Ogród francuski - czym się charakteryzuje i co w nim posadzić?
Ogród w stylu francuskim opiera się na układzie symetrycznym i geometrycznych kształtach. W ogrodzie francuskim nie ma miejsca na chaos czy dowolność. Styl francuski polecany jest do ogrodów o niedużej powierzchni. Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodzie francuskim?
Autor: GettyImages
Ogród w stylu francuskim
Spis treści
Na tle różnych typów ogrodów, styl formalny w ogrodzie, nazywany też stylem francuskim, wyróżnia się w sposób zdecydowany. Jego uporządkowana i chłodna elegancja w niczym nie przypomina romantycznych ogrodów angielskich, naśladujących przyrodę ogrodów japońskich ani tym bardziej naturalnych ogrodów wiejskich.
Czym charakteryzuje się ogród w stylu francuskim?
W ogrodzie francuskim najważniejszy jest porządek, minimalizm oraz geometria. Jest to wyraźnie widoczne w prostych liniach ścieżek, równo przystrzyżonych szpalerach roślin czy regularnie rozmieszczonych rabatach. W ogrodzie francuskim dominują geometryczne kształty, kąty proste oraz symetria, którym podporządkowane są wszystkie rośliny oraz elementy architektury ogrodowej (np. fontanny, rzeźby, altany).
Zarówno trawniki, jak i rabaty mają wyraźnie zaznaczone granice, na przykład przy pomocy równo przystrzyżonych obwódek, a detale ozdobne, takie jak donice, kamienne wazy czy rzeźby ogrodowe, umieszczone są symetrycznie po obu stronach osi wytyczonej przez ścieżkę, aleję lub schody.
Woda ogrodzie francuskim również powinna znaleźć się w wyraźnie wyznaczonych ramach, np. w kamiennym, prostym korycie lub otoczonej betonowym obrzeżem fontannie. Ścieżki, aleje i obrzeża zbiorników wodnych powinny być wyłożone grysem lub żwirem, najlepiej w białym, kontrastowym kolorze.
Przeczytaj jak zbudować i pielęgnować ogrodową żwirową ścieżkę.
Ogród francuski - co w nim posadzić?
W ogrodzie francuskim nie ma miejsca na chaos czy dowolność. Wszystkie drzewa i krzewy powinny posiadać ściśle określoną formę lub być uformowane na kształt kuli, stożka bądź walca.
W ogrodzie francuskim powinny dominować rośliny w odcieniach zieleni, uzupełnione niewielką ilością kwiatów w pastelowych, najlepiej w odcieniach bieli lub błękitu.
Do ogrodu w stylu francuskim znakomicie nadają się cisy, bukszpany, żywotniki, jałowce, ostrokrzewy oraz pienne odmiany krzewów ozdobnych, a także majestatyczne drzewa np. lipy, graby, kasztanowce, dęby czy topole.
Kompozycję drzew i krzewów można uzupełnić białymi, różowymi, fioletowymi lub błękitnymi odmianami kwiatów rabatowych, np. petunii, aksamitek, czosnków ozdobnych, naparstnic, wyżlinów, ostróżek.
Ogród formalny to również znakomite miejsce na rzeźby roślinne (topiary), wykonane z bukszpanu lub cisa. Rośliny te doskonale zanoszą cięcie, dlatego nadają się też na formowane żywopłoty i niskie obwódki.
Polecany artykuł: