Floksy - bujnie kwitnące rośliny. Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

Do jednych z najchętniej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących należą floksy, czyli płomyki. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie.

Urządzając ogród, coraz chętniej uzupełniamy nasadzenia z iglaków, atrakcyjnymi gatunkami kolorowych kwiatów. Wśród licznych roślin, które do tego celu nadają się znakomicie, ważne miejsce zajmują floksy, inaczej zwane płomykami, liczące sobie ponad 60 gatunków. Decydując się na uprawę floksów musimy pamiętać, że to wyjątkowo zróżnicowana grupa roślin, dlatego nie wszystkie gatunki równie dobrze sprawdzą się w naszym ogrodzie.

Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

Jednym z najczęściej uprawianych i najbardziej lubianych floksów jest piękny i wysoki floks wiechowaty (łac. Phlox paniculata), tworzący wzniesione, sztywne, gęsto ulistnione pędy, dorastające do 60–120 cm wysokości. Jego liczne, barwne kwiaty rozwijają się latem (od lipca do września), tworząc na szczytach łodyg wiechowate kwiatostany. Floksy najlepiej czują się na stanowisku słonecznym oraz na żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie. Późną jesienią rośliny zasuszają część nadziemną, odradzając się wiosną z ukrytej w ziemi bryły korzeniowej.

Kolejnym popularnym floksem spotykanym w ogrodach jest floks szydlasty (łac. Phlox subulata). Roślina znacząco różni się wyglądem od swoich wysokich kuzynów, gdyż dorasta zaledwie do 10–15 cm wysokości i tworzy cienkie, liczne, mocno rozgałęzione pędy, pokryte wąskimi, częściowo zimozielonymi liśćmi. Delikatne pędy pokładają się na ziemi i z czasem rozrastają w piękne, rozesłane kobierce. Floksy szydlaste zakwitają wiosną (w kwietniu i maju), tworząc bardzo liczne kwiaty, zebrane na szczytach łodyżek w niewielkie baldachogrona. Rośliny preferują stanowiska słoneczne oraz żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby. Znakomicie wyglądają posadzone w ogródkach skalnych i na murkach.

>>Przeczytaj też: Pomysł na ogród wiejski. Wiejska rabata przed domem

Bardzo oryginalnym, chociaż stosunkowo mało znanym gatunkiem floksa jest natomiast floks Drummonda (łac. Phlox drummondii), który w przeciwieństwie do poprzednich dwóch gatunków jest rośliną jednoroczną. Gatunek dorasta do 40 cm wysokości i ma liczne, mocno rozgałęzione, wzniesione łodygi, tworzące ponad ziemią luźne kępy. Floks Drummonda zakwita późną wiosną i kwitnie aż do jesieni (kwitnie od czerwca do września), rozwijając na szczytach łodyg niewielkie kwiaty, zebrane w małe, wiechowate kwiatostany. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym oraz na żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie.

Wśród mniej popularnych gatunków floksów, na uwagę zasługuje również floks kanadyjski (łac. Phlox divaricata), będący niewysokią (około 40 cm wysokości), mało wymagającą, kwitnącą wiosną byliną o ciekawych, niebieskich kwiatach oraz zimozielony floks Douglasa (łac. Phlox douglasii), którego gęsto ulistnione pędy tworzą ponad ziemią niewysokie, poduszkowate kępy o wysokości około 15 cm, ozdobione wiosną (w maju) licznymi kwiatami.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE