Pomysł na rabatę w stylu angielskim - jak stworzyć naturalistyczny zakątek w ogrodzie

2019-09-20 15:30
Rabata w stylu angielskim
Autor: GettyImages Rabaty w stylu angielskim powinny być kształtowane w sposób nieregularny

Na rabacie w stylu angielskim królują rośliny. Powinny być one rozmieszczone asymetrycznie, nierównomiernie, tak kompozycja sprawiał wrażenie przypadkowości!. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakładaniu rabaty w stylu naturalistycznym?

Kolebką ogrodów naturalistycznych jest Anglia. Nie bez powodu ogrody naturalistyczne nazywane są więc ogrodami angielskimi. Trendy ogrodnicze panujące w Europie do końca XVII w. dyktowały przede wszystkim rozwiązania geometryczne, formalne. Z początkiem XVIII w. większą wagę zaczęto przywiązywać do natury. To przyroda i ekologia stały się głównym zainteresowaniem projektantów i artystów. Ogród stał się miejscem zjednoczonym z naturą. Służył wypoczynkowi. Jakie zabiegi sprawiły, że ówczesne ogrody nabrały lekkości? Czym charakteryzuje się ogród w stylu angielskim? I o czym musimy pamiętać zakładając naturalistyczną rabatę, a o czym powinniśmy zapomnieć?

Rabata w stylu angielskim
Autor: GettyImages W zakątkach ogrodu urządzonych w stylu angielskim głównym bohaterem są rośliny!

Kompozycja ogrodu w stylu angielskim

  • Nawierzchnie w ogrodzie angielskim

Styl naturalistyczny to przede wszystkim piękno form naturalnych. Kompozycję ogrodu najłatwiej jest zdefiniować po układzie dróg. Ukształtowanie drogi stanowi szkielet kompozycji, a tym samym mówi bardzo wiele o jego charakterze. W ogrodach angielskich ścieżki prowadzone są w sposób organiczny, swobodny, najczęściej po szerokich łukach i półokręgach. W tego typu założeniach z pewnością nie zobaczymy dróg kształtowanych symetrycznie lub też takich, które są nienaturalnie zawiłe.

Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie. Jak zaplanować wygodne ścieżki ogrodowe >>>Jeśli chcemy, by nasz ogród przybrał styl angielski, projektując układ nawierzchni powinniśmy przede wszystkim naśladować naturę. Najlepiej, by drogę dopasować do naturalnego ukształtowania terenu, prowadząc ją po możliwie szerokich łukach i wyznaczyć jej szlak pod kątem funkcjonalnym. W tym celu po pierwsze, musimy określić główne punkty, do których ścieżki mają nas zaprowadzić. Potem powinniśmy zaplanować przebieg drogi, pamiętając jednocześnie, że droga tworzy podziały w ogrodzie, wyznacza strefy funkcjonalne. W związku z tym to od jej układu w głównej mierze będzie zależało rozmieszczenie rabat oraz innych elementów ogrodowych.

  • Ukształtowanie terenu w ogrodzie angielskim

W ogrodzie angielskim bardzo dużą rolę odgrywają również naturalne nierówności terenu, które są atutem oraz zbiorniki wodne naturalne lub te zaprojektowane, których linia brzegowa ma opływowy i asymetryczny kształt.

Przeczytaj też: Jak przeprowadzić aranżację ogrodu na skarpie? >>>

  • Rabaty w ogrodzie angielskim

W nawiązaniu do kompozycji całego ogrodu angielskiego, również rabaty powinny być kształtowane w sposób nieregularny. Najlepiej rozmieszczać rośliny asymetrycznie, nierównomiernie, w ten sposób by uzyskać efekt przypadkowości. Naturalistyczne rabaty powinny być przede wszystkim malownicze. Wskazane jest operowanie jak największą liczbą pastelowych kolorów, które gdzieniegdzie zaakcentowane są jaskrawymi „wykrzyknikami”.

Pomysł na rabatę w stylu angielskim

Rabata naturalistyczna
Autor: Katarzyna Augustyniak Pomysł na rabatę w stylu angielskim: naturalistyczna kompozycja rabatowa z miskantem chińskim, fioletowymi naparstnicami, jeżówkami, imperatą cylindryczną ‘Red Baron’ i trzemieliną

Rośliny na rabatę w stylu angielskim

Rośliny w ogrodach naturalistycznych stanowią kulisy dla dalekich widoków na otaczający krajobraz, a tym samym stanowią najważniejszy składnik ogrodu. Mała architektura to tylko dopełnienie kompozycji. Głównym bohaterem są rośliny! Dominują tu nieregularne wielogatunkowe grupy, klomby (okrągłe lub owalne), złożone najczęściej z krzewów oraz bylin ułożonych piętrowo, a także solitery, czyli pojedyncze drzewa o efektownym pokroju.

Na rabacie w stylu angielskim nie może zabraknąć bylin ogrodowych, takich jak:

Jesienią swoją pełnię osiągają przede wszystkim ponadczasowe astry. Wspaniale będą prezentować się w połączeniu z trawami ozdobnymi, np. rozplenicą obcą, imperatą cylindryczną (zwłaszcza w odmianie ‘Red Baron’), prosem rózgowatym, miskantem chińskim czy różnymi gatunkami turzyc, trzcinników i trzęślic. Spośród gatunków jednorocznych najbardziej charakterystyczne pozostają kosmosy, lewkonie, ognistożółte wilce klapowe, kleome, godecje wielkokwiatowe, maki, ostróżki, cynie, lewkonie, błękitne lobelie, wyżliny. Rośliny dwuletnie, które najlepiej wpiszą się w charakter ogrodu angielskiego to przede wszystkim naparstnice, goździki brodate i malwy.

Choć zdarzają się rabaty naturalistyczne z udziałem krzewów iglastych, powinniśmy raczej ich unikać, wybierając krzewy liściaste. Przed nami bardzo szeroki wybór gatunków: od berberysów po przywabiające motyle budleje, derenie, rozłożyste perukowce, wawrzynki, żylistki, oliwniki, trzmieliny, złotożółte forsycje, oczary, hortensje, kolkwicje, złotliny, jaśminy, jaśminowce, pęcherznice, pięciorniki, bzy, tawuły, obsypane śnieżnobiałymi kwiatami kłokoczki, lilaki, tamaryszki, kaliny i krzewuszki.

Pamiętajmy, by rośliny na rabacie naturalistycznej rozmieszczać asymetrycznie, nierównomiernie, tak by uzyskać efekt przypadkowości!

Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie