Jak zagospodarować miejsce po roślinach cebulowych kwitnących wiosną. Co posadzić?

2021-04-30 7:17

Gdy wiosną rośliny cebulowe przekwitną, stają się coraz mniej atrakcyjnie, a po czasie wyglądają wręcz brzydko. Co posadzić na rabacie po przekwitniętych roślinach cebulowych kwitnących wiosną, by rabata nadal była piękna?

Rośliny cebulowe
Autor: GettyImages Gdy te rośliny cebulowe przekwitną, rabata nie będzie już wyglądała tak atrakcyjnie

Bardzo lubimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną, bo po szaro-burych zimowych klimatach zwiastują nam energię odradzającego się życia. Ile radości czujemy, gdy pierwsze kiełki przebijają się przez ziemię!

Niestety, wiosenne kwiaty cebulowe są piękne przez dwa-trzy tygodnie, ale potem - gdy przekwitną, a ich liście żółkną i stopniowo stopniowo zamierają – pojawia się problem. Nie są już ozdobą, a jeśli chcemy cieszyć się ich urodą w kolejnym sezonie to do czerwca-lipca powinny pozostać w ziemi (potem należy je wykopać, przesuszyć w przewiewnym suchym cienistym pomieszczeniu i we wrześniu-październiku posadzić ponownie w wybranym miejscu).

Ale co zrobić by ogród po przekwitnięciu krokusów, tulipanów, narcyzów, hiacyntów, cebulic nie wyglądał smutno i nie sprawiał wrażenia zaniedbanego? Co posadzić w miejscach, w których rośliny cebulowe będą przechodzić w stan spoczynku i gromadzić zapasy na następny sezon?

Sposobów jest kilka, ale wszystkie zmierzają do tego samego celu: ukrycia zamierających liści roślin cebulowych.

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Sposoby zagospodarowania miejsca po roślinach cebulowych kwitnących wiosną

 • Jesienią, gdy sadzimy cebule zastanówmy się, które spośród roślin już rosnących w ogrodzie rozwijają się później, niż nasze cebulowe. Hiacynty, szafirki, cebulice zakwitają najwcześniej, więc doskonale poczują się pod krzewami i między bylinami, które dopiero zaczynają wyłaniać się z ziemi. Nieco później zakwitną tulipany i narcyzy, ale górujące nad nimi pędy krzewów i bylin przepuszczą niezbędną ilość promieni wiosennego słońca.

Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe sadzi się wiosną. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną >>>

Rośliny cebulowe
Autor: GettyImages Rabata, na której posadzono same rośliny cebulowe po ich przekwitnięciu nie będzie zdobiła ogrodu
 • Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie wielu roślin cebulowych na rabatach różanych. Róże zielenią się dość późno i często takie „nagie” połacie sprawiają smutne wrażenie. Warto uzupełnić je krzewinkami lawendy, której szarozielone kępy wyglądają ładnie nawet zimą. Gdy zakwitną między nimi grupy cebulowych, kompozycja będzie przyciągać wzrok. Później rozwiną się liście róż i rozrośnie lawenda, a w pełni kwitnienia zachwycą urodą i zapachem.

Zacienione rabaty - jak zakładać i pielęgnować. Rośliny na zacienione rabaty >>>

 • Fantastycznym, ale wymagającym rozwiązaniem, które pozwoli po okresie kwitnienia cebulowych ukryć ich żółknące liście, jest stworzenie łąki kwietnej, a właściwie rodzaju rabaty, którą wypełnimy różnymi gatunkami bylin i wysokich traw, a między nimi posadzimy gatunki cebulowe. Rośliny będą się rozwijać swobodnie i kolejno kwitnąć. Kolejno też będą przekwitać i zamierać, a gdy jedne stracą urodę zastąpią je inne. Dzięki temu będzie pięknie przez cały sezon.

Jak stworzyć łąkę kwietną - najczęstsze pytania dotyczące zakładania i pielęgnacji łąki kwietnej >>>

 • Dla tych, którzy cenią rozmaitość i zmienność dobrym rozwiązaniem jest stworzenie rabaty, na której wokół roślin cebulowych wysiejemy w marcu i kwietniu gatunki jednoroczne. Zazwyczaj dość szybko się rozrastają i już w czerwcu pięknie, obficie kwitną
Rośliny cebulowe
Autor: GettyImages Gdy obok roślin cebulowych posadzimy także inne byliny, rabata będzie ozdobą nie tylko wiosną
 • Doskonałym sposobem na zaproszenie wiosny do ogrodu jest sadzenie cebul w doniczkach, donicach, skrzynkach itp. i ustawianie ich w miejscach, z których najchętniej korzystamy wczesną wiosną: na balkonach i tarasach, w miejscach, które widać z okien mieszkania, nawet na parapetach. Po przekwitnięciu roślin donice można przenieść w miejsce mało widoczne, gdzie cebule doczekają pory wykopania i przygotowań do ponownego posadzenia.

Tulipany w doniczkach - jak uprawiać tulipany w pojemnikach >>>

warto wiedzieć

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

 • nie potrzebują dużo miejsca, czy szczególnego siedliska,
 • wytrzymują też wiosenne wahania temperatury.,
 • sadzimy je jesienią i możemy o nich zapomnieć,
 • wiosną nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych,
 • sadzimy je na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli.

Dobry pomysł: sadzenie roślin cebulowych w pojemnikach

Możemy sadzić je w pojemnikach – nie potrzebują głębokich, ale w większych lepiej przezimują.

 • Późną jesienią warto owinąć pojemniki matami słomianymi, jutą lub innymi tkaninami, a nawet tekturą falistą, bo jak pokazała tegoroczna zima – bywa mroźnie (trzeba więc zachować czujność).
 • Cebulom posadzonym w pojemnikach a wystawionym do ogrodu zazwyczaj wystarczają naturalne opady, ale gdy panuje susza warto je co jakiś czas zraszać. Natomiast ustawione pod okapem dachu trzeba podlewać regularnie.

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany