Jak sadzić cebulki korony cesarskiej, aby pięknie zakwitły? Terminy i porady!

2024-08-19 15:13

Szachownica cesarska, zwana koroną cesarską, to jedna z roślin cebulowych kwitnących wiosną. Podpowiadamy, kiedy należy sadzić cebule korony cesarskiej w ogrodzie i jak to robić prawidłowo.

Szachownica cesarska
Autor: GettyImages Kiedy posadzić cebule szachownicy cesarskiej, jeśli chcemy, by wiosną pięknie zakwitła?

Spis treści

  1. Jak wygląda szachownica cesarska?
  2. Kiedy sadzimy cebulki korony cesarskiej? - najlepszy termin
  3. Szachownica cesarska w galerii zdjęć
  4. Jakie miejsce wybrać pod szachownicę cesarską?
  5. Jak przygotować ziemię przed sadzeniem szachownicy cesarskiej?
  6. Jak sadzić cebule szachownicy cesarskiej?
  7. Czy korona cesarska zimuje w gruncie?
  8. Gdzie sadzić szachownicę cesarską w ogrodzie?

Szachownica cesarska (łac. Fritillaria imperialis) to roślina cebulowa, której największą ozdobą jest atrakcyjny kwiatostan. Kwitnącej szachownicy cesarskiej trudno nie zauważyć - to jedna z najatrakcyjniejszych wiosennych roślin w ogrodzie.

Jak wygląda szachownica cesarska?

Szachownica cesarska osiąga od 40 do nawet o 100 cm wysokości. Ma wzniesioną, prostą, dość grubą, mocną łodygę, obficie ulistnioną. Lancetowate, zielone, zaostrzone liście rozmieszczone są głównie na szczycie oraz od środkowej do dolnej części łodygi.

Kwiaty szachownicy cesarskiej są dzwonkowate, zwisające, osadzone na długich szypułkach, zebrane pod szczytem łodygi w okółek. Okwiat ma kolor ceglastoczerwony, pomarańczowy bądź żółty. Z wnętrza kielichów wyrastają długie, kremowe pręciki, które stanowią dodatkową ozdobę kwiatów. Nad kwiatami widoczny jest pęk liści, który wyglądem przypomina pióropusz albo koronę (stąd pochodzi nazwa korona cesarska).

Szachownica cesarska kwitną w kwietniu i maju. Po przekwitnięciu cześć nadziemna rośliny zamiera.

Warto wiedzieć

Kwiaty i cebule szachownicy cesarskiej charakterystycznie pachną. Zapach ten nie jest zbyt przyjemny dla ludzkiego nosa. Nie znoszą go również małe zwierzęta, w tym gryzonie i krety. Dlatego korona cesarska jest wykorzystywana do ich odstraszania z ogrodów.

Kiedy sadzimy cebulki korony cesarskiej? - najlepszy termin

Cebule korony cesarskiej sadzi się w ogrodzie do gruntu pod koniec lata - najlepiej zrobić to pod koniec sierpnia albo na początku września. Dotrzymanie takiego terminu pozwoli na dobre ukorzenienie się cebulek przed zimą. Jeśli posadzimy cebule szachownicy zbyt późno, może się zdarzyć, że system korzeniowy rośliny nie zdąży dobrze się rozwinąć i nie ochroni cebulki przed przymrozkami. W konsekwencji wiosną nie pojawią się pędy i szachownica nie zakwitnie.

Szachownica cesarska w galerii zdjęć

Jakie miejsce wybrać pod szachownicę cesarską?

Szachownice cesarskie sadzimy na stanowiskach słonecznych bądź lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Nie sadźmy ich natomiast w cieniu.

Jak przygotować ziemię przed sadzeniem szachownicy cesarskiej?

Gleba do uprawy szachownicy cesarskiej powinna być bardzo dobrze przepuszczalna i natleniona, zasobna w próchnicę, lekka. Odczyn gleby nie ma praktycznie znaczenia, gdyż szachownica będzie dobrze rosła zarówno na glebach obojętnych, jak i lekko kwaśnych czy lekko zasadowych.

Bardzo ważna jest natomiast warstwa drenażowa, umożliwiająca odpływ wody - szachownica nie znosi, gdy wokół jej cebul zalega woda (cebule mogą wtedy zagniwać i zamierać).

Przed sadzeniem cebul warto ziemię zasilić kompostem (10 litrów na 1 metr kwadratowy podłoża).

Jak sadzić cebule szachownicy cesarskiej?

Na początek wyznaczamy miejsca, w których posadzimy cebule szachownicy cesarskiej, zachowując odstęp między nimi 30-40 cm - to ważne, ponieważ rośliny będą się rozrastać i aby efektownie się prezentowały, potrzebować będą miejsca. Zbyt gęste sadzenie cebul sprzyjać też może rozprzestrzenianiu się chorób porażających rośliny.Na dnie dołków wykopanych pod cebule wsypujemy warstwę drenażu - może to być piasek albo drobny żwir.

Cebule sadzimy na głębokość odpowiadającą 3-krotnej wielkości cebuli (np. jeśli cebula ma 5 cm wysokości, to dołek po nią powinien mieć 15 cm głębokości). Ponieważ cebule szachownicy cesarskiej są dość duże, sadzimy je dość głęboko - dzięki temu wysokie, ulistnione łodygi zakończone kwiatostanami będą mogły zachować pozycję pionową.

Ważne jest to, by cebule umieszczać charakterystycznym wgłębieniem ku górze!

Po posadzeniu rośliny należy podlać, dobrze jest położyć warstwę ściółki.

Czy korona cesarska zimuje w gruncie?

Na jednym miejscu szachownice cesarskie mogą rosnąć kilka lat, nie trzeba ich wykopywać na zimę (zimują w gruncie).

Poznaj inne rośliny cebulowe, które sadzi się jesienią, a kwitną wiosną:

Gdzie sadzić szachownicę cesarską w ogrodzie?

Cesarskie korony nadają się do ogrodów urządzonych w różnych stylach: wiejskim, angielskim, leśnym, klasycznym czy orientalnym. Warto sadzić je w miejscach dobrze wyeksponowanych. Nadają się do sadzenia na skalniakach, rabatach, przy murkach, jako obrzeża zbiorników wodnych. Sadzi się je pojedynczo albo w grupach. Nadają się również na kwiat cięty (jedna uwaga: nie każdemu może spodobać się ich charakterystyczny zapach!).

Planując sadzenie szachownicy cesarskiej na rabacie, pamiętajmy, że po kwitnieniu część nadziemna rośliny zamiera - wtedy po roślinie pozostaje puste miejsce. Dlatego cebule korony cesarskiej należy sadzić w pobliżu bylin, które rozrosną się i zakwitną po przekwitnięciu szachownicy. Wtedy rabata pozostanie nadal atrakcyjnym elementem ogrodu.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają