Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

2019-04-11 9:47 Opracowanie: redakcja serwisu
Szafirek armeński
Autor: Andrzej Szandomirski Kwiaty szafirków to jedne z pierwszych zwiastunów wiosny

Szafirki to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Podpowiadamy jak uprawiać szafirki w ogrodzie i gdzie je sadzić. SZAFIRKI: uprawa i zastosowanie.

Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną: w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. W ogrodach można uprawiać kilka gatunków szafirków, m.in. szafirek armeński, szafirek szerokolistny czy szafirek groniasty. Jak uprawiać szafirki w ogrodzie?

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Szafirki – uprawa w ogrodzie

Szafirki nie są roślinami wymagającymi, ich uprawa nie jest trudna. Szafirki z powodzeniem mogą rosnąc na każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem suchej i jałowej. Stanowisko dla szafirków powinno być słoneczne. Można posadzić szafirki pod koronami drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę.

Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią: od połowy września do połowy października, na głębokość 6–8 cm, w rozstawie 7 x 10 cm. Posadzonych cebulek nie trzeba okrywać na zimę, ale ściółkowanie gleby ograniczy rozwój chwastów i wysychanie podłoża.

Wiosną warto pamiętać o podlewaniu szafirków, szczególnie gdy jest sucho. W kwietniu należy zasilić rośliny jednorazowo nawozem wieloskładnikowym. Alternatywą jest zasilanie rabat kompostem. Warto usuwać przekwitłe kwiaty szafirków – dzięki temu nie dopuścimy do wytworzenia nasion, co osłabia roślinę.

Szafirki pozostawiamy na jednym miejscu bez wykopywania przez kilka lat – wtedy ładnie się rozrosną i utworzą ładnie zagęszczone kępy. Cebulki szafirków wykopuje się w połowie czerwca, gdy liście roślin zaczynają zasychać. Po wykopaniu cebulki należy oczyścić i pozostawić do jesieni w przewiewnym miejscu.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Sadzenie i pielęgnacja roślin cebulowych

Zastosowanie szafirków w ogrodzie

Szafirki bardzo łatwo się rozrastają i tworzą zagęszczone kępy. Najlepiej sadzić je w ogrodzie grupami – wtedy najlepiej się prezentują. Szafirki znakomicie nadają się na obwódki przy ścieżkach i skalniaki. Można je sadzić grupami na trawnikach. Na rabatach dobrze komponują się z innymi kwiatami cebulowymi, roślinami dwuletnimi oraz niskimi bylinami. Ładnie kontrastują z roślinami kwitnącymi na żółto, np. z omiegami, narcyzami czy smagliczka skalną.

Szafirki znakomicie nadają się także do uprawy w doniczkach. Można wykorzystywać je do pędzenia w doniczkach, dzięki czemu kwitnące szafirki będą nas cieszyć już zima czy wczesną wiosną. Szafirki w doniczkach doskonale nadają się do tworzenia kompozycji zdobiących wiosną balkony czy tarasy.

>>Przeczytaj też: Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów do doniczek i skrzynek

szafirki-w-doniczkach
Autor: photos.com Szafirki znakomicie nadają się do uprawy w doniczkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.