Ogród angielski - jak zaaranżować ogród w stylu angielskim

2022-06-22 7:36
Ogród w stylu angielskim
Autor: GettyImages Ogród w stylu angielskim

Ogród angielski stwarza wrażenie naturalnego. Przedstawiamy charakterystykę stylu angielskiego w ogrodzie, pomysły na aranżację małego ogrodu wzorowanego na naturze. Podpowiadamy jak zaaranżować ogród w stylu angielskim i jakie rośliny pasują do ogrodu angielskiego.

Ogród angielski jest bujny, zielony, zmienny, sprawia wrażenie naturalnego krajobrazu zamkniętego ramami ogrodzenia. Z wiekiem nabiera patyny i staje się coraz szlachetniejszy. Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Spis treści

  1. Ogród w stylu angielskim - wzorowany na naturze
  2. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim
  3. Cechy ogrodu w stylu angielskiego
  4. Aranżacja ogrodu w stylu angielskim - kryteria doboru roślin
  5. Rośliny do ogrodu w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim - wzorowany na naturze

Moda na ogrody wzorowane na naturze narodziła się w XVIII wieku w Anglii (nie licząc oczywiście ogrodów chińskich i japońskich, które powstały znacznie wcześniej i w sposób oczywisty czerpały wzorce z przyrody, ale w przeciwieństwie do Europy, były mocno powiązane z filozofią i religią) i dość szybko rozprzestrzeniła się na kontynencie. Wokół dworów i pałaców zaczęły powstawać wspaniałe, bardzo rozległe parki krajobrazowe.

Do tego stylu nawiązują współcześnie zakładane ogrody angielskie, w których rośliny i ich układ są tak dobrane, by tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Najłatwiej w ten sposób zagospodarować duże działki, częściowo zalesione albo z pojedynczymi, ale już dużymi drzewami, naturalnymi łąkami, malowniczym rozlewiskiem rzeki czy linią brzegową jeziora. W małych ogrodach można zaaranżować zakątki, które w sposób oczywisty będą się kojarzyły z naturą.

>>Przeczytaj też:

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim

W niezurbanizowanej i malowniczej okolicy, o ile to możliwe, warto połączyć działkę z otaczającym krajobrazem i stworzyć ogród w stylu angielskim - ogród wzorowany na naturze. Sąsiadujące z posesją las, łąkę, pola czy rozległy teren pagórków zamiast chować za litym ogrodzeniem, lepiej odgrodzić ażurowym płotem i w ten sposób włączyć w kompozycję ogrodu. Przestrzeń pobrana z zewnątrz utworzy tło ogrodu i optycznie go powiększy. Ogród, do którego zagląda przyroda, stanie się jej cząstką. Z drugiej strony odcięcie się od świata solidnym ogrodzeniem pozwoli stworzyć prywatny, niezależny od otoczenia ekosystem nawet na niewielkiej działce.

Cechy ogrodu w stylu angielskiego

  • Miękkie linie w ogrodzie angielskim. W naturze rzadko zdarza się przestrzeń równa jak stół. Nawet w nizinnym krajobrazie teren miejscami łagodnie wznosi się i opada. Podobnie warto ukształtować działkę. Niewielkie pofałdowanie powierzchni ogrodu sprawi, że stanie się on bardziej plastyczny, a jego powierzchnia optycznie większa. Cechą charakterystyczną ogrodów naturalnych jest brak prostych linii, kątów i regularnych kształtów. Wszelkie granice – układów roślin, nawierzchni, trawnika – powinny być płynne, malownicze, poprowadzone po łukach.
  • Mała architektura w ogrodzie angielskim jest obecna, ale nie dominuje. To raczej dyskretne wyposażenie ogrodu ukryte wśród roślin. Stąd zastosowanie znajdują tu przede wszystkim naturalne materiały.
  • Jeśli nawierzchnie, to kamienne, żwirowe, drewniane, ziemne, a jeżeli betonowe, to „niewidoczne” lub stylizowane na naturalne, często przerośnięte trawą albo niskimi płożącymi roślinami.
  • Altany zazwyczaj są drewniane ukryte pod czapą pnączy ,a meble najlepiej drewniane kute, często postarzane. W zasadzie brak tu ozdobnych detali: rzeźb, fontann, płotków, fikuśnych donic i trejaży obsadzonych barwnymi pnączami. Ozdobą mogą być kamienie lub głazy rozmieszczone tak, że wyglądają jakby były od zawsze w miejscu,w którym leżą.
ogrod-w-stylu-angielskim
Autor: www.thinkstockphotos.com W ogrodzie w stylu angielskim królują kwiaty

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim - kryteria doboru roślin

Wybierając rośliny do ogrodu w stylu angielskim, należy zwracać uwagę na ich kształt, fakturę liści, różnice w odcieniach zieleni. To one powinny decydować o urodzie kompozycji. Kwiaty są tylko uzupełnieniem, pojawiają się na chwilę i zamierają. Tak jest w lasach, na łąkach i w każdym innym ekosystemie. Tak też powinno być w ogrodzie angielskim, który wzoruje się na naturze.

Rośliny do ogrodu w stylu angielskim

Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim tworzą „naturalny” gąszcz, plączą się, przenikają. Czasami wymykają się spod kontroli i – jak to się dzieje w przyrodzie – bujne wyrastają w nowym miejscu. Zamiast je wyrywać,warto przyjrzeć się kompozycji, bo może się okazać atrakcyjna. Zdarza się też i tak, że niektóre rośliny– o mniejszej sile wzrostu albo gorzej dostosowane do środowiska– zostają zagłuszone i zdominowane przez gatunki posadzone obok. Jest to normalne i tak naprawdę służy ogrodowi; pozostają w nim tylko te rośliny, które są najlepiej przystosowane do siedliska (gleby, jej wilgotności, nasłonecznienia).

Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim niekiedy wymagają przycięcia. Trzeba je tak formować, żeby powstały malownicze, często asymetryczne bryły, nigdy zaś geometryczne formy. W dzikiej przyrodzie rośliny są ułożone piętrowo i raczej nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Pod gatunkami wysokimi rosną niższe, a tuż przy ziemi płożą się rośliny okrywowe, które szczelnie zadarniają jej powierzchnię. Podobny układ warto zastosować w ogrodzie. Niedopuszczalne są rabaty wysypane korą (chyba że ogród został założony w ubogim lesie sosnowym) z roślinami posadzonymi co pół metra jedna od drugiej.

Ogród w stylu angielskim z założenia naśladuje naturę -i powinien być łatwy w uprawie, a prace pielęgnacyjne należy sprowadzić do minimum. Dlatego wybierając rośliny do ogrodu w stylu angielskim, warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie są tam gatunki, bo mogą się okazać przydatne w tworzeniu kompozycji. Wiele z nich ma efektowne ogrodowe odmiany.

Gatunki rodzime w ogrodzie angielskim można uzupełnić roślinami obcego pochodzenia, jednak takimi, które mają podobne wymagania siedliskowe i swoim wyglądem dobrze wpisują się w polski pejzaż. Lepiej zrezygnować z odmian o jaskrawych lub pstrych liściach czy o wyrafinowanym i niepospolitym wyglądzie, bo w przestrzeni naśladującej rodzimy krajobraz będą wyglądały bardzo fałszywie. Podobnie jak skupiające uwagę pojedyncze rośliny soliterowe. Należy pamiętać, że rośliny dobrze dostosowane do środowiska – nasłonecznienia, rodzaju gleby i jej wilgotności– bujnie rosną, są silne, mniej chorują, są rzadziej zasiedlane przez szkodniki i bardziej odporne na mróz. To sprawia, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji i „same” dobrze rosną.

Ogród w stylu angielskim
Autor: GettyImages Rośliny w ogrodzie w stylu angielskim tworzą naturalny gąszcz, plączą się, przenikają

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie