Szafirki kwitną wiosną - uprawa, gatunki i zastosowanie szafirków w ogrodzie

2022-05-11 13:55
Szafirki
Autor: GettyImages Kwitnące szafirki to jeden z symboli wiosny

Szafirki to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną. Podpowiadamy jak uprawiać szafirki w ogrodzie i gdzie je sadzić. Szafirki - uprawa, gatunki i zastosowanie. Delikatne kwiaty szafirków zdobią wiosenny ogród. Poznaj gatunki szafirków polecane do sadzenia w ogrodach.

Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną: w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. W ogrodach można uprawiać kilka gatunków szafirków, m.in. szafirek armeński, szafirek szerokolistny czy szafirek groniasty. Jak uprawiać szafirki w ogrodzie?

Szafirki – uprawa w ogrodzie

Szafirki nie są roślinami wymagającymi, ich uprawa nie jest trudna. Szafirki z powodzeniem mogą rosnąc na każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem suchej i jałowej. Stanowisko dla szafirków powinno być słoneczne. Można posadzić szafirki pod koronami drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę.

Wiosną warto pamiętać o podlewaniu szafirków, szczególnie gdy jest sucho. W kwietniu należy zasilić rośliny jednorazowo nawozem wieloskładnikowym. Alternatywą jest zasilanie rabat kompostem. Warto usuwać przekwitłe kwiaty szafirków – dzięki temu nie dopuścimy do wytworzenia nasion, co osłabia roślinę.

>>Przeczytaj też:

Wiosenne kwiaty - jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną? >>>

Szafirki cebulki - kiedy sadzić

Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią: od połowy września do połowy października, na głębokość 6–8 cm, w rozstawie 7 x 10 cm. Posadzonych cebulek nie trzeba okrywać na zimę, ale ściółkowanie gleby ograniczy rozwój chwastów i wysychanie podłoża.

Szafirki pozostawiamy na jednym miejscu bez wykopywania przez kilka lat – wtedy ładnie się rozrosną i utworzą ładnie zagęszczone kępy. Cebulki szafirków wykopuje się w połowie czerwca, gdy liście roślin zaczynają zasychać. Po wykopaniu cebulki należy oczyścić i pozostawić do jesieni w przewiewnym miejscu.

Szafirki kwiaty

Kwiaty szafirków najczęściej mają kolor niebieski, ale wśród licznych gatunków i odmian można znaleźć rośliny o kwiatach białych, różowych, purpurowych, granatowych czy fioletowych. Poznaj gatunki szafirków, które można sadzić w ogrodzie.

Gatunki szafirków do ogrodu

  • Szafirek armeński (łac. Muscari armeniacum) – najpopularniejszy gatunek szafirka w ogrodach przydomowych i na działkach. Dorasta do około 20 cm wysokości. Szafirowe kwiaty są zebrane w gęste grona długości około 8 cm. Zielone liście są zgięte w rynienkę. Cebule szafirka armeńskiego mają wydłużony kształt i obwód do 10 cm, pokryte są jasnoszarą łuską. Szafirek armeński ma wiele odmian, także o kwiatach białych, różowych, niebieskich czy błękitnych, niektóre odmiany maja kwiaty pełne.
  • Szafirek groniasty (łac. Muscari botryoides) – jest rzadziej uprawiany. Ma mniejsze cebulki i drobniejsze kwiaty w porównaniu do szafirka armeńskiego. Najbardziej znaną jest odmiana ‘Album’ o białych kwiatach.
  • Szafirek szerokolistny (łac. Muscari latifolium) – jego cechą charakterystyczną jest to, że z jednej cebuli wyrasta tylko jeden szeroki liść. Kwiaty są zróżnicowane: w dolnej części kwiatostanu są ciemnoniebieskie, natomiast w górnej – jasnoniebieskie.
  • Szafirek miękkolistny (łac. Muscari comosum) – rośnie dziko na Lubelszczyźnie i w południowo-zachodnich terenach naszego kraju, jest pod ścisłą ochroną. Jest rzadko sadzony w ogrodach. Kwiatostan tego szafirka jest ciekawy: na szypułkach o długości od 40 do 70 cm wyrastają rzadko rozmieszczone kwiaty – dolne są brunatnozielone, a górne lawendowe. Szafirek miękkolistny kwitnie w maju i czerwcu.
  • Szafirek wielkoowocowy (łac. Muscari macrocarpum) – jego kwiaty przypominają kwiaty szafirka armeńskiego, ale są trochę dłuższe i są żółte (u niektórych odmian zielonożółte).

Zobacz w galerii, jak wyglądają różne gatunki szafirków.

Zastosowanie szafirków w ogrodzie

Szafirki bardzo łatwo się rozrastają i tworzą zagęszczone kępy. Najlepiej sadzić je w ogrodzie grupami – wtedy najlepiej się prezentują. Szafirki znakomicie nadają się na obwódki przy ścieżkach i skalniaki. Można je sadzić grupami na trawnikach. Na rabatach dobrze komponują się z innymi kwiatami cebulowymi, roślinami dwuletnimi oraz niskimi bylinami. Ładnie kontrastują z roślinami kwitnącymi na żółto, np. z omiegami, narcyzami czy smagliczka skalną.

Szafirki znakomicie nadają się także do uprawy w doniczkach. Można wykorzystywać je do pędzenia w doniczkach, dzięki czemu kwitnące szafirki będą nas cieszyć już zima czy wczesną wiosną. Szafirki w doniczkach doskonale nadają się do tworzenia kompozycji zdobiących wiosną balkony czy tarasy.

>>Przeczytaj też: Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów do doniczek i skrzynek

Szafirki
Autor: GettyImages Wiosną w sklepach można kupić szafirki w pojemnikach i ozdobnych koszach

Poznaj też inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Tulipany botaniczne >>>

Szachownice >>>

Krokusy >>>

Hiacynty >>>

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE