Smagliczki: nadmorska i skalna - uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2020-06-16 10:27 Michał Mazik

Smagliczki to efektowne rośliny wykorzystywane do dekoracji rabat i ogrodów skalnych. Są łatwe w uprawie, mało wymagające i nie sprawiają problemu nawet osobom początkującym. Co zrobić, by smagliczki dobrze rosły i długo oraz obficie kwitły?

Smagliczki są roślinami na tyle uniwersalnymi, że pasują do każdego ogrodu. Sadząc je powiększamy naturalny charakter rabat, ogrodów skalnych i innych zakątków ogrodu.

W ogrodach najczęściej uprawia się smagliczkę nadmorską (łac. Lobularia maritima, Alyssum maritinum) oraz smagliczkę skalną (Aurinia saxatilis, Alyssum saxatile). Oba gatunki mają duże walory dekoracyjne, a różnią się m.in. barwą kwiatów oraz tym, że pierwsza z nich jest rośliną jednoroczną, a druga byliną.

Smagliczka nadmorska
Autor: GettyImages Smagliczka nadmorska kwitnie od lipca aż do jesieni

Smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska to roślina jednoroczna dorastająca do 30 cm wysokości. Tworzy gęste kobierce, rozrasta się wszerz. drobno owłosione pokładające się pędy pokryte są drobnymi, lancetowatymi liśćmi.
Zaletą rośliny jest długi termin kwitnienia – kwitnie od lipca aż do jesieni. Kwiaty są drobne, gwiazdkowate, czteropłatkowe, najczęściej o białej barwie, choć na rynku dostępne są także odmiany kwitnące na różowo, liliowo i bordowo. Wydzielają mocny, miodowy zapach. Zebrane są w gęste, groniaste kwiatostany. Roślina jest miododajna.

Zastosowanie smagliczki nadmorskiej

Smagliczka nadmorska:

  • dekoruje słoneczne rabaty, ogrody skalne i wydzielone miejsca na trawniku;
  • nadaje się do obsadzania przedogródków, tzn. miejsc zlokalizowanych między drogą a ogrodzeniem działki;
  • ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu jest cenioną ozdobą balkonów, tarasów, miejsc przy drzwiach wejściowych do domu i wokół elementów małej architektury;
  • na mniejszych obszarach smagliczkę nadmorską można wykorzystywać jako roślinę okrywową;
  • biel kwiatów sprawia, że gatunek łatwo komponować z innymi roślinami, a jednocześnie powoduje optyczny efekt oddalenia (pożądany zwłaszcza w małych ogrodach);
  • nie przytłacza sadzona nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt egzemplarzy;
  • wykorzystuje się ją do „tonowania” aranżacji kwiatowych;
  • pasuje do różnorodnych stylów urządzania ogrodu – od naturalistycznych po angielskie.
Smagliczka skalna
Autor: GettyImages Smagliczka skalna kwitnie w kwietniu i maju

Smagliczka skalna

Smagliczka skalna to bylina osiągająca do 10-15 cm wysokości. Tworzy zwarte zielono-żółte dywany. Łopatkowate lub równowąskie liście porastające pokładające pędy, pokryte są kutnerem. Kwitnie od kwietnia do maja. Zdarza się, że ponawia kwitnienie we wrześniu. Kwiaty są drobne, intensywnie żółte, zebrane w okazałe kwiatostany – baldachogrona. Wydzielają przyjemny zapach. Roślina występuje naturalnie w Polsce.

Zastosowanie smagliczki skalnej

Smagliczka skalna:

- to doskonała roślina na rabaty, skalniaki i do ogrodów żwirowych;
- efektownie prezentuje się na tle dużych kamieni i murków;
- wprowadza koloryt do kompozycji kwiatowych;
- jest cenną, wiosenną dekoracją ogrodu;
- pasuje do ogrodów różnego typu: naturalistycznych, wiejskich, angielskich i nowoczesnych.

Nie przegap: Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na skalniak [ZDJĘCIA - inspiracje na ogrody skalne] >>>

Jak uprawiać i pielęgnować smagliczki

Smagliczki powinno się uprawiać w miejscach słonecznych – wtedy obficie kwitną. W cieniu nie pokazują w pełni swoich walorów. Optymalne są stanowiska zaciszne. Smagliczka nadmorska w szczególności lubi obszary o zwiększonej wilgotności powietrza.

Smagliczka skalna preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Radzi sobie w podłożu kamienistym oraz żwirowym. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym. Smagliczka nadmorska ma większe wymagania glebowe. Najlepiej ją uprawiać w podłożu żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. Toleruje gorsze typy gleb, poza podmokłymi, piaszczystymi i kamienistymi.

Oba gatunki łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion. Nasiona najlepiej wysiewać w kwietniu do rozsadnika. Młode sadzonki powinno się przepikować. Optymalna rozsada wynosi 15-20 cm.

Smagliczka nadmorska jest wrażliwa na chłody. Można ją siać wcześniej w pomieszczeniach, a od drugiej połowy kwietnia wysadzać na miejsce stałe. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie i odchwaszczanie.

Smagliczka skalna lepiej znosi suszę. Nawożenie w przypadku obu gatunków jest sporadyczne. Smagliczkę nadmorską można uprawiać w podłożu zasilonym obornikiem, który poprawi produkcję próchnicy. Rośliny przycięte po kwitnieniu mogą ponownie wytworzyć kwiaty.

Oba gatunki są mało podatne na choroby i szkodniki. Kluczem do uniknięcia chorób u smagliczki skalnej jest niedopuszczanie do nadmiernej wilgotności podłoża (np. trzeba unikać uprawy w ciężkiej, gliniastej glebie).

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku >>>

Pomysł na rabatę w stylu angielskim - jak stworzyć naturalistyczny zakątek w ogrodzie >>>

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE