Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać

2019-12-03 17:06 Tekst Agata Kosiarska
Dekoracyjny zbiornik na deszczówkę
Autor: materiały prasowe GRAF POLSKA W ofercie dekoracyjnych zbiorników na deszczówkę znajdziemy modele utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Ten zbiornik pełni jednocześnie funkcję kwietnika

Zbiorniki na deszczówkę: jaki wybrać? Zbieranie wody deszczowej, by wykorzystywać ją do podlewania ogrodu lub mycia nawierzchni wokół domu, nie jest nowym pomysłem. Tak robiło się kiedyś, i tak zapewne będzie się robiło w przyszłości, bo to doskonały sposób na oszczędzanie wody i zachowanie proekologiczne. Dawniej po prostu stawiało się beczkę pod rynną, dzisiaj możliwości jest zdecydowanie więcej.

Zbiorniki na deszczówkę możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią zbiorniki naziemne, zwykle ustawiane przy domu w pobliżu rury spustowej zbierającej wodę z dachu.

Drugi rodzaj to zbiorniki podziemne, które zakopuje się na terenie działki, a zgromadzoną w nich wodę wykorzystuje do podlewania ogrodu, w tym również zasilania systemu nawadniającego, wewnętrznej instalacji do wykorzystania deszczówki, mycia nawierzchni i innych prac wokół domu.

Wobec zbiorników z każdej grupy mamy trochę inne oczekiwania, a w związku z tym charakteryzują się one innymi cechami. W ofercie producentów można też znaleźć zbiorniki o wszechstronnym zastosowaniu, które można ustawić przy ścianie domu, zakopać na terenie działki lub umieścić w garażu lub piwnicy – miejsce montażu takiego zbiornika będziemy mogli zmieniać w zależności od potrzeb.

zbiornik na dezczówkę
Autor: materiały prasowe GRAF POLSKA Zbiornik naziemny na deszczówkę może wyglądać jak skrzynia wykonana z desek

Zbiorniki na deszczówkę przy domu

Naziemny zbiornik na deszczówkę powinien być wykonany z materiału, który jest odporny na warunki atmosferyczne i nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, a także nie przepuszcza promieni słonecznych. Dzięki temu w zgromadzonej wodzie zostanie ograniczony rozwój glonów i mikroorganizmów. Stosuje się więc przede wszystkim wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Są lekkie, a więc łatwo je przetransportować i ustawić w wybranym przez nas miejscu. W zależności od tego, jakim miejscem dysponujemy, a także, jak dużo deszczówki chcemy zbierać, możemy wybrać odpowiedni kształt i wielkość zbiornika. Zbiorniki naziemne mogą mieć kształt walca lub prostopadłościanu, pojemności zwykle od blisko 100 do 350 litrów.

Najtańsze zbiorniki na deszczówkę to beczki z tworzywa - spełnią swoją funkcję, ale co do ich estetyki można mieć zastrzeżenia. Zbiorniki naziemne ustawia się przy domu, często na widoku, nie mogą więc szpecić elewacji.

W związku z tym, że coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na cechy użytkowe kupowanych produktów, ale też na ich estetykę, powiększa się oferta zbiorników dekoracyjnych na deszczówkę.

Wykonuje się je zwykle z tworzywa (polietylenu wysokiej jakości), ale mają imitować naturalne, szlachetne materiały, przede wszystkim naturalne kamienie, takie jak granit, piaskowiec, a także elementy drewniane, np. mają postać gontów, deszczułek, desek, albo pnia starego drzewa. Są też modele zbiorników na deszczówkę w intensywnych kolorach i utrzymane w nowoczesnej stylistyce.

Często dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę przybierają formę kwietników (zbiornik zintegrowany z donicą), murowanych studni lub innych elementów małej architektury, a nawet naturalnych głazów. Mogą mieć przygotowane miejsca na ustawienie doniczek z kwiatami lup posadzenie roślinności, co pozwala je ładnie wkomponować w aranżację ogrodu.

Dekoracyjny zbiornik na deszczówkę zwykle jest dostępny w kilku kolorach i rodzajach wykończenia, także łatwo znaleźć taki, który najbardziej pasuje do stylistyki naszego domu i jego otoczenia.

Zbiorniki naziemne na deszczówkę można wyposażyć w kran ogrodowy, dzięki któremu wygodnie będzie pobierać z nich wodę. Mogą też mieć dodatkowy odpływ, który umożliwi opróżnianie zbiornika, np. na zimę, w celu wyczyszczenia jego wnętrza lub przestawienia w inne miejsce, a także dzięki niemu można połączyć go z drugim zbiornikiem, by otrzymać większą pojemność.

Zbiornik naziemny można ustawić pod rurą spustową, tak by deszczówka w całości i bezpośrednio spływała do niego. Można to też zrobić poprzez wykonanie odgałęzienia od rynny, a wtedy tylko część deszczówki trafia do zbiornika, a reszta jest zagospodarowywana w inny sposób, np. rozsączana po działce. Najlepiej wybrać miejsce zacienione.

Naziemny zbiornik na deszczówkę
Autor: Andrzej Szandomirski Naziemny zbiornik na deszczówkę wystarczy ustawić przy domu i podłączyć do rynny

Zbiorniki na deszczówkę pod ziemią

Zbiorniki podziemne choć ich zadaniem jest również zbieranie deszczówki, to jednak różnią się od tych, które ustawia się na powierzchni. Przede wszystkim zakopane pod ziemią muszą mieć odpowiednią wytrzymałość, aby nawet wtedy, gdy nie są napełnione wodą, nie zostały uszkodzone przez napierający na nie grunt. Niektóre z nich są odporne na niekorzystne warunki gruntowo-wodne, np. wysoki poziom wód gruntowych. Takie informacje można uzyskać u producenta konkretnego modelu zbiornika na deszczówkę.

Poza tym zbiorniki na deszczówkę podziemne zwykle są zdecydowanie większe, mają od kilkuset litrów do nawet kilku metrów sześciennych pojemności. Pozwalają więc gromadzić, a potem wykorzystywać duże ilości wody deszczowej. Z powodzeniem mogą służyć do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej instalacji do wykorzystania deszczówki.

Jednocześnie w zbiorniku pod ziemią są doskonałe warunki do gromadzenia wody – nie nagrzewa się i nie ma dostępu światła, co ogranicza rozwój glonów i mikroorganizmów.

Do wyboru są zbiorniki na deszczówkę podziemne w kształcie prostopadłościanu, poziomego walca, spłaszczonej kuli, niektóre można łączyć w zestawy. Mają zwykle nadbudowy, które umożliwiają dostęp do wnętrza zbiornika. Nadbudowy mogą być teleskopowe, czyli mieć regulację wysokości.

Materiał do produkcji zbiorników na deszczówkę podziemnych to przede wszystkim wysokiej jakości, bardzo wytrzymałe tworzywa sztuczne (różne odmiany polietylenu). Ale nie tylko materiał decyduje o wytrzymałości zbiornika, ale też jego konstrukcja – odpowiedni kształt zbiornika, wzmocnienia i wyprofilowania mają nadać mu sztywność i odporność na zgniecenie i zniszczenie. O doskonalej jakości zbiorników podziemnych może świadczyć długoletnia gwarancja – może wynosić nawet 10 lat, a nawet 35 lat na szczelność zbiornika.

Zbiornik na deszczówkę podziemny
Autor: materiały prasowe REWATEC/MPI Zbiorniki na deszczówkę podziemne oferowane są w różnych wielkościach i kształtach

Rodzaj zbiornika dobiera się na podstawie tego, ile wody deszczowej zbierane jest systemem orynnowania oraz jakie są warunki gruntowo-wodne na działce. Pomocne przy określaniu wielkości mogą być kalkulatory dostępne na stronach firm oferujących zbiorniki.

Miejsce na zbiornik na deszczówkę podziemny powinno być zlokalizowane w taki sposób, aby możliwe było podłączenie zbiornika do systemu orynnowania domu i grawitacyjny odpływ wody deszczowej. Przy wyborze kształtu, powinno się uwzględnić możliwości, jakie daje teren naszej działki. Trzeba sprawdzić, czy nie będzie kolizji z rurociągami ułożonymi w gruncie. Nad zbiornikiem nie będzie można posadzić rośli z głębokim systemem korzeniowym, które potencjalnie mogłyby uszkodzić zbiornik na deszczówkę. Jeśli zbiornik miałby znaleźć się pod wjazdem do garażu, trzeba wykonać odpowiednie wzmocnienia, na przykład w postać betonowej płyty umieszczonej nad zbiornikiem (trzeba sprawdzić, czy taką ewentualność dopuszcza producent zbiornika).

zbiornik na dezczówkę
Autor: materiały prasowe PROPERPLAST W obudowie imitującej olbrzymi głaz ukryty jest zbiornik na wodę

Akcesoria do zbiornika na deszczówkę

W zbiorniku podziemnym montuje się filtr do wody, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Konieczna jest też pompa, która umożliwi pobieranie wody zgromadzonej w zbiorniku i zapewni odpowiednie ciśnienie. Może być zamontowana w zbiorniku albo w jego pobliżu, zależnie od konkretnych warunków.

Zbiornik na deszczówkę musi być wyposażony w przelew awaryjny. Dzięki niemu w przypadku bardzo intensywnych opadów woda deszczowa trafi do systemu rozsączającego lub kanalizacji deszczowej.

odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika na deszczówkę
Autor: materiały prasowe PIPELIFE Przykładowy schemat odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika podziemnego

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE