Krokusy w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja krokusów. Zdjęcia kwitnących krokusów

2019-04-02 8:46

Krokusy to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów sadzonych w ogrodzie. Różnokolorowe krokusy kwitną już w marcu. Poznaj wymagania krokusów i dowiedz się więcej o ich pielęgnacji. Zobacz zdjęcia kwitnących krokusów.

Krokusy (Crocus) to jedne z najbardziej znanych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny (dorastają do 10-12 cm wysokości) najładniej prezentują się posadzone w grupach.

Krokusy - uprawa

Krokusy najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne i dostatecznie wilgotne. Krokusy posadzone na glebach piaszczystych prawie w ogóle nie kwitną, a przyrosty ich bulw są niewielkie.

>>Przeczytaj też:

Aby krokusy zdobiły nasze ogrody wiosną, trzeba je posadzić jesienią (we wrześniu i na początku października). W ogrodach zakwitają wczesną wiosną, czasem muszą przebijać się przez warstwę śniegu.

W kwietniu i maju należy krokusy zasilić nawozem wieloskładnikowym (w dwóch-trzech dawkach). W jednym miejscu krokusy mogą rosnąć kilka lat - co 3-4 lata trzeba je jednak wykopać (robimy to, gdy liście zaczynają zasychać, tj. na początku czerwca).

Krokusy - zastosowanie w ogrodzie

Krokusy najlepiej sadzić je w grupach (po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk!) – wtedy prezentują się najefektowniej. Doskonale nadają się na skalniaki. Można je też sadzić na trawnikach – wiosną ożywią zieloną murawę kolorowymi kwiatami. Pamiętajmy jednak, aby nie sadzić krokusów na trawnikach, które wymagają niskiego koszenia, ponieważ wraz z trawą ścinać wtedy będziemy liście krokusów, co spowoduje zmniejszenie ich powierzchni, a co za tym idzie drastyczne ograniczenie przyrostu bulw.

>>Nie przegap: Krokusy nie kwitną [Porada eksperta]

Krokusy można sadzić pod drzewami, w pobliżu krzewów oraz na brzegach rabat. Krokusy z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach - to jedna z najlepszych roślin do wiosennych aranżacji balkonów i tarasów. Kwiaty krokusów – w zależności od odmiany – mają kolor fioletowy, niebieski, liliowy, żółty, biały, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE