Sadzenie cebulek kwiatowych jesienią - jakie cebulki posadzić? Jak to zrobić? Praktyczny poradnik

2023-09-13 10:43

Cebulki roślin cebulowych kwitnących wiosną trzeba posadzić jesienią, jeśli chcemy cieszyć się ich kwiatami po zimie. Podpowiadamy, jakie cebulki kwiatowe sadzić jesienią i jak to zrobić prawidłowo, aby wiosną pięknie zakwitły.

Wiosną kwitnie wiele popularnych bylin cebulowych, które zimują w gruncie w ogrodzie. Aby nasze ogrody już od wczesnej wiosny zdobiły wdzięczne kwiaty, trzeba pomyśleć o tym już jesienią. Bo to właśnie wtedy przypada czas na sadzenie cebulek kwiatowych. Kiedy sadzić poszczególne gatunki? Jak to robić prawidłowo? Oto nasz krótki poradnik.

Spis treści

 1. Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienią?
 2. Jak wybierać cebulki kwiatowe do sadzenia?
 3. Kiedy sadzić cebulki kwiatowe zimujące w gruncie?
 4. Przygotowanie miejsca do sadzenia cebulek kwiatowych zimujących w gruncie
 5. Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienią?

Jesienią sadzimy cebulki roślin, które zdobią ogród już od przedwiośnia. Pierwsze rozwijają się ranniki, przebiśniegi i krokusy – niekiedy pojawiają się na rabatach już w lutym. Marzec i kwiecień to okres kwitnienia cebulic, czosnków niedźwiedzich, hiacyntów, kokoryczy, narcyzów, puszkinii, tulipanów i szafirków. Na przełomie wiosny i lata rozwijają się kwiaty czosnków karatawskich i południowych, a latem ogród zdobią czosnki olbrzymie i lilie.

Jednak, aby wiosną kwiaty tych roślin dekorowały nasz ogród, ich cebulki trzeba posadzić w ogrodzie jesienią.

Jak wybierać cebulki kwiatowe do sadzenia?

Kupując cebulki kwiatowe do posadzenia w ogrodzie wybierajmy tylko takie, które nie mają oznak chorób, plam, śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych. Muszą być jędrne, bez miejsc wilgotnych czy miękkich.

Najlepiej jeśli cebulki nie rozpoczęły wegetacji, czyli nie mają widocznych wypuszczonych liści (podczas sadzenia mogą się one uszkodzić). Mogą mieć natomiast delikatne korzenie. Wybieramy jak największe, bo im są dorodniejsze, tym piękniej kwitną.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe zimujące w gruncie?

Cebulki kwiatowe roślin zimujących w gruncie sadzi się – w zależności od gatunku - od sierpnia do października (większość we wrześniu i w pierwszej połowie października).

Terminy sadzenia cebulek kwiatowych:

 • Krokus - od końca sierpnia do I dekady października.
 • Przebiśnieg - wrzesień.
 • Czosnki ozdobne - październik.
 • Hiacynty - wrzesień.
 • Tulipan- od połowy września do połowy października.
 • Narcyz - sierpień, wrzesień.
 • Szachownica - sierpień, wrzesień.
 • Cebulica - wrzesień, październik.

Rośliny cebulowe najładniej wyglądają, jeśli rosną w grupach po kilka-kilkadziesiąt sztuk (na przykład krokusy), a także na rabatach rozproszone między innymi roślinami (zwłaszcza wysokie gatunki takie jak czosnki olbrzymie). Wybieramy dla nich miejsce słoneczne lub lekko ocienione.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

Przygotowanie miejsca do sadzenia cebulek kwiatowych zimujących w gruncie

Przed posadzeniem cebulek kwiatowych w ogrodzie musimy przygotować dla nich miejsce – należy je najpierw dokładnie odchwaścić, a potem przygotować podłoże. Jeżeli ziemia w miejscu, gdzie planujemy posadzić cebulki jest gliniasta, to warto dodać do niej piasek i kompost, a potem przekopać. Jeśli natomiast ziemia jest piaszczysta to trzeba ją przemieszać z kompostem (w proporcjach 1:1) lub zwięzłą ziemią i kompostem (w proporcjach 2:1:2). Warto też zbadać pH (czyli kwasowość) gleby – dla roślin cebulowych najlepsze jest pH obojętne (6,8-7,2).

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Zakupione w sklepie bądź centrum ogrodniczym cebulki kwiatowe powinny być zaprawione środkiem grzybobójczym. Jeśli jednak tego nie uczyniono albo sadzimy cebulki z własnego bądź innych ogrodów, to warto je przed posadzeniem przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym (Kaptan, Benlate albo Funaben w stężeniu zalecanym na opakowaniu).

Cebule i bulwy umieszcza się w dołkach lub rowkach wykopanych na odpowiednią głębokość. Można też stosować metodę zwaną holenderską, czyli wybrać ziemię w miejscu, gdzie ma rosnąć grupa roślin, ułożyć cebule lub bulwy na wzruszonym podłożu, a następnie je nim przysypać. Stworzymy cebulom lepsze warunki rozwoju, jeśli umieścimy je na 2-3 cm warstwie kompostu rozłożonego na dnie dołka czy rowka.

Cebulki kwiatowe sadzimy na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości – im większa cebula, tym sadzimy ją głębiej.

Większość cebulek kwiatowych ma taką budowę, że łatwo rozpoznać miejsce, z którego wyrastają korzenie. Sadząc cebulki układamy je w ziemi zawsze stroną, z której wyrastają korzenie do dołu, a wierzchołkiem do góry.

Ułożone na odpowiedniej głębokości cebulki zasypujemy ziemią i podlewamy, a gdy temperatura spadnie poniżej –5 stopni Celsjusza okrywamy rabatę suchymi liśćmi bądź gałązkami drzew iglastych (tzw. stroiszem). Wiosną warstwę ochronną zdejmujemy.

Polecane jest sadzenie cebul w specjalnie skonstruowanych do tego celu plastikowych koszyczkach (do kupienia w sklepach ogrodniczych i marketach) – ażurowe dno i ścianki umożliwiają odpływ nadmiaru wody, chronią cebule przed gryzoniami i ułatwiają wykopywanie cebul z ziemi latem.

Jeśli chcesz, aby trawnik w ogrodzie był dekoracyjny wiosną, możesz właśnie w nim posadzić cebulki kwiatowe.

Chcesz dowiedzieć się, jak sadzić narcyzy, koronę cesarską, tulipany, hiacynty, krokusy? Przeczytaj te artykuły:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Prace ogrodowe: sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.