę i wymieszać z glebą) lub nawozu wieloskładnikowego (w ilości zalecanej na opakowaniu).

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących wiosną

Ogólna zasada, o której należy zawsze pamiętać, zaleca sadzenie cebul i bulw na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Jednak na glebach lekkich, piaszczystych sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie sadzi się jesienią – większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić wcześniej –  pod koniec sierpnia lub na początku września. Cebulki i bulwy powinny być w stanie spoczynku – bez liści, a jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu). Dotyczy to szczególnie cebulek wykopywanych z ogródka, ale przyda się także tym kupionym w sklepie.

Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących wiosną

  • Podlewanie. Jeśli wiosna jest sucha, rośliny trzeba regularnie podlewać. Niedobór wody powoduje słaby wzrost i kwitnienie. Latem – od chwili, gdy zaczną zasychać liście – rośliny potrzebują suszy.
  • Nawożenie. Co roku wczesną wiosną rośliny warto zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym (zalecaną na opakowaniu dawkę należy podzielić na dwie porcje – pierwszą zastosować, gdy rośliny rozpoczną wzrost, drugą, gdy zaczną kwitnąć).
  • Ogławianie. Warto obrywać przekwitające kwiaty (ale zostawiać liście) – dzięki temu cebule i bulwy będą dorodne. Jest to wskazane szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich i tulipanów.
  • Okrywanie. Okrycia wymagają: cebulice, hiacynty, ifejony, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy, psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zmrożona, należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu albo położyć świerkowe gałęzie (wcześniejsze okrywanie stwarza dobre warunki dla żerowania gryzoni, które mogą uszkodzić cebule). Podczas silnych mrozów warto położyć dodatkową warstwę okrycia.
  • Wykopywanie. Co 1-2 lata trzeba wykopywać tulipany i hiacynty, a co 2-4 lata ifejony, lilie, narcyzy i psizęby. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste należy wykopywać dopiero, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy zaczną zasychać liście.
  • Przechowywanie. Wykopane cebule i bulwy wkłada się do ażurowych skrzynek i przenosi na kilka dni do ciepłego i przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, rozdziela się je, czyści i przechowuje – do momentu sadzenia – w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20 st.C.

Jak chronić rośliny cebulowe przed chorobami

  • Sadź tylko zdrowe cebule i bulwy. Pokryte plamami, pleśnią, gnijące – najlepiej zniszcz. Jeśli uszkodzenia są małe, możesz je wyciąć i ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.
  • Nie sadź tam, gdzie wcześniej rosły rośliny cebulowe, ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki lub truskawki, bo wiele chorób tych roślin może niszczyć rośliny cebulowe i bulwiaste.
  • Nie mocz liści podczas podlewania, bo choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z kroplami wody.
  • Oddzielaj od zdrowych roślin i spalaj te, które mają zniekształcone lub plamiste liście albo kwiaty, nalot lub objawy zgnilizny.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
berta
|

za dobre rady.Wiele dają mi Wasze informacje.Pozdrawiam Redakcję