Jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie? Wybieramy te liściaste i te iglaste

2023-02-23 8:24
Drzewa, krzewy i byliny na zimowym balkonie
Autor: GettyImages Drzewa iglaste mogą być znakomitym tłem dla ogrodowych rabat

Drzewa i krzewy tworzą kanwę ogrodu. Podpowiadamy, jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu , by tworzyły ładną kompozycję i stanowiły tło dla bylin i roślin sezonowych. Drzewa i krzewy liściaste i iglaste do ogrodu.

Ze względu na wielkość i długowieczność drzewa i krzewy są stałym elementem ogrodu na równi z małą architekturą. Często wręcz decydują o jego charakterze. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie wybrać drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu. Także wybór miejsca, w którym drzewa i krzewy ozdobne zostaną posadzone, powinien być starannie przemyślany. Dużej dyscypliny wymaga urządzanie małych ogrodów. Przed kupnem roślin koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ostateczne rozmiary i wyobrazić sobie, jak po latach wypełnią przestrzeń działki.

Spis treści

  1. Iglaste drzewa i krzewy tworzą zimozielone tło
  2. Liściaste drzewa i krzewy są zmienne jak cztery pory roku
  3. Drzewa i krzewy do ogrodu wiosną
  4. Drzewa i krzewy do ogrodu latem
  5. Drzewa i krzewy do ogrodu jesienią
  6. Drzewa i krzewy do ogrodu zimą

Iglaste drzewa i krzewy tworzą zimozielone tło

Lepiej wystrzegać się sadzenia wyłącznie roślin zimozielonych, zwłaszcza samych iglaków. Zaletą drzew i krzewów iglastych jest to, że są łatwe w uprawie, jednak wypełniona tylko nimi działka wygląda monotonnie. Natomiast krzewy iglaste doskonale sprawdzają się jako rośliny żywopłotowe (przede wszystkim żywotniki zwane potocznie tujami oraz cyprysiki i kolumnowe jałowce), a także jako tło dla innych roślin.

Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie są niezastąpione zimą. Latem nie wyróżniają się i nie skupiają uwagi, dopiero późną jesienią, gdy opadną liście z innych roślin i ogród zamiera – wysuwają się na pierwszy plan. Podobnie jest z zimozielonymi roślinami liściastymi: bukszpanem wiecznie zielonym, kaliną sztywnolistną, mahonią pospolitą, trzmieliną Fortune’a, zimozielonymi irgami i ognikiem szkarłatnym, którego dodatkową ozdobą są piękne koralowe owoce.

Liściaste drzewa i krzewy są zmienne jak cztery pory roku

Bardzo przydatne w komponowaniu ogrodu są krzewy ozdobne i niewysokie drzewa liściaste. Ich największym atutem jest zmienność w ciągu roku - o każdej porze roku wyglądają inaczej.

Drzewa i krzewy do ogrodu wiosną

O wyborze drzew i krzewów do ogrodu często decyduje uroda kwiatów. Prawie wszystkie krzewy ozdobne kwitną wiosną i wczesnym latem. Tworzą udany związek z roślinami cebulowymi, fiołkami, przylaszczkami, zawilcami gajowymi oraz delikatnymi, świeżymi liśćmi bylin.

Krzewy i drzewa w ogrodzie
Autor: GettyImages Wybór miejsca, w którym posadzimy drzewa i krzewy, powinien być starannie przemyślany

Drzewa i krzewy do ogrodu latem

Tylko nieliczne krzewy (jak na przykład budleja Davida, hortensje i ketmia syryjska) zaczynają kwitnąć w drugiej połowie lata, są więc niezwykle cenne dla kompozycji ogrodu. Większość przekwitłych krzewów traci wyjątkowy urok, stając się tłem dla bardziej atrakcyjnych roślin – przede wszystkim bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich. Dlatego ważnym kryterium przy wyborze krzewów i drzew do ogrodu powinien być także pokrój roślin oraz ładne ulistnienie. Odmiany krzewów o żółtych, pomarańczowych i bordowych liściach należy stosować z umiarem. Są one z reguły tak silnym akcentem kolorystycznym, że ich nadmiar wprowadza wrażenie chaosu i pstrokacizny w aranżacji ogrodu.

Drzewa i krzewy do ogrodu jesienią

Warto posadzić w ogrodzie choć kilka krzewów i drzew, które u schyłku lata przybierają złocistorude barwy, na przykład: azalie, berberysy, brzozy, grujecznik japoński, irgi, kaliny, klony, miłorząb chiński, sumak octowiec. Razem z jesiennymi astrami (marcinkami), nawłociami, rudbekiami błyskotliwymi, zimowitami, zawilcami japońskimi i złocieniami (chryzantemami) tworzą nasycone kolorem kompozycje w ogrodzie. Późną jesienią, gdy opadną liście, na pędach wielu krzewów pozostają dekoracyjne barwne owoce. Są ozdobą: berberysów, wielu gatunków irg, jabłoni, ognika szkarłatnego, ostrokrzewów, pigwowca pośredniego, poładni japońskiej, rokitnika wąskolistnego i trzmielin.

Drzewa i krzewy do ogrodu zimą

Uroda zimowego ogrodu jest mniej oczywista niż w pozostałych porach roku. Brak barwnych roślin powoduje, że na pierwszy plan wysuwają się rośliny o oryginalnym pokroju, na przykład poskręcanych pędach (między innymi leszczyna pospolita 'Contorta', modrzew japoński 'Diana', robinia akacjowa 'Tortuosa', wierzba babilońska 'Tortuosa').

Zimą najlepiej widać biało-żółtą barwę kory brzóz, intensywnie czerwoną derenia białego 'Sibirica' oraz jaskrawozieloną derenia rozłogowego i złotlinu japońskiego. Na pędach wielu roślin są jeszcze barwne owoce. Wabią ptaki, dzięki którym śnieżna przestrzeń działki ożywa. Zimowy ogród najlepiej wygląda z zacisza domu, dlatego rośliny, które decydują o jego urodzie, powinno się sadzić tak, by były widoczne z okien.

Przeczytaj też:

Długowieczne drzewa do ogrodu. Które drzewa żyją najdłużej? >>>

Na co zwrócić uwagę kupując drzewa i krzewy do ogrodu? >>>

Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach >>>

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie