Ogród angielski - jak zaaranżować ogród w stylu angielskim

2022-06-22 7:36

Ogród angielski stwarza wrażenie naturalnego. Przedstawiamy charakterystykę stylu angielskiego w ogrodzie, pomysły na aranżację małego ogrodu wzorowanego na naturze. Podpowiadamy jak zaaranżować ogród w stylu angielskim i jakie rośliny pasują do ogrodu angielskiego.

Ogród w stylu angielskim
Autor: GettyImages Ogród w stylu angielskim

Ogród angielski jest bujny, zielony, zmienny, sprawia wrażenie naturalnego krajobrazu zamkniętego ramami ogrodzenia. Z wiekiem nabiera patyny i staje się coraz szlachetniejszy. Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Spis treści

  1. Ogród w stylu angielskim - wzorowany na naturze
  2. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim
  3. Cechy ogrodu w stylu angielskiego
  4. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim - kryteria doboru roślin
  5. Rośliny do ogrodu w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim - wzorowany na naturze

Moda na ogrody wzorowane na naturze narodziła się w XVIII wieku w Anglii (nie licząc oczywiście ogrodów chińskich i japońskich, które powstały znacznie wcześniej i w sposób oczywisty czerpały wzorce z przyrody, ale w przeciwieństwie do Europy, były mocno powiązane z filozofią i religią) i dość szybko rozprzestrzeniła się na kontynencie. Wokół dworów i pałaców zaczęły powstawać wspaniałe, bardzo rozległe parki krajobrazowe.

Do tego stylu nawiązują współcześnie zakładane ogrody angielskie, w których rośliny i ich układ są tak dobrane, by tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Najłatwiej w ten sposób zagospodarować duże działki, częściowo zalesione albo z pojedynczymi, ale już dużymi drzewami, naturalnymi łąkami, malowniczym rozlewiskiem rzeki czy linią brzegową jeziora. W małych ogrodach można zaaranżować zakątki, które w sposób oczywisty będą się kojarzyły z naturą.

>>Przeczytaj też:

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

W niezurbanizowanej i malowniczej okolicy, o ile to możliwe, warto połączyć działkę z otaczającym krajobrazem i stworzyć ogród w stylu angielskim - ogród wzorowany na naturze. Sąsiadujące z posesją las, łąkę, pola czy rozległy teren pagórków zamiast chować za litym ogrodzeniem, lepiej odgrodzić ażurowym płotem i w ten sposób włączyć w kompozycję ogrodu. Przestrzeń pobrana z zewnątrz utworzy tło ogrodu i optycznie go powiększy. Ogród, do którego zagląda przyroda, stanie się jej cząstką. Z drugiej strony odcięcie się od świata solidnym ogrodzeniem pozwoli stworzyć prywatny, niezależny od otoczenia ekosystem nawet na niewielkiej działce.

Cechy ogrodu w stylu angielskiego

  • Miękkie linie w ogrodzie angielskim. W naturze rzadko zdarza się przestrzeń równa jak stół. Nawet w nizinnym krajobrazie teren miejscami łagodnie wznosi się i opada. Podobnie warto ukształtować działkę. Niewielkie pofałdowanie powierzchni ogrodu sprawi, że stanie się on bardziej plastyczny, a jego powierzchnia optycznie większa. Cechą charakterystyczną ogrodów naturalnych jest brak prostych linii, kątów i regularnych kształtów. Wszelkie granice – układów roślin, nawierzchni, trawnika – powinny być płynne, malownicze, poprowadzone po łukach.
  • Mała architektura w ogrodzie angielskim jest obecna, ale nie dominuje. To raczej dyskretne wyposażenie ogrodu ukryte wśród roślin. Stąd zastosowanie znajdują tu przede wszystkim naturalne materiały.
  • Jeśli nawierzchnie, to kamienne, żwirowe, drewniane, ziemne, a jeżeli betonowe, to „niewidoczne” lub stylizowane na naturalne, często przerośnięte trawą albo niskimi płożącymi roślinami.
  • Altany zazwyczaj są drewniane ukryte pod czapą pnączy ,a meble najlepiej drewniane kute, często postarzane. W zasadzie brak tu ozdobnych detali: rzeźb, fontann, płotków, fikuśnych donic i trejaży obsadzonych barwnymi pnączami. Ozdobą mogą być kamienie lub głazy rozmieszczone tak, że wyglądają jakby były od zawsze w miejscu,w którym leżą.
ogrod-w-stylu-angielskim
Autor: www.thinkstockphotos.com W ogrodzie w stylu angielskim królują kwiaty

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim - kryteria doboru roślin

Wybierając rośliny do ogrodu w stylu angielskim, należy zwracać uwagę na ich kształt, fakturę liści, różnice w odcieniach zieleni. To one powinny decydować o urodzie kompozycji. Kwiaty są tylko uzupełnieniem, pojawiają się na chwilę i zamierają. Tak jest w lasach, na łąkach i w każdym innym ekosystemie. Tak też powinno być w ogrodzie angielskim, który wzoruje się na naturze.

Rośliny do ogrodu w stylu angielskim

Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim tworzą „naturalny” gąszcz, plączą się, przenikają. Czasami wymykają się spod kontroli i – jak to się dzieje w przyrodzie – bujne wyrastają w nowym miejscu. Zamiast je wyrywać,warto przyjrzeć się kompozycji, bo może się okazać atrakcyjna. Zdarza się też i tak, że niektóre rośliny– o mniejszej sile wzrostu albo gorzej dostosowane do środowiska– zostają zagłuszone i zdominowane przez gatunki posadzone obok. Jest to normalne i tak naprawdę służy ogrodowi; pozostają w nim tylko te rośliny, które są najlepiej przystosowane do siedliska (gleby, jej wilgotności, nasłonecznienia).

Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim niekiedy wymagają przycięcia. Trzeba je tak formować, żeby powstały malownicze, często asymetryczne bryły, nigdy zaś geometryczne formy. W dzikiej przyrodzie rośliny są ułożone piętrowo i raczej nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Pod gatunkami wysokimi rosną niższe, a tuż przy ziemi płożą się rośliny okrywowe, które szczelnie zadarniają jej powierzchnię. Podobny układ warto zastosować w ogrodzie. Niedopuszczalne są rabaty wysypane korą (chyba że ogród został założony w ubogim lesie sosnowym) z roślinami posadzonymi co pół metra jedna od drugiej.

Ogród w stylu angielskim z założenia naśladuje naturę -i powinien być łatwy w uprawie, a prace pielęgnacyjne należy sprowadzić do minimum. Dlatego wybierając rośliny do ogrodu w stylu angielskim, warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam gatunki, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji. Wiele z nich ma efektowne ogrodowe odmiany.

Gatunki rodzime w ogrodzie angielskim można uzupełnić roślinami obcego pochodzenia, jednak takimi, które mają podobne wymagania siedliskowe i swoim wyglądem dobrze wpisują się w polski pejzaż. Lepiej zrezygnować z odmian o jaskrawych lub pstrych liściach czy o wyrafinowanym i niepospolitym wyglądzie, bo w przestrzeni naśladującej rodzimy krajobraz będą wyglądały bardzo fałszywie. Podobnie jak skupiające uwagę pojedyncze rośliny soliterowe. Należy pamiętać, że rośliny dobrze dostosowane do środowiska – nasłonecznienia, rodzaju gleby i jej wilgotności– bujnie rosną, są silne, mniej chorują, są rzadziej zasiedlane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz. To sprawia, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji i „same” dobrze rosną.

Ogród w stylu angielskim
Autor: GettyImages Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim tworzą naturalny gąszcz, plączą się, przenikają

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Pozostałe podkategorie