Co zrobić z chwastami przed założeniem ogrodu [Porada eksperta]

2020-04-10 9:54

Planuję w tym roku założyć ogród. Co zrobić z chwastami, które rosną na działce? Chcę je skosić, a potem wypalić ziemię środkiem niszczącym chwasty. Jakim?

Chwasty
Autor: GettyImages Odchwaszczanie trzeba powtarzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

To, że działka jest zachwaszczona, wcale nie znaczy, że ziemia nie nadaje się do uprawy roślin ozdobnych. Chwasty, rozkładając się, zwiększają przecież warstwę próchnicy, a żyjące wśród nich mikroorganizmy i drobne zwierzęta sprawiają, że powstaje zrównoważony ekosystem. Z tego powodu lepiej nie stosować
syntetycznych środków chwastobójczych, a niepotrzebne rośliny usunąć ręcznie albo przy użyciu kultywatora (po przekopaniu nim gleby rozłogi i kłącza chwastów powinno się usunąć grabiami lub za pomocą wideł amerykańskich).
Jeżeli działka jest duża i bardzo zachwaszczona roślinami wieloletnimi, można w ostateczności zastosować tak zwany herbicyd totalny (Glifocyd, Glifosad, Roundup). Trzeba się jednak liczyć z tym, że zniszczy wszystko, co rośnie. Nic jednak nie da podlanie gleby preparatem, ponieważ nie wypala on roślin, ale działa na nie od środka, hamując procesy fizjologiczne. Jest pobierany przez liście i z sokami rozprowadzany do wszystkich tkanek. Po jednym-trzech tygodniach rośliny żółkną i zamierają. Wtedy należy przekopać glebę, nawieźć ją kompostem (rozkłada się go kilkucentymetrową warstwą i miesza z wierzchnią warstwą podłoża), po czym można sadzić rośliny ogrodowe. Jeżeli jednak nie zależy nam na tym, by szybko urządzić ogród, warto posiać rośliny na zielony nawóz (żyto, wykę, łubin), a kiedy urosną i zaczną kwitnąć – skosić, płytko przekopać i poczekać kilka tygodni, aż się rozłożą. (eb-g)

Inne porady tego eksperta