Jak skutecznie pozbyć się perzu z ogrodu. Sposoby zwalczania perzu

2015-09-24 13:41
chwasty
Autor: www.thinkstockphotos.com Systematyczne odchwaszczanie rabat pozwala dość skutecznie pozbyć się z ogrodu większości chwastów

Perz właściwy to jeden z najbardziej uciążliwych chwastów rosnących w naszych ogrodach. Czy jest sposób na to, by skutecznie pozbyć się perzu z ogrodu? Poznaj sposoby na zwalczanie perzu w ogrodzie.

Chwasty zawsze stanowią dla ogrodnika prawdziwe utrapienie. Walka z nimi jest jednak konieczna, gdyż nie tylko szpecą ogrodowe rabaty, ale też stanowią duże zagrożenie dla roślin uprawnych, konkurując z nimi o wodę, składniki pokarmowe i światło. Wiele gatunków chwastów jest też roślinami żywicielskimi dla groźnych chorób i szkodników. Systematyczne odchwaszczanie (pielenie) rabat pozwala dość skutecznie pozbyć się z ogrodu większości chwastów, jest jednak kilka takich gatunków, z którymi walka jest dużo trudniejsza i bardziej uciążliwa. Należy do nich między innymi perz właściwy, którego całkowite pozbycie się z ogrodu może stanowić naprawdę spore wyzwanie.

Sposoby zwalczania perzu

To, że zwalczanie perzu jest trudne, nie oznacza że walka z tym chwastem musi być przegrana. Wprawdzie klasyczne pielenie nie przyniesie w przypadku perzu oczekiwanych rezultatów, gdyż roślina ta wytwarza on pod ziemią gęstą sieć długich rozłogów, z których nieustannie się odradza, ale istnieje kilka innych, całkiem skutecznych metod pozbycia się tego uporczywego chwastu z ogrodu.

  • Jednym ze sposobów walki z perzem jest wiosenne przekopywanie rabat widłami. Perz tworzy najwięcej rozłogów na głębokości 10–15 cm, dlatego po przekopaniu podłoża należy starannie oczyścić je ze wszystkich, nawet najmniejszych fragmentów perzu.
  • Podobną strategię można wykorzystać również latem, w czasie suchej, gorącej i bezdeszczowej pogody. Grządki po zbiorach warzyw wiosennych należy przekopać i pozostawiać na kilka dni do całkowitego wyschnięcia, po czym dokładnie wybrać z podłoża przesuszone rozłogi perzu.
  • Dobrą metodą na ograniczenie inwazji perzu jest również ściółkowanie gleby. Można użyć do tego celu materiałów naturalnych (np. kory sosnowej) lub wykorzystać bardziej skuteczne maty kokosowe, włókniny ściółkujące, agrotkanininy lub folie ściółkowe. Warstwa ściółki nie dopuści do podłoża światła, co bardzo utrudni rozwój chwastów, a sztuczne materiały ściółkujące nie pozwolą roślinom wykiełkować i wydostać się na powierzchnię gleby.
  • Jeśli jednak ekologiczna walka z perzem nie przynosi zadowalających efektów, można do jego zwalczania użyć środków chemicznych (najlepiej zawierających glifosat, np. Roundup, Agrosar 360 SL), wybranych z aktualnego rejestru środków ochrony roślin MRiRW. Należy jednak pamiętać, że to preparaty szkodliwe dla środowiska i dla naszego zdrowia, dlatego najlepiej skorzystać z nich tylko w ostateczności. Równie istotny jest także fakt, że preparaty chwastobójcze (herbicydy) niszczą nie tylko chwasty, ale też rośliny uprawne, dlatego na mniejszych rabatach najlepiej nanosić preparat na chwasty punktowo, np. za pomocą pędzelka.
chwasty
Autor: www.thinkstockphotos.com Systematyczne odchwaszczanie rabat pozwala dość skutecznie pozbyć się z ogrodu większości chwastów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE