Zbiornik podziemny na deszczówkę: wybór i montaż zbiornika podziemnego

2021-02-03 13:05

Jak wybrać i zamontować zbiornik podziemny na deszczówkę? Pod ziemią panują znakomite warunki do przechowywania wody – nie dociera tam słońce, więc jest ciemno i chłodno, a dzięki temu w wodzie nie rozwijają się glony i mikroorganizmy. Zbiornik do gromadzenia wody pod ziemią musi mieć odpowiednią wytrzymałość, aby wtedy, gdy nie jest napełniony wodą, nie został uszkodzony przez napierający na niego grunt.

zbiornik desZczówka
Autor: Andrzej Szandomirski Mała retencja to wszystkie sposoby na zatrzymanie wody w danym miejscu i spowolnienie jej spływu do wód gruntowych. Oczko wodne to zaledwie jeden z jej elementów

Nie każdy zbiornik podziemny na deszczówkę jest odporny na niekorzystne warunki gruntowo-wodne, na przykład wysoki poziom wód gruntowych. Informację o tym trzeba uzyskać u producenta konkretnego modelu. O wytrzymałości zbiornika podziemnego decyduje jego konstrukcja – odpowiedni kształt, wzmocnienia i wyprofilowania mają nadać mu sztywność i odporność na zgniecenie i zniszczenie. O doskonałej jakości zbiorników podziemnych może świadczyć długoletnia gwarancja – może wynosić 10, a nawet 25 lat.

Sposób na odprowadzenie wody deszczowej. Pompa do wody brudnej
Materiał sponsorowany

Zbiorniki podziemne na deszczówkę zwykle są zdecydowanie większe od naziemnych – mieszczą od kilkuset litrów do nawet kilku metrów sześciennych wody, więc z powodzeniem mogą służyć do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej instalacji do wykorzystania deszczówki (np. do spłukiwania misek ustępowych). Zbiorniki podziemne mają kształt prostopadłościanu, poziomego walca, spłaszczonej kuli. Niektóre można łączyć w zestawy. Zwykle zbiornik podziemny na deszczówkę są wyposażony w nadbudowę, która zapewnia dostęp do jego wnętrza. Jeśli jest teleskopowa, możliwa jest regulacja jej wysokości.

Zobacz galerię zdjęć: Montaż zbiorników podziemnych na deszczówkę

Miejsce na zbiornik podziemny na deszczówkę

Miejsce na zbiornik podziemny na deszczówkę powinno być wybrane tak, żeby możliwe było podłączenie go do systemu orynnowania domu z grawitacyjnym odpływem wody deszczowej. Przy wyborze kształtu powinno się uwzględnić możliwości, jakie daje teren działki. Trzeba sprawdzić, czy nie będzie kolizji z rurociągami ułożonymi w gruncie. Nad zbiornikiem podziemny nie będzie można posadzić roślin z głębokim systemem korzeniowym, które mogłyby uszkodzić ścianki zbiornika na deszczówkę. Jeśli miałby się znaleźć pod wjazdem do garażu, trzeba wykonać odpowiednie wzmocnienia, np. w postaci betonowej płyty umieszczonej nad zbiornikiem (trzeba sprawdzić, czy taką ewentualność dopuszcza jego producent).

Wielkość zbiornika podziemnego na deszczówkę

Wielkość zbiornika podziemny na deszczówkę dobiera się na podstawie tego, ile wody deszczowej zbiera system orynnowania (zależy to m.in. od powierzchni spływu, rodzaju pokrycia wokół domu dachowego), jaka jest średnioroczna wielkość opadów w danej lokalizacji, jakie jest zapotrzebowanie na wodę deszczową. Pomocne przy określaniu pojemności zbiorników podziemnych na deszczówkę są kalkulatory dostępne na stronach firm je oferujących. Zwykle producenci oferują konkretny model zbiornika podziemnego w kilku wielkościach, np. 3, 4, 5 m3, a większe na zamówienie.

Zbiornik podziemny na deszczówkę: akcesoria

W zbiorniku podziemnym na dezczówkę montuje się filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia mogące spływać wraz z wodą deszczową, a które nie zostały wychwycone przez filtr zamontowany na rynnie, przede wszystkim liście, piasek. Filtr może mieć postać łatwo demontowalnego kosza z uchwytem, który pozwala wygodnie wyjmować go ze zbiornika i usuwać zanieczyszczenia. Dodatkowym sposobem na ograniczenie napływu zanieczyszczeń jest montaż filtrów na rurach spustowych systemu orynnowania. Oprócz wkładu filtracyjnego zbiorniki podziemne na deszczówkę mogą mieć zawór umożliwiający zamknięcie dopływu wody deszczowej do zbiornika, np. po jego napełnieniu lub w okresie zimowym. Czasami na przewodzie, którym dopływa woda deszczowa i który sięga dolnych części zbiornika, montuje się uspokajacz dopływu. To wykonana z tworzywa kształtka ustawiona na dnie, która zmienia kierunek wody tak, aby wypływając, nie mąciła osadów zgromadzonych w dolnej części zbiornika.

Przeczytaj też:

Zbiornik retencyjny na deszczówkę: jak działa. Mała retencja >>

Z kolei wąż ssawny, którym pobiera się wodę, może być połączony z pływakiem, który unosi się na powierzchni wody w zbiorniku. Dzięki temu jego koniec znajduje się około 10-15 cm pod powierzchnią i nie zasysa mogących się unosić na powierzchni zanieczyszczeń.

Przeczytaj też:

Złap deszczówkę! Programy dofinansowania instalacji do zbierania wody opadowej >>>

Aby możliwe było pobieranie wody ze zbiornika, potrzebna jest pompa. To dzięki niej wytwarza się odpowiednie ciśnienie umożliwiające na przykład podlewanie ogrodu czy zasilanie oczka wodnego. Może być zamontowana w zbiorniku (pompa zatapialna do wody deszczowej) albo w jego pobliżu (pompa samozasysająca), zależnie od konkretnych warunków.

Przeczytaj też:

Pompy do wody: rodzaje, zastosowanie, montaż >>>

Zbiornik podziemny na deszczówkę musi być wyposażony w przelew awaryjny. Dzięki niemu w przypadku bardzo intensywnych opadów woda znajduje ujście, trafia do systemu rozsączającego lub kanalizacji deszczowej albo po prostu na teren działki. Na odpływie ze zbiornika powinien się znaleźć zawór zwrotny, który uniemożliwi cofnięcie się wody deszczowej do zbiornika.

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?