Floks wiechowaty - płomyk wiechowaty - zachwyca kwiatami i zapachem! To ozdoba letnich rabat nie tylko w wiejskich ogrodach

2024-07-03 10:28

Floks wiechowaty, znany także jako płomyk wiechowaty (Phlox paniculata), to obok piwonii, dalii czy malw, podstawowa roślina wiejskich ogródków. Z powodzeniem można go sadzić także w ogrodach urządzonych w innych stylach. Poznaj bliżej floksy wiechowate i dowiedz się jak je uprawiać i rozmnażać.

Spis treści

  1. Czy floks wiechowaty to roślina wieloletnia?
  2. Kiedy kwitnie floks wiechowaty?
  3. Jakie odmiany floksa wiechowatego wybierać do ogrodu?
  4. Jakie warunki zapewnić floksowi wiechowatemu?
  5. Uprawa floksa wiechowatego
  6. Jak rozmnażać floksy wiechowate?

Do gatunków floksów chętnie uprawianych w ogrodach należy floks wiechowaty (łac. Phlox paniculata). O jego popularności decyduje z pewnością łatwość uprawy i rozmnażania, ale także bogata kolorystyka i imponujące kwiatostany. Na żyznej glebie byliny te szybko rozrastają się w duże kępy, tworząc intensywne plamy kolorystyczne.

Czy floks wiechowaty to roślina wieloletnia?

Floks wiechowaty jest rośliną wieloletnią, pochodzącą z regionów Ameryki Północnej.

Kiedy kwitnie floks wiechowaty?

Floksy wiechowate kwitną zwykle w lipcu i sierpniu, ale możemy przedłużyć okres kwitnienia, jeśli zetniemy pod koniec czerwca wierzchołki roślin, wtedy wytworzą one nowe pąki, które rozwiną się jesienią. Usuwanie przekwitniętych kwiatostanów również przedłuża okres kwitnienia.

Floks wiechowaty
Autor: GettyImages Floks wiechowaty to chętnie sadzona w ogrodach bylina

Jakie odmiany floksa wiechowatego wybierać do ogrodu?

Floksy dobrze komponują się na rabatach naturalistycznych, gdzie mogą się swobodnie rozrastać. Znanych jest blisko 200 odmian floksa wiechowatego, które różnią się m.in. siłą wzrostu i terminem kwitnienia.

  • Wśród dostępnych odmian floksa wiechowatego znajdziemy zarówno rośliny niskie, niespełna 40-centymetrowe miniaturki, jak i dorastające do 120 cm dorodne okazy.
  • Pod względem koloru możemy wybierać od czerwieni przez odcienie różu i fioletu, aż po czystą biel. Wyhodowano nawet odmiany dwukolorowe. Najciekawsze mają kontrastową plamkę w centralnej części kwiatu (tzw. płomyki z oczkiem) lub wykształcają kwiaty o dwukolorowych, równo podzielonych barwą płatkach (na przykład odmiana ‘Peppermint Twist’).

Jakie warunki zapewnić floksowi wiechowatemu?

Floks wiechowaty jest rośliną dość wymagającą. Najlepiej sadzić go na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Miejsce uprawy floksa wiechowatego powinno być osłonięte od wiatrów. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, przewiewnej, umiarkowanie wilgotnej i głęboko uprawionej – wtedy najszybciej się rozrasta i wykazuje największą odporność na choroby i niskie temperatury. Należy unikać uprawy rośliny w podłożu gliniastym i podmokłym.

Uprawa floksa wiechowatego

Floks wiechowaty najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią. Ziemię wokół posadzonych roślin warto wyściółkować, np. korą ogrodową, szyszkami lub kompostem - dzięki temu podłoże będzie mniej wysychało. Floksy wymagają podlewania podczas suszy. Ponieważ rosną szybko i bujnie, potrzebują w sezonie częstego zasilania nawozami organicznymi (pamiętajmy, ze floksy wiechowate nie tolerują nawozów mineralnych!). Floksy należy przesadzać w nowe miejsce co 4-5 lat. Najlepiej robić to wiosną (od marca do maja), a przy okazji tego zabiegu rośliny można odmłodzić oraz rozmnożyć.

Jak rozmnażać floksy wiechowate?

W warunkach ogrodowych rozmnażamy je przez podział rozrośniętych roślin, zarówno wiosną, jak i jesienią.

Zobacz floksy wiechowate w galerii zdjęć

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
#MuratorOgroduje: TOP 5 roślin fioletowych do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają