Montaż odpływu liniowego w łazience: poradnik

2021-12-07 14:04

Prawidłowy montaż odpływu liniowego w łazience to gwarancja komfortowej kąpieli oraz skuteczne zabezpieczenie łazienki przed zalaniem wodą spod natrysku.

odpływ prysznicowy
Autor: Marcin Czechowicz Odpływ liniowy często montuje się w pobliżu jednej ze ścian kabiny

Montaż odpływu liniowego w łazience jest łatwiejszy w domu nowo budowanym. Elementy odpływu z płaszczyzny prysznicowej (korpus z syfonem o wysokości co najmniej 70 mm i rura odpływowa o średnicy minimum 50 mm ułożona ze spadkiem 1,5% w kierunku pionu kanalizacyjnego - razem 12-15 cm) muszą się zmieścić poniżej planowanego poziomu posadzki w łazience. W nowo budowanym domu wystarczy odpowiednio zaprojektować przebieg instalacji kanalizacyjnej oraz grubość wylewki i innych warstw podłogi, a nawet jeżeli się tego nie zrobi, łatwo ten błąd naprawić przed zrobieniem w łazience wylewki. Podejście kanalizacyjne najwygodniej jest poprowadzić w podłodze na gruncie przed ułożeniem płyty podłogi. Wszystkie niezbędne elementy do montażu odpływu liniowego zmieszczą się w warstwach ocieplenia i betonu.

Montaż odpływu liniowego w mieszkaniu albo w domu remontowanym jest trudniejszy. W stropach między kondygnacjami nie ma zwykle dostatecznie dużo miejsca, więc trzeba wykuć bruzdę na syfon i podejście kanalizacyjne, aby poprowadzić przyłącze głębiej niż było to pierwotnie planowane, oraz ewentualnie dodatkowo zmniejszyć odległość prysznica od pionu kanalizacyjnego.

Odpływ liniowy w łazience
odpływ prysznicowy
Autor: Mariusz Bykowski Ze względów instalacyjnych albo estetycznych opływ liniowy umieścić w środku powierzchni prysznicowej

Staranny montaż odpływu liniowego

Nie wystarczy kupić dobry odpływ liniowy. Trzeba go jeszcze prawidłowo zamontować oraz odpowiednio ukształtować płaszczyznę podłogi, z której ma być odprowadzana woda. Zgodnie z normą odpływ z brodzika może się znajdować w odległości do 3 m od miejsca włączenia do pionu kanalizacyjnego. Przy takiej długości podejścia różnica wysokości między jego początkiem a końcem wynosi blisko 5 cm.

Podejście dłuższe niż 3 m należy dodatkowo wyposażyć w odpowietrzenie lub zawór napowietrzający albo zwiększyć jego średnicę z 50 do 75 mm, a na to potrzeba jeszcze więcej miejsca.

Po wykonaniu podłączenia na stropie układa się dwie warstwy twardego styropianu o łącznej grubości 5 cm albo jedną co najmniej 3-centymetrową, a na nich folię PCW. Wzdłuż ścian należy zrobić dylatacje ze styropianu o grubości 1 cm.

Wylewka z betonu klasy B25 o grubości mniej więcej 5 cm ułożona na folii powinna sięgać do poziomu kołnierza wpustu i mieć uformowane spadki w jego kierunku o nachyleniu 2-3%.

Górna krawędź prawidłowo zamontowanego odpływu liniowego powinna się znajdować mniej więcej 2 mm poniżej poziomu przyszłej posadzki.

Powierzchnie, które będą miały kontakt z wodą warto zabezpieczyć izolacją przeciwwilgociową z płynnych materiałów izolacyjnych oraz mat i taśm uszczelniających. Taśmy i maty przykleja się w narożnikach, miejscach połączenia ścian z podłogą i przejścia rur oraz wokół odpływu liniowego.

Tak przygotowane podłoże dwukrotne pokrywa się folią w płynie lub masą izolacyjną.

Podłogę trzeba wykończyć materiałem odpornym na wodę i nie śliskim, a spoiny między elementami okładziny wypełnić wodoodporną, na przykład epoksydową fugą. Nie należy tego jednak robić wcześniej niż po upływie 24 godzin, koniecznych do całkowitego wyschnięcia masy lub folii uszczelniającej.

Odpływ liniowy montaż
Autor: materiały prasowe TECE Regulowane nóżki ułatwiają ustalenia wysokości montażu odpływu oraz jego wypoziomowanie

Montaż odpływu liniowego: ważne elementy

Długość korytka odpływu liniowego dopasowuje się do wymiarów boku kabiny/płaszczyzny prysznicowej, wzdłuż którego ma być zamontowane. Odwodnienie liniowe wygląda korzystnie, jeśli jest od niego o co najmniej 10 cm krótsze. Dno korytka odpływu liniowego jest lekko nachylone w kierunku odpływu. Dzięki temu, gdy korytko jest zamontowane idealnie poziomo, woda swobodnie spływa do kanalizacji. Do wypoziomowania oraz ustalenia wysokości montażu odpowiedniej do poziomu posadzki w łazience służą regulowane nóżki.

Przeczytaj też: Odpływ do brodzika w posadzce: liniowy czy punktowy?

Dwa kołnierze, poziomy i pionowy, w korytkach odpływów liniowych instalowanych przy krawędzi ściany lub tylko poziomy – w mocowanych w pewnej odległości od niej – zapewniają szczelność połączenia. Syfon o wysokości od 65 do 160 mm i wydajności – zależnie od konstrukcji zamknięcia wodnego i średnicy odpływu liniowego – od mniej więcej 20 do blisko 72 l/min (wartości te są określone przez producentów i dotyczą czystych odpływów), z wyjmowanym osadnikiem, są ulokowane centralnie. W korytkach metalowych są stałe – prostopadłe do korytka lub skierowane pionowo w dół, w wykonanych z tworzywa – stałe lub obrotowe. Jeśli syfon jest obrotowy, podejście może być wykonane pod wybranym kątem. Tak samo jak wpusty korytka są od góry osłonięte rusztem ze stali nierdzewnej, polerowanej lub satynowanej z otworami albo pokrywą do wypełnienia, ze szczeliną wokół.

Odpływ liniowy montaż
Autor: TECE Górna krawędź odpływu - w prawidłowo osadzonym odpływie liniowym powinna się znajdować mniej więcej 2 mm poniżej poziomu przyszłej posadzki

Montaż odpływu liniowego: krok po kroku

  1. Aby zmieścić wpust z rurą odpływową, w wyznaczonym miejscu, w którym ma być zamontowany odpływ liniowy, wykuwamy bruzdę w warstwach podłogi i formujemy odpowiednie spadki.
  2. Następnie montujemy wpust z syfonem. Osadzamy go na głębokości uwzględniającej zachowanie co najmniej 1,5-procentowego spadku w kierunku odpływu liniowego.
  3. Całość wypełniamy zaprawą. Najlepiej użyć gotowej zaprawy posadzkowej szybkoschnącej i szybkowiążącej. Dzięki niej dalsze prace będzie można prowadzić już po trzech dniach.
  4. Po wyschnięciu zaprawy uszczelniamy podłogę oraz ściany brodzika (najlepiej do samego sufitu). Zaczynamy od wklejenia taśm i kołnierzy w miejscach wrażliwych na przeciekanie wody, czyli przy odpływie liniowym, w narożnikach, a także wokół baterii.
  5. Następnie pokrywamy powierzchnię pierwszą warstwą hydroizolacji. Do jej nakładania należy użyć pędzla. Za jego pomocą dokładnie wetrzemy hydroizolację we wszystkie wgłębienia.
  6. Gdy pierwsza warstwa wyschnie (czas schnięcia jest podany przez producenta hydroizolacji, najczęściej wynosi kilka godzin), nanosimy drugą warstwę izolacji. Możemy to już zrobić wałkiem prostopadle do pierwszej warstwy.
  7. Do tak zabezpieczonej powierzchni można przyklejać płytki. Powinny wystawać 1- 2 mm ponad poziom górnej krawędzi odpływy liniowego. Do fugowania okładziny dobrze nadaje się fuga epoksydowa, a także cementowa z molekułami srebra.

Kolejność opisanych prac zobacz w poniższej galerii zdjęć.