Chwasty w ogrodzie - zwalczanie i zapobieganie ich występowaniu. Jak usuwać chwasty ogrodowe

2020-04-10 9:09

Chwasty ogrodowe, ich usuwanie jest pracochłonne i niekiedy nie przynosi rezultatów. Jak pozbyć się chwastów z ogrodu. Poznaj sposoby na chwasty, które pozwolą ograniczyć ich ilość w ogrodzie. Chwasty w ogrodzie i odchwaszczanie - poradnik ogrodnika. Odchwaszczanie ogrodu.

Usuwanie chwastów
Autor: GettyImages Chwasty usuwamy, bo rywalizują z roślinami przez nas uprawianymi o wodę i składniki mineralne i dlatego, że psują estetyczny wizerunek naszych rabat

Chwasty w ogrodzie to zmora większości z nas. Czy są skuteczne sposoby na chwasty ogrodowe? Jak się ich pozbyć? A może niektóre chwasty warto zostawić w ogrodzie? Jak sobie radzić z chwastami ogrodowymi? Chwasty: usuwanie i zapobieganie ich występowaniu - poradnik.

Walka z chwastami jest pracochłonna i niekiedy nie przynosi zamierzonych rezultatów. Są jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ilość chwastóww ogrodzie.

Chwasty w ogrodzie

Dlaczego ogród tak łatwo opanowują chwasty, podczas gdy uprawiane przez nas rośliny często marnie rosną i chorują? Ponieważ chwasty to rośliny z okolicy dobrze przystosowane do siedliska, w którym żyją. Chwasty w ogrodzie są ekspansywne – tworzą mocne korzenie, silne rozłogi albo rozsiewają się tysiącami nasion. Delikatne ogrodowe odmiany zwykle nie mają szans z chwastami w ogrodzie. Chwasty to dzikie rośliny doskonale przystosowane do lokalnego środowiska. Dlatego chwasty dobrze rosną, choć nikt ich nie sieje ani nie pielęgnuje.

Chwasty usuwanie

Stąd konieczność systematycznego usuwania chwastów. Ze względów ekologicznych lepiej jednak na chwasty ogrodowe nie używać herbicydów, bo zatruwają glebę i zmniejszają bioróżnorodność środowiska. Poza tym ich zastosowanie w ogrodzie powinno być ograniczone, ponieważ działają także na uprawiane rośliny.

Chwasty na trawniku: jak je zlikwidować. Zwalczanie chwastów - zadbaj o trawnik >>>

Usuwanie chwastów przed założeniem ogrodu

Odchwaszczanie trzeba zacząć jeszcze przed posadzeniem roślin ogrodowych. Właściwe przygotowanie ziemi pozwoli uniknąć zarastania chwastami świeżo założonych rabat, trawnika, ogródka ziołowego czy warzywnika. Najbardziej uciążliwe są chwasty wieloletnie takie jak perz właściwy, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna czy nawłoć pospolita.

W czasie przekopywania działki należy usunąć nawet małe fragmenty korzeni i rozłogów, bo mogą dać początek nowym chwastom. Jeżeli mamy więcej czasu, warto taką przekopaną ziemię zostawić w spokoju na dwa-trzy tygodnie. W tym czasie z przeoczonych i pozostawionych w glebie drobnych fragmentów wyrosną nowe chwasty, wykiełkują też nasiona, które są w ziemi. By się pozbyć tych chwastów, wystarczy wypielić teren.

Skutecznym, choć czasochłonnym sposobem na chwasty jest przykrycie na kilka tygodni terenu pod planowany ogród grubą czarną folią (robi się to wiosną lub latem). Rozrośnięte chwasty wcześniej należy skosić. Podwyższona temperatura i brak światła pod okryciem zabiją większość chwastów, sprawią też, że zaczną kiełkować liczne ukryte w ziemi nasiona, a siewki, które z nich wyrosną, szybko uschną.

Chwasty
Autor: GettyImages Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni

Chwasty ogrodowe - ważne systematyczne usuwanie chwastów

Chwasty ogrodowe trzeba usuwać systematycznie. Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Usuwanie chwastów wykonuje się, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Szczególną uwagę należy zwracać na szybko rosnące chwasty w warzywniku. Zaniechanie pielenia i usuwania chwastów może spowodować znaczne zmniejszenie lub utratę plonu, trudniejszy też będzie zbiór warzyw.

Jak usuwać chwasty w ogrodzie?

Chwasty najlepiej usuwać, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów wysokości. Korzenie takich chwastów nie są wtedy jeszcze długie i rozgałęzione, więc łatwiej je wyrwać bez uszkodzenia rosnących obok roślin ogrodowych. Poza tym w tej fazie wzrostu chwasty są zbyt małe, by konkurować z nimi o światło, wodę i składniki pokarmowe. Nieprzekraczalnym terminem odchwaszczania jest kwitnienie roślin – później, gdy dojrzeją i osypią się nasiona, walka z kiełkującymi siewkami chwastów będzie bardzo pracochłonna.

Chwasty - usuwanie ręczne

Niewielkie chwasty w ogrodzie łatwo można wyrywać ręcznie (starając się usuwać je z korzeniami) lub motyką. Powinna być ostra, by podcinała je tuż pod powierzchnią gleby. Lepiej nie motyczkować głębiej niż na 1-3 cm, żeby nie wyciągać na powierzchnię nowych nasion chwastów. Duże chwasty z gęstą rozetą liści (babki, mniszek) czy z korzeniem palowym (oset) najlepiej wyrywać w całości, pomagając sobie nożem albo specjalnym narzędziem do odchwaszczania. Z kolei gatunki chwastów tworzące rozłogi (perz, pokrzywa) najlepiej usuwać widłami amerykańskimi, które umożliwiają dokładne wykopanie podziemnych części roślin.

Chwasty w ogrodzie - ściółkowanie zabezpiecza przed chwastami

Skutecznym sposobem ograniczenia ilości chwastów w ogrodzie jest przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału, który powoduje, że chwasty żółkną i giną. Zwykle do zwalczania chwastów stosowana jest ściółka organiczna, na przykład kora, igliwie, zrąbki drzew. Powinna mieć grubość około 10 cm i pochodzić z dobrego źródła, aby nie zawierała nasion chwastów. Należy ją systematycznie uzupełniać, ponieważ jej dolna warstwa z czasem rozkłada się, zamieniając w próchnicę. Do ściółkowania można też użyć tektury.

Ściółki nieorganiczne to przede wszystkim włókniny wykorzystywane w architekturze krajobrazu. Sprawdzają się najlepiej wokół drzew i krzewów. Po rozłożeniu włókniny trzeba ją przykryć, na przykład warstwą kory lub żwiru. Efekt będzie bardziej naturalny, poza tym zapobiegnie to przemieszczaniu się włókniny.

W warzywniku czy w zakątku, gdzie rosną maliny, porzeczki lub agrest, można okryć ziemię słomą lub skoszoną trawą (należy pamiętać, by jej warstwa nie przekraczała kilku cm – inaczej gnije i nie spełnia swojego zadania; najlepiej uzupełniać skoszoną trawę cienką warstwą po każdym cięciu trawnika).

Dobrą ściółką, która hamuje rozrost chwastów są również kompost i ziemia liściowa (pod warunkiem że nie zawierają nasion chwastów). Są one szczególnie polecane w ogrodzie warzywnym. Ściółkę najlepiej rozłożyć wiosną, gdy chwasty dopiero zaczynają się pojawiać. Później, kiedy już się rozrosną, trzeba je przed ściółkowaniem skosić.

Warto wiedzieć

Odchwaszczanie - domowe sposoby na chwasty

Jakie są domowe sposoby na chwasty? Nierozcieńczony ocet, gorąca woda, roztwory mydła i detergentów, a nawet zużyty olej jadalny, którym oblejemy liście chwastów, to substancje z powodzeniem używane do walki z chwastami. Sprawdzają się w przypadku usuwania chwastów wyrastających pojedynczo lub w małych skupiskach na ścieżkach, tarasach, podjazdach, opaskach wokół domu, a także ogródkach skalnych. Stosuje się je na suche rośliny (najlepiej młode i delikatne chwasty). Zabieg ten co jakiś czas trzeba powtórzyć, szczególnie w przypadku chwastów wieloletnich. Jak działają domowe sposoby na chwasty? Substancje te niszczą strukturę liści lub oklejają je. Ponieważ zaburza to procesy fizjologiczne, rośliny zamierają. Podobnie działają cukier i popiół drzewny, którymi posypuje się wilgotne liście chwastów.

chwasty w ogrodzie pokrzywa
Autor: Magdalena Michalak Dużo chwastów tworzy długie i silne rozłogi, za pomocą których rozprzestrzeniają się w ogrodzie. W czasie odchwaszczania trzeba je dokładnie usunąć, bo wystarczy niewielki fragment, żeby wyrosła z niego nowa roślina.Pokrzywa zwyczajna ma rozłogi nawet 1,5-metrowej długości, ale łatwo je wyrwać, bo płożą się tuż pod powierzchnią ziemi. Ale pokrzywy to chwasty, które są pożyteczne: pokrzywa dostarcza surowca zielarskiego i do przygotowania preparatów ochrony roślin, wabi też motyle.
Sonda
Jakie prace w ogrodzie zajmują Ci najwięcej czasu?
Odchwaszczanie ogrodu - różne sposoby usuwania chwastów