Mała architektura w ogrodzie. Jakie obiekty należą do małej architektury ogrodowej

2019-08-26 14:29

Przyjęło się, że prawie wszystkie konstrukcje i obiekty w ogrodzie potocznie zaliczane są do małej architektury w ogrodzie. W praktyce lista jest jednak zawężona i nie uwzględnia budynków oraz budowli – ujęto to w prawie budowlanym. Podpowiadamy jakie obiekty należą do małej architektury ogrodowej.

Zgodnie z literą prawa większe ogrodowe obiekty to budynki i budowle, te najmniejsze to właśnie mała architektura ogrodowa. Z przyzwyczajenia niewłaściwie zalicza się do niej altany, pawilony, a także murki oporowe. To stwarza ryzyko pojawienia się problemów prawnych. Tymczasem do małej architektury należą:

  • obiektu kultu religijnego (np. kapliczki),
  • posągi i wodotryski,
  • inne obiekty architektury ogrodowej (np. kratownice),
  • obiekty użytkowe służące utrzymaniu porządku i codziennej rekreacji.

Ta ostatnia grupa jest szeroka i obejmuje m.in. elementy placu zabaw, śmietniki (niemurowane), grill murowany a nawet budy dla psa.

Definicje prawne nie określają wszystkich obiektów przynależących do grupy małej architektury w ogrodzie. W praktyce można to uprościć – wszystkie niewielkie konstrukcje czy ozdoby i elementy, które teoretycznie mogą być łatwo przeniesione zalicza się do małej architektury.

Ze względu na niedużą zajmowaną powierzchnię nie wymagają pozwolenia na budowę. Nie ma także konieczności zgłaszania. W razie wątpliwości lepiej zapytać o to w urzędzie niż zabierać się do budowy bez przygotowania. Zgłoszenia obiektów małej architektury dotyczą jedynie budowy w miejscach publicznych.

Mała architektura w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski

Mała architektura ogrodowa - obiekty zdobiące ogród

W ogrodzie warto wprowadzić wiele elementów, które go zdobią i nadają mu styl.

  • Trejaż – to drobna konstrukcja składająca się z dwóch ażurowych ścian (najczęściej z drewna lub metalu), połączonych u góry poziomą belką. Jest chętnie obsadzana roślinami.
  • Kratownica – często wchodzi w skład trejażu, ponadto służy do rozdzielania poszczególnych partii ogrodu i zasłaniania mniej atrakcyjnych miejsc. Tak jak trejaż jest podporą dla pnączy.
  • Bramka różana – przypomina trejaże, ale jest zwieńczona półokręgiem. W szczególności wykorzystuje się ją w ogrodach romantycznych. Tradycyjnie jest obsadzana różami z grupy ramblersów, które charakteryzuje duża wytrzymałość na niekorzystne warunki, bujny wzrost i luźny pokrój.

Pergola, trejaż, krata. Konstrukcje do podtrzymania pnączy >>>

  • Wodotryski – mogą być samodzielnymi obiektami lub wchodzą w skład oczka wodnego. Nadają ogrodowi życia, dostarczają wody ogrodowym gościom i mieszkańcom, a ich szum ma działanie kojące.
Pergola, trejaż, krata
Autor: Andrzej Szandomirski

Mała architektura ogrodowa - obiekty użytkowe

  • Ławki – mogą być zbudowane z różnych materiałów: drewna, metalu, a nawet betonu. Materiał wykonania i design dopasowuje się do stylu urządzania ogrodu. Umieszcza się je w zacisznych miejscach lub partiach ogrodu z ciekawym widokiem. Często miejsca do siedzenia lokalizuje się przy ścianach budynku.

Ławeczka w ogrodzie. Ogrodowe ławki - ZDJECIA>>>

  • Huśtawka – ustawia się ją w strefie rekreacyjnej ogrodu (dla wszystkich) lub w przydomowym placu zabaw (dla dzieci). W zależności od kategorii wiekowej użytkowników może znacznie różnić się wyglądem. Te dla najmłodszych to bocianie gniazda, później maluchom buduje się huśtawki z zabezpieczonym siedliskiem. Huśtawki dla dorosłych mają często postać ruchomych ławek lub wiszących foteli.

Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu? >>>

  • Piaskownica, domek ze zjeżdżalnią, itp. - to podstawowe i lubiane przez dzieci elementy placów zabaw. Plac zabaw powinno się usytuować w miejscu oddalonym od głównej furtki lub bramy wjazdowej, najlepiej jeśli jest widoczne z okna często użytkowanego pomieszczenia.

  • Ogrodowy hamak – może znajdować się na stelażu w ogrodzie, na tarasie lub jest przymocowany między drzewami.

Hamak ogrodowy - hamak do ogrodu, na balkon i taras. Jak wybrać hamak? >>>

  • Meble ogrodowe – najczęściej ustawia się je na tarasie, w patio lub w altanie. Optymalne jest miejsce zlokalizowane blisko drzwi wejściowych.

  • Posągi i inne ozdoby – powinno się je dopasować do stylu ogrodu i nie przesadzać z ich liczbą. W ogrodzie orientalnym często są to kamienne latarenki i figury Buddy. W ogrodach angielskich stosuje się m.in. ozdoby przedstawiające zwierzęta lub zegary słoneczne. W ogrodach rustykalnych tradycyjnie wykorzystuje się sprzęty i urządzenia gospodarstwa (beczki, koła, wozy drabiniaste, kanki na mleko, stare rowery). W ogrodach nowoczesnych stawia się na stonowane ozdoby o nowoczesnym, surowym designie (np. awangardowe figury, pojemniki z betonu, podświetlane donice, lustra).

  • Kompostownik, zbiornik na deszczówkę – to elementy, które ze względu na wątpliwą dekoracyjność raczej umieszcza się w mało wyeksponowanych zakątkach. Warto wprowadzić je do ogrodu z powodów ekologicznych i ekonomicznych.

Jak samodzielnie zbudować prosty kompostownik. Instrukcja krok po kroku >>>

  • Strumyk ogrodowy – podobnie jak elementy powyżej nie wymaga pozwolenia. Szczególną popularnością cieszą się suche, kamienne strumyki atrakcyjnie udekorowane zielenią. Powinny łączyć poszczególne elementy, np. ogród skalny z oczkiem wodnym.

Zobacz wideo: Altana i pergola ogrodowa

Altana, pergola i inne drewniane elementy wyposażenia ogrodowego
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie