Rabata w stylu angielskim. Jakie rośliny do ogrodu w stylu angielskim?
Na rabacie w stylu angielskim królują bujne rośliny. Powinny być one rozmieszczone asymetrycznie, nierównomiernie, tak kompozycja sprawiał wrażenie przypadkowości!. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakładaniu rabaty w stylu naturalistycznym?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Angielski ogród
Spis treści
- Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?
- Kompozycja ogrodu w stylu angielskim
- Pomysł na rabatę w stylu angielskim
- Rośliny na rabatę angielską
- Ogród w stylu angielskim. Zdjęcia
Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim?
Kolebką ogrodów naturalistycznych jest Anglia. Nie bez powodu ogrody naturalistyczne nazywane są więc ogrodami angielskimi. Trendy ogrodnicze panujące w Europie do końca XVII w. dyktowały przede wszystkim rozwiązania geometryczne, formalne. Z początkiem XVIII w. większą wagę zaczęto przywiązywać do natury. To przyroda i ekologia stały się głównym zainteresowaniem projektantów i artystów. Ogród stał się miejscem zjednoczonym z naturą. Służył wypoczynkowi. Jakie zabiegi sprawiły, że ówczesne ogrody nabrały lekkości? Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim? I o czym musimy pamiętać zakładając naturalistyczną rabatę, a o czym powinniśmy zapomnieć?
Kompozycja ogrodu w stylu angielskim
- Nawierzchnie w ogrodzie angielskim
Styl naturalistyczny to przede wszystkim piękno form naturalnych. Kompozycję ogrodu najłatwiej jest zdefiniować po układzie dróg. Ukształtowanie drogi stanowi szkielet kompozycji, a tym samym mówi bardzo wiele o jego charakterze. W ogrodach angielskich ścieżki prowadzone są w sposób organiczny, swobodny, najczęściej po szerokich łukach i półokręgach. W tego typu założeniach z pewnością nie zobaczymy dróg kształtowanych symetrycznie lub też takich, które są nienaturalnie zawiłe.
Jeśli chcemy, by nasz ogród przybrał styl angielski, projektując układ nawierzchni, powinniśmy przede wszystkim naśladować naturę. Najlepiej, by drogę dopasować do naturalnego ukształtowania terenu, prowadząc ją po możliwie szerokich łukach i wyznaczyć jej szlak pod kątem funkcjonalnym. W tym celu po pierwsze musimy określić główne punkty, do których ścieżki mają nas zaprowadzić. Potem powinniśmy zaplanować przebieg drogi, pamiętając jednocześnie, że droga tworzy podziały w ogrodzie, wyznacza strefy funkcjonalne. W związku z tym to od jej układu w głównej mierze będzie zależało rozmieszczenie rabat oraz innych elementów ogrodowych.
- Ukształtowanie terenu w ogrodzie angielskim
W ogrodzie angielskim bardzo dużą rolę odgrywają również naturalne nierówności terenu, które są atutem oraz zbiorniki wodne naturalne lub te zaprojektowane, których linia brzegowa ma opływowy i asymetryczny kształt.
Przeczytaj też: Jak przeprowadzić aranżację ogrodu na skarpie?
- Rabaty w ogrodzie angielskim
W nawiązaniu do kompozycji całego ogrodu angielskiego również rabaty powinny być kształtowane w sposób nieregularny. Najlepiej rozmieszczać rośliny asymetrycznie, nierównomiernie, w ten sposób, by uzyskać efekt przypadkowości. Naturalistyczne rabaty powinny być przede wszystkim malownicze. Wskazane jest operowanie jak największą liczbą pastelowych kolorów, które gdzieniegdzie zaakcentowane są jaskrawymi „wykrzyknikami”.
Pomysł na rabatę w stylu angielskim
Rośliny na rabatę angielską
Rośliny w ogrodach naturalistycznych stanowią kulisy dla dalekich widoków na otaczający krajobraz, a tym samym stanowią najważniejszy składnik ogrodu. Mała architektura to tylko dopełnienie kompozycji. Głównym bohaterem są rośliny! Dominują tu nieregularne wielogatunkowe grupy, klomby (okrągłe lub owalne), złożone najczęściej z krzewów oraz bylin ułożonych piętrowo, a także solitery, czyli pojedyncze drzewa o efektownym pokroju.
Na rabacie w stylu angielskim nie może zabraknąć bylin ogrodowych, takich jak:
- cieniolubne funkie,
- fioletowo-purpurowe jeżówki,
- żółto-pomarańczowe języczki i rudbekie,
- pysznogłówki,
- odętki wirginijskie,
- szałwie,
- malownicze floksy,
- tawułki,
- rdesty,
- przetaczniki.
Jesienią swoją pełnię osiągają przede wszystkim ponadczasowe astry. Wspaniale będą prezentować się w połączeniu z trawami ozdobnymi, np. rozplenicą obcą, imperatą cylindryczną (zwłaszcza w odmianie ‘Red Baron’), prosem rózgowatym, miskantem chińskim czy różnymi gatunkami turzyc, trzcinników i trzęślic.
Spośród gatunków jednorocznych najbardziej charakterystyczne pozostają kosmosy, lewkonie, ognistożółte wilce klapowe, kleome, godecje wielkokwiatowe, maki, ostróżki, cynie, lewkonie, błękitne lobelie, wyżliny. Rośliny dwuletnie, które najlepiej wpiszą się w charakter ogrodu angielskiego to przede wszystkim naparstnice, goździki brodate i malwy.
Choć zdarzają się rabaty naturalistyczne z udziałem krzewów iglastych, powinniśmy raczej ich unikać, wybierając krzewy liściaste. Przed nami bardzo szeroki wybór gatunków: od berberysów po przywabiające motyle budleje, derenie, rozłożyste perukowce, wawrzynki, żylistki, oliwniki, trzmieliny, złotożółte forsycje, oczary, hortensje, kolkwicje, złotliny, jaśminy, jaśminowce, pęcherznice, pięciorniki, bzy, tawuły, obsypane śnieżnobiałymi kwiatami kłokoczki, lilaki, tamaryszki, kaliny i krzewuszki.
Pamiętajmy, by rośliny na rabacie naturalistycznej rozmieszczać asymetrycznie, nierównomiernie, tak by uzyskać efekt przypadkowości!
Ogród w stylu angielskim. Zdjęcia
Autor: www.thinkstockphotos.com
Angielski ogród