Czy cebulki kwiatowe posadzone jesienią trzeba okrywać na zimę?

2015-10-12 12:59

Jesienią sadzimy do gruntu wiele roślin cebulowych kwitnących wiosną. Czy posadzone jesienią cebulki kwiatowe trzeba okrywać przed zimą? Jak zabezpieczyć rośliny cebulowe przed zimą? Okrywanie cebulek kwiatowych na zimę – poradnik.

Jeśli chcemy, aby wiosną nasz ogród zachwycał kwitnącymi roślinami cebulowymi, trzeba zadbać o to już jesienią, sadząc na rabatach cebulki kwiatów ozdobnych. Aby jednak cebule kwiatowe miały szansę przetrwać w gruncie do wiosny, musimy im w tym pomóc.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwy termin posadzenia ich do gruntu. Nie możemy zrobić tego zbyt wcześnie, bo jeszcze jesienią rozpoczną wegetację i w czasie chłodów przemarzną, ani też zbyt późno, bo potrzebują trochę czasu aby przed zimą się ukorzenić. Z tego względu kwiaty cebulowe najlepiej sadzić od końca września do połowy października, z wyjątkiem gatunków wymagających dłuższego okresu ukorzenienia czyli narcyzów, które należy sadzić w pierwszej połowie września oraz szachownic i lilii białych, które powinny zostać wsadzone do gruntu już w końcu sierpnia.

>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: sadzenie roślin cebulowych

Kiedy okrywać cebulki kwiatowe

Większość kwiatów cebulowych zimujących w gruncie (m.in. tulipany, krokusy, przebiśniegi, śnieżyce, szafirki) to rośliny odporne na niskie temperatury. Mimo to rabatę, na której rosną warto zabezpieczyć przed zimą warstwą ściółki, która pomoże zatrzymać w podłożu wilgoć i zabezpieczy cebulki przed silniejszymi mrozami. Wyjątkowo starannego okrycia wymagają natomiast narcyzy, lilie, irysy cebulowe czy hiacynty, które należą do najbardziej wrażliwych na niskie temperatury roślin cebulowych zimujących w gruncie.Z okrywaniem rabat nie należy się jednak spieszyć, gdyż ściółka położona zbyt wcześnie może doprowadzić do wykiełkowania cebul, narażając je na przemarznięcie. Dlatego rośliny najlepiej ściółkować dopiero po pierwszych, silniejszych przymrozkach, które pojawiają się zwykle w drugiej połowie listopada. Z tego samego powodu warto też zadbać, aby okrycie nie było zbyt ciepłe. Około 2-centymetrowa warstwa ściółki w zupełności wystarczy do zabezpieczenia roślin przed chłodem, a jednoczenie nie spowoduje ich przegrzania w okresie odwilży.

Czym okrywać cebulki kwiatowe

Na ściółkę należy wybierać wyłącznie przepuszczalne i lekkie materiały naturalne, bezwzględnie unikając tworzyw sztucznych (np. folii), które szybko doprowadzą do zaparzenia lub zagniwania cebul oraz liści, które łatwo gniją, butwieją i stają się źródłem patogenów chorobotwórczych. Jako zimowa ochrona idealnie sprawdzą się natomiast gałązki roślin iglastych (tzw. stroisz), zmielona kora, lekka słoma czy odkwaszony torf.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE