Jak zaprojektować ogród w stylu wiejskim? Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego pasują najbardziej?

2024-06-05 12:37

Marzysz o ogrodzie w stylu wiejskim? Pamiętaj, że w ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć kwiatów, ziół, warzywnika i drzew owocowych. To atrybuty ogrodu wiejskiego. Podpowiadamy jak stworzyć ogród w stylu wiejskim i jakie rośliny najbardziej pasują do wiejskiego ogrodu.

Spis treści

  1. Jak zaprojektować ogród w stylu wiejskim?
  2. Co pasuje do wiejskiego ogrodu?
  3. Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego?
  4. Warzywnik w wiejski ogrodzie
  5. Galeria zdjęć: Jak urządzić ogród w stylu wiejskim? Pomysły na aranżację ogrodu
  6. Zioła w ogrodzie wiejskim
  7. Ogród wiejski - rośliny owocowe

Jak zaprojektować ogród w stylu wiejskim?

W tradycyjnym ogrodzie wiejskim frontową, reprezentacyjną część działki wypełniały rabaty kipiące barwami kwiatów. Sad i warzywnik znajdowały się w innej części gospodarstwa. Powszechne zastosowanie w ogrodzie wiejskim miały niskie wiklinowe płotki oraz obwódki z formowanego bukszpanu, barwinka, ubiorka i szczypiorku, jednorocznych lobelii oraz smagliczek. Dzieliły one przestrzeń na regularne kwatery i klomby.

Warto sięgnąć do tradycji potraktować staromodne ogródki wiejskie jako inspirację do zaprojektowania pełnej barw kompozycji. Takie ciepłe, sielskie i bezpretensjonalne ogrody wiejskie szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie domów o tradycyjnej architekturze.

Co pasuje do wiejskiego ogrodu?

Do wiejskiego ogrodu pasują wszelkie „starocie”, które wprowadzają romantyczny nastrój, a jednocześnie nadają miejscu nieco siermiężnego charakteru. Jeśli materiały – to tylko naturalne: drewno, kamień, ceramika.

  • Ogrodzenia do wiejskiego ogrodu – drewniane (najczęściej ze sztachet), z wikliny, z kamieni (najlepiej układanych warstwowo piaskowców, wapieni albo kamieni polnych). Jeśli ceglane – to najlepiej z postarzanego klinkieru.
  • Meble do wiejskiego ogrodu – drewniane, naturalne, z widocznym rysunkiem słojów, ługowane albo barwione na przykład na biało. Doskonale sprawdzają się meble stare lub postarzane, z widocznymi śladami użytkowania. W ogrodach stylizowanych na wiejskie ogrody angielskie doskonale pasują meble kute.
  • Nawierzchnie do wiejskiego ogrodu – z kamieni polnych (kocie łby), różnej wielkości płyt kamiennych, z kamienia łamanego, alejki żwirowe, a także starannie utrzymane ścieżki trawiaste i ziemne. Dobrze wyglądają także nawierzchnie z klinkieru w naturalnej barwie. Nawierzchnie mogą być poprzerastane trawą lub niskimi płożącymi bylinami, na przykład macierzankami, tymiankiem, karmnikiem ościstym czy tojeścią rozesłaną.
  • Pojemniki do wiejskiego ogrodu – gliniane donice (niekoniecznie nowe, bo doskonale wyglądają lekko spatynowane – z nalotem oraz przebarwieniami i nieco spłowiałe), kosze wiklinowe i z łyka, drewniane cebrzyki, różnej wielkości i kształtu kamionkowe pojemniki.
  • Inne elementy wyposażenia do wiejskiego ogrodu – drewniane pergole i altany obrośnięte pnączami, kamienne murki obsadzone niewielkimi roślinami, niskie wiklinowe płotki.

Jakie rośliny do ogrodu wiejskiego?

Do ogrodu wiejskiego pasują kwiaty o nasyconych barwach i ryzykowne w innych sytuacjach połączenia kolorystyczne (na przykład amarantowego z pomarańczowym). Rośliny mogą tworzyć malowniczy gąszcz, dozwolony jest też pewien nieład. Tu nie razi samosiejka jednego gatunku zawieruszona między innymi roślinami. Ważną funkcję pełnią rośliny o pachnących kwiatach.

Godne polecenia są przede wszystkim gatunki rodzime, znane od lat, sprawdzone, przystosowane do naszego klimatu, łatwo rozsiewające się oraz obficie i długo kwitnące. Lepiej zrezygnować z roślin egzotycznych, bo w mocno osadzonych w krajobrazie ogrodach wiejskich będą wyglądały fałszywie. Nie powinno natomiast zabraknąć charakterystycznych dla wiejskich ogrodów roślin w donicach ustawionych na parapetach, tarasach, gankach i w ogrodowych zakątkach.

  • Byliny do ogrodu wiejskiego: bodziszki, chabry, dzielżany,dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki, marcinki, nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie różowe i margerytki oraz dalie i wiosenne rośliny cebulowe.
  • Rośliny jednoroczne i dwuletnie do ogrodu wiejskiego: astry, bratki,cynie, godecje, groszek pachnący, klarkie, kosmosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, szarłaty, słoneczniki, suchołuski.
  • Krzewy do ogrodu wiejskiego: forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki (zwane bzami) oraz róże (zwłaszcza stare odmiany oraz nowe z grupy tak zwanych róż angielskich).

Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwiaty do wiejskiego ogrodu

Warzywnik w wiejski ogrodzie

W ogrodzie wiejskim powinny się znaleźć przede wszystkim warzywa, które są wykorzystywane świeże: sałata (ma odmiany różniące się fakturą i barwą liści), roszpunka czy szczypiorek. Warto posadzić kilka krzaczków pomidorów, ponieważ najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe, a o takie zwykle trudno jest w sklepach.

Część miejsca można przeznaczyć pod warzywa, które są mniej popularne: kardy, karczochy (tworzą efektowne kwiaty), melony, skorzonerę, szparagi. Inne najlepiej potraktować jako tworzywo plastyczne. W projektowaniu rabaty przydatne będą pióropusze liści marchwi, jarmużu i pietruszki, kule kapusty (karbowane u kapusty włoskiej, a w odcieniach zieleni, żółci, różu i fioletu u odmian ozdobnych) oraz czerwone buraczki (szczególnie odmiany liściowe).

Warto posadzić dynie, kabaczki, patisony i bakłażany, które mają okazałe liście, ładne kwiaty i owoce. Dekoracyjne są także zielone, żółte i fioletowe strąki fasoli.

Przeczytaj też: Warzywnik dla każdego. Jak założyć ekologiczny warzywnik

Galeria zdjęć: Jak urządzić ogród w stylu wiejskim? Pomysły na aranżację ogrodu

Zioła w ogrodzie wiejskim

Zioła napełniają ogród miłym aromatem, bo wiele z nich przyjemnie i intensywnie pachnie, na przykład lawenda albo macierzanka, dlatego warto je sadzić przydróżkach i w pobliżu domu. Można z nich założyć oddzielny mini ogród ziołowy albo umieścić między warzywami i kwitnącymi roślinami ozdobnymi. Wiele ziół nie ustępuje im urodą. Niezwykłe rabaty można stworzyć z bujnych kęp lubczyku, arcydzięgla i pierzastego kopru, pięknie kwitnących lawend, czarnuszek, szałwii, lebiodek i ogóreczników, a także czerwonolistnych bazylii, złotawych melis.

Warto poznać: Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich właściwości lecznicze

Ogród wiejski - rośliny owocowe

Nawet jeśli w ogrodzie wiejskim nie ma miejsca na sad, warto posadzić choćby jedno owocowe drzewo, by stworzyć atmosferę swojskiego ogrodu. Można się pokusić o posadzenie starej odmiany jabłoni, np. Grafsztynek, Koksa pomarańczowa, Kosztela, Kronselska, Landsberska, Oliwka, Malinówka, Reneta. Takie drzewa zwykle są wysokie i owocują co drugi rok, ale są odporne na mróz i choroby, więc nie wymagają oprysków. Poza tym pięknie kwitną, dają delikatny cień i rodzą owoce o niezapomnianym smaku.

Przeczytaj też:

Zaciszne i nagrzane słońcem miejsca (na przykład przy południowych ścianach budynków) są dobre dla brzoskwiń, moreli, nektaryn i winorośli. Rozpięte na drutach maliny i jeżyny mogą zastępować żywopłoty, a poziomki – rośliny zadarniające.

Wiejski ogród
Autor: Magdalena Michalak Jednym z elementów wiejskiego ogrodu jest warzywnik
Nowy odcinek #MuratorOgroduje: czosnki ozdobne – uprawa i odmiany
Pozostałe podkategorie