Krokusy w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja krokusów. ZDJĘCIA kwitnących krokusów

2019-04-02 8:46 Opracowanie: redakcja serwisu

Krokusy to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów sadzonych w ogrodzie. Różnokolorowe krokusy kwitną już w marcu. Zobacz zdjęcia kwitnących krokusów.

Krokusy (łac. Crocus) to jedne z najbardziej znanych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Te niewielkie rośliny (dorastają do 10-12 cm wysokości) najładniej prezentują się posadzone w grupach.

Uprawa krokusów - wymagania i pielęgnacja

Krokusy najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne i dostatecznie wilgotne. Krokusy posadzone na glebach piaszczystych prawie w ogóle nie kwitną, a przyrosty ich bulw są niewielkie.

>>Przeczytaj też:

Aby krokusy zdobiły nasze ogrody wiosną, trzeba je posadzić jesienią (we wrześniu i na początku października). W ogrodach zakwitają wczesną wiosną, czasem muszą przebijać się przez warstwę śniegu.

W kwietniu i maju należy krokusy zasilić nawozem wieloskładnikowym (w dwóch-trzech dawkach). W jednym miejscu krokusy mogą rosnąć kilka lat - co 3-4 lata trzeba je jednak wykopać (robimy to, gdy liście zaczynają zasychać, tj. na początku czerwca).

Krokusy - zastosowanie w ogrodzie

Krokusy najlepiej sadzić je w grupach (po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk!) – wtedy prezentują się najefektowniej. Doskonale nadają się na skalniaki. Można je też sadzić na trawnikach – wiosną ożywią zieloną murawę kolorowymi kwiatami. Pamiętajmy jednak, aby nie sadzić krokusów na trawnikach, które wymagają niskiego koszenia, ponieważ wraz z trawą ścinać wtedy będziemy liście krokusów, co spowoduje zmniejszenie ich powierzchni, a co za tym idzie drastyczne ograniczenie przyrostu bulw.

>>Nie przegap: Krokusy nie kwitną [Porada eksperta]

Krokusy można sadzić pod drzewami, w pobliżu krzewów oraz na brzegach rabat. Krokusy z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach - to jedna z najlepszych roślin do wiosennych aranżacji balkonów i tarasów.

Kwiaty krokusów – w zależności od odmiany – mają kolor fioletowy, niebieski, liliowy, żółty, biały, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE